Tempo růstu se zpomaluje, zájem o studium na Ostravské univerzitě však nadále roste. Letos přijala univerzita celkem 16 316 přihlášek, o rok dříve to bylo 16 136 (srovnání s 15. březnem 2024). Největší zájem je o všeobecné lékařství, psychologii a zubní lékařství.
Zájem o studium na Ostravské univerzitě dále roste
Studium na Ostravské univerzitě láká. Dokládají to data po ukončení celouniverzitního termínu pro podání přihlášky ke studiu na Ostravské univerzitě. Ve srovnání s předchozím rokem přijala univerzita o 180 přihlášek více. „Zvýšený zájem o studium na Ostravské univerzitě nás samozřejmě velmi těší, i když ten nárůst není tak výrazný jako v předchozích letech,” řekl k přihláškám rektor Ostravské univerzity Petr Kopecký a dodal: „Nejdůležitějším ukazatelem bude, kolik studentů nakonec po úspěšném vykonání přijímacího řízení na univerzitu nastoupí. Přeji všem uchazečům a uchazečkám hodně štěstí!”
Rekordní počet přihlášek potvrzuje zájem o kvalitní vzdělání
Rekordní nárůst přihlášek už druhý rok v řadě hlásí Lékařská fakulta. Letos obdrželi celkem 4 547 přihlášek. Největší zájem je už tradičně o studium všeobecného lékařství a stomatologie, na které se hlásí celkem 2 199 uchazečů.
Rekordní zájem o studium na Ostravské univerzitě v předchozím roce dokládá dlouhodobý trend zvyšující se atraktivity této instituce.
Lékařská fakulta hlásí nárůst i u nelékařských programů
„Ačkoliv je medicína stále nejžádanějším studijním programem, těší mě, že letos stojí za ještě větším počtem přihlášek, oproti roku 2024, rostoucí zájem o nelékařské studijní programy,“ říká děkan lékařské fakulty Rastislav Maďar s tím, že největší nárůst co do počtu podaných přihlášek zaznamenala fakulta u všeobecného ošetřovatelství, nutriční terapie, laboratorní diagnostiky nebo radiologické asistence. Víc studentů se letos hlásí také na studijní program ochrana a podpora zdraví, který zaznamenal víc než 60procentní nárůst zájmu oproti předešlému roku.
O možnostech studia medicíny v angličtině pro české a slovenské studenty hovoří v rozhovoru Rastislav Maďar, děkan lékařské fakulty.
Počet přihlášek přitom ještě není konečný, protože termíny pro studijní programy akreditované v angličtině a italštině mají uzávěrku později. Lékařská fakulta nabízí možnost studovat medicínu i v anglickém jazyce. Na anglickou formu studia se přitom až do 20. května mohou hlásit také jazykově dobře vybavení studenti z Česka či Slovenska.
Studium je sice zpoplatněno, na druhou stranu se absolventi studijního programu General Medicine snadno uplatní i v zahraničí nebo v rámci mezinárodní spolupráce a v kontextu stávajícího hodnocení lékařů se jim peníze investované do vzdělání v poměrně krátkém časovém horizontu vrátí.
Fakulta sociálních studií prodlužuje termín přihlášek
Větší zájem o své studijní programy registrují také na Fakultě sociálních studií, kde v termínu oproti loňsku zaznamenali 14procentní nárůst počtu přihlášek do jednoho z nabízených studijních programů. Na nejmladší fakultu Ostravské univerzity se lze hlásit nadále, po uplynutí regulérního termínu totiž končící děkanka Alice Gojová rozhodla o prodloužení termínu do pondělí 21. dubna 2025.
Přehled nejžádanějších programů napříč fakultami Ostravské univerzity
Mezi nejžádanější studijní programy jednotlivých fakult patří mimo jiné:
- PdF OU: Tělesná výchova se zaměřením na vzdělávání, Speciální pedagogika, Učitelství pro 1. stupeň ZŠ
- PřF OU: Biologie, Aplikovaná informatika, Geografie
- LF OU: Všeobecné lékařství, Zubní lékařství, Fyzioterapie
- FF OU: Psychologie, Anglická filologie, Historie
- FU OU: Intermediální umění, Grafický design a vizuální komunikace, Grafika a kresba
- FSS OU: Sociální práce, Zdravotně sociální péče, Zdravotně-sociální péče a rehabilitace
Univerzita zároveň pokračuje v rozšiřování nabídky studijních programů. Například nové doktorské studium aplikované informatiky je ukázkou propojení vědy a praxe.
Ostravská univerzita byla založena v roce 1991. Celkem se skládá z šesti fakult
a celouniverzitního ústavu. Na Ostravské univerzitě studuje okolo deset tisíc studentů ve více než dvou stech studijních programech.
Zdroj: TZ Ostravská univerzita