Představenstvo asociace Medicines for Europe, profesní organizace zaměřené na oblast generických a biosimilárních léčiv, zvolilo Stephana Edera, Head of Western Europe and Germany, STADA, svým prezidentem na dvouleté funkční období do roku 2027. Mezi Ederovy hlavní priority budou patřit:
- Zjednodušení udržitelných tržních politik, které uznávají skutečnou hodnotu odvětví generických léčiv a zajištění přístupu k nim.
- Podpora odvětví výroby generických léčivých přípravků v Evropě.
- Vytvoření silného ESG programu pro léčivé přípravky, jehož základem je dostupnost pro pacienty.
„Průmysl s generickými léčivy hraje zásadní roli v oblasti veřejného zdraví a musí být ústředním bodem při přijímání průmyslových, hospodářských a environmentálních politik. Sedm z deseti léčivých přípravků vydávaných v Evropě jsou generická léčiva, včetně devíti z deseti, jež jsou na seznamu kritických léčiv EU. Toto odvětví přímo zaměstnává téměř 200 000 vysoce kvalifikovaných pracovníků. Zajištění udržitelnosti tohoto důležitého sektoru bude mít zásadní význam pro systémy zdravotní péče v celé Evropě,“ okomentoval situaci Eder.
Odstupující předsedkyně Elisabeth Stampová (Medichem) během svého mandátu dosáhla mnohých úspěchů zejména na poli přístupu k lékům, včetně zajištění jejich dodávek v období vysoké inflace, podpory pacientů na Ukrajině prostřednictvím koordinovaného dárcovství či prosazování vyvážených ustanovení o duševním vlastnictví v rámci probíhající revize farmaceutické legislativy EU a zajištění toho, aby byl zákon o kritických lécích jedním z hlavních bodů politické agendy Evropské unie. „Těším se, že budu moci stavět na zkušenostech a odborných znalostech Elisabeth i Markuse Siegera z Polpharmy, kteří dále působí ve funkcích viceprezidentů Medicines for Europe,“ uvedl Eder a poděkoval své předchůdkyni.
Kromě jmenování Stephana Edera do role prezidenta, byli současně zvoleni noví členové výkonného výboru Medicines for Europe, Marc Crouton, President region Europe ve Fresenius Kabi, a Christophe Delenta, President Europe společnosti Sandoz, a to do roku 2027.
Ve své vizi udržitelných trhů Eder zdůraznil, že podstatný přínos tohoto odvětví k udržení zdravotnických systémů jde daleko za hranice cenové konkurence. Vyslovil se pro zahrnutí kritérií ekonomicky nejvýhodnější nabídky (MEAT) do postupů zadávání veřejných zakázek spolu s reformami národního a místního trhu, aby bylo zajištěno udržitelné zásobování léky. Vznik konkurence ihned po ztrátě exkluzivity musí být prioritou v probíhající revizi farmaceutické legislativy EU. Příležitost, kterou nabízí plánovaný zákon o kritických lécích, by podle něj měla být využita ke zlepšení bezpečnosti dodávek při současném snížení byrokracie.
Odvětví generických léčivých přípravků, které má v Evropě více než 400 výrobních závodů, je již nyní aktivním přispěvatelem k evropské průmyslové politice. Eder zdůraznil důležitost zohlednění bezpečnosti, zajištění dodávek a ekologičtějších výrobních postupů při zadávání veřejných zakázek. Zákon o kritických léčivých přípravcích by podle něj měl zahrnovat finanční pobídky pro investice do výroby, jako jsou daňové úlevy a specializované mechanismy financování EU. Dodal, že tlak na vytváření zásob na národní úrovni je pro udržení solidarity v zásobování napříč Evropou kontraproduktivní.
Eder zdůraznil, že evropské odvětví generických léčiv je připraveno stát v čele i s promyšlenou a ucelenou ESG agendou. Zdůraznil, že toto průmyslové odvětví musí být v otázkách, jako je změna klimatu, podpořeno větší regulační flexibilitou a efektivitou, například přechodem na elektronické příbalové letáky pro pacienty. Environmentální předpisy také musí zohlednit specifickou hodnotu starších a levnějších, avšak životně důležitých generických léčiv a výrobních kapacit, aby neohrozily dostupnost pro pacienty.
Česká republika je v organizaci Medicines for Europe zastoupena Českou asociací farmaceutických firem (ČAFF), jež zajišťuje vazbu Česka na evropský farmaceutický průmysl, legislativu a lékovou regulaci. „STADA Česká republika je velmi aktivním členem ČAFF, těšíme se proto na ještě užší spolupráci na evropské úrovni, která je pro toto odvětví velmi důležitá“ řekl Martin Šlégl, generální ředitel STADA Česká republika.
Zdroj: TZ STADA