Šest školních týmů z Frýdku-Místku a Frýdlantu nad Ostravicí vyzpovídalo pamětníky v projektu Příběhy našich sousedů. Jejich vzpomínky na druhou světovou válku, nelehké období 50. let nebo na sovětskou okupaci v roce 1968 tak školáci zachovali pro budoucí generace. Tento vzdělávací projekt neziskové organizace Post Bellum finančně podpořilo město Frýdek-Místek.
Žáci osmých a devátých tříd základních škol oslovili pamětníky, kteří přiblížili důležité události v jejich životech. Téměř stoletá Marie Burkotová popsala svůj pohled na životickou tragédii, kdy němečtí okupanti v roce 1944 zastřelili 36 občanů v obci Životice (dnes součást Havířova). Dětství Marie Doležalové ovlivnila druhá světová válka, dívka se ocitla v pěstounské rodině a prožila v ní těžké chvíle. Marta Němcová přiblížila obsazení textilky Slezan sovětskými okupanty v roce 1968, Břetislav Kožušník vyprávěl o sametové revoluci v roce 1989, které se jako student aktivně účastnil. Petr Šustek na vlastní kůži zažil násilnou kolektivizaci v 50. letech a poté až do roku 1989 se musel vyrovnávat s nátlakem totalitního režimu. Rodina Jarmily Valáškové pomáhala za 2. světové války odbojářům, ona sama jako malá dívka zažívala strach, zavzpomínala ale také na výstavbu přehrady Šance a s tím spojenou likvidací části obce Staré Hamry.
Příběhy a vzpomínky zaznamenaly dva týmy z 1. Základní školy Petra Bezruče, dva týmy z 5. Základní školy Elišky Krásnohorské, tým ze 4. Základní školy Komenského (všechny z Frýdku-Místku) a jeden tým ze Základní školy Komenského z Frýdlantu nad Ostravicí.
Prezentace projektů konané 20. června v Rytířském sále frýdeckého zámku se zúčastnila náměstkyně primátora pro sociální péči, sociální služby, zdravotnictví, protidrogové aktivity a prevenci Leona Sárkőziová (ANO 2011) a vedoucí odboru školství, kultury, mládeže a tělovýchovy frýdecko-místeckého magistrátu Jiří Adámek.
„Považuji za důležité zaznamenávat historii prostřednictvím vzpomínek pamětníků, aby i příští generace věděly, jak se kdysi žilo, s jakými problémy se naši předkové potýkali a jaký dopad na jejich životy měly dějinné události,“ řekla náměstkyně primátora Leona Sárkőziová.
Zájemci mohou zhlédnout videa se vzpomínkami na webu: Frýdecko-Místecko (2022/2023) – Příběhy našich sousedů (pribehynasichsousedu.cz).
Zdroj: frydekmistek.cz