Při slavnostním zahájení strategického vzdělávacího projektu TRAUTOM jsme hovořili s Igorem Ivanem, prorektorem Vysoké školy Bánské technické univerzity Ostrava. Diskutovali jsme o významu projektu pro vzdělávání v regionu a jeho přínosech pro transformaci kraje.
Vysoká škola Báňská je jedním z partnerů projektu TRAUTOM. Jak vidíte stěžejní význam tohoto projektu pro oblast vzdělávání našeho kraje a jeho transformaci?
Jak už jste zmínil, jedná se o projekt vzdělávací, a my, VŠB-TUO jsme v kraji garantem technického vzdělávání obecně. Jsme rádi, že můžeme být součástí tohoto projektu jako spoluřešitelé. Naše klíčová úloha je propojovat zájemce o vzdělávání a rozvoj dovedností s nabídkou vzdělávacích aktivit.
Jakým způsobem se Vysoká škola Báňská zapojuje do vzdělávacích aktivit projektu TRAUTOM?
Naše role v projektu je zaměřená na vytváření prostředí pro tyto aktivity a využívání zahraničních zkušeností. Máme nabídku studijních programů trvajících několik let, ale současná doba vyžaduje rychlejší reakce na změny. Proto vidíme efektivní řešení v celoživotním vzdělávání, krátkodobých kurzech a zvyšování kvalifikace.
Žijeme v digitálním prostředí. Jaké plány má Vysoká škola Báňská v rámci kybernetického prostředí projektu TRAUTOM?
Budeme vytvářet kybernetické prostředí, kde proběhne komunikace mezi zájemci a poskytovateli vzdělávání. Zjednodušeně řečeno, představujeme si to jako e-shop, kde si člověk vybere z nabídky kurzů a vzdělávacích aktivit, aby postupně rozvíjel své nové kompetence. Navrhneme také cesty, které zájemci mohou následovat a konkrétní kroky, které mají podniknout pro dosažení svých cílů. Věřím, že to je nejefektivnější způsob, jak urychlit celý proces transformace.
Děkuji za rozhovor.
I já děkuji.
Zdroj: redakce
Foto: prof. Ing. Igor Ivan, Ph.D., archiv redakce