Středa, 2 dubna, 2025

Velké finále vesmírné cesty Zero-G: Čeští studenti zažili stav beztíže

Skupina šestadvaceti nejtalentovanějších mladých vesmírných nadšenců z celé České republiky se po intenzivním půlročním výběrovém řízení konečně vydala na svou „vesmírnou cestu. V neděli 30. března se měsíce příprav na misi Zero-G, která je jednou z aktivit národního programu Česká cesta do vesmíru, proměnily ve skutečný zážitek pro mladé české kadety, a to na třetím terminálu Letiště Václava Havla Praha.

Kadeti a kadetky během beztížného letu zažili na vlastní kůži to, co zažívají pouze astronauti na oběžné dráze. Unikátní parabolický let, první svého druhu s českou studentskou posádkou, tak symbolizuje nejen odhodlání a zvídavost mladé generace, ale také rostoucí ambice Česka v oblasti kosmického výzkumu a technologií.

Od příprav po let v mikrogravitaci

Nedělní Zero-G den byl nabitý už od brzkých ranních hodin. Posádka letu Zero-G nejprve prošla bezpečnostní kontrolou, lékařskou prohlídkou a instruktáží od společnosti Novespace, která let zajišťuje. Pak už ji čekal zlatý hřeb celého projektu – okamžik, na který se zejména mladí účastníci mise několik měsíců pečlivě připravovali.

Speciálně upravený letoun A310, s posádkou mířící za jedinečným zážitkem, odstartoval za podpory rodinných příslušníků a přátel mladých kadetů, i zástupců politické reprezentace, v 11 hodin ze třetího terminálu pražského letiště. Jakmile letoun dosáhl potřebné výšky, zahájil sérii parabolických manévrů, při kterých se posádka vždy na několik desítek sekund ocitla v mikrogravitaci. 

„Dnešní den představuje pro mladé české talenty nezapomenutelný milník a životní zážitek. Věřím, že v nich zkušenost z mise Zero-G posílí vášeň pro vědu, technologie a přírodní vědy a stane se tak odrazovým můstkem pro jejich budoucí kariéru. Tento projekt také jasně ukazuje, jak důležité je pro Česko aktivně se podílet na kosmických aktivitách,” říká k projektu Zero-G ministr dopravy Martin Kupka, pod jehož resort vesmírné aktivity spadají.

Parabolické lety – brána do vesmíru: Čeští kadeti prošli podobným výcvikem, jaký formuje budoucí astronauty

Zero-G lety, jako byl tento, představují jedinečnou příležitost zažít podmínky, které jinak panují pouze na oběžné dráze. Umožňují nejen astronautům, ale i vědcům a studentům testovat experimenty a pohybovat se ve stavu beztíže bez nutnosti opustit zemskou atmosféru. Kadety na palubu letounu doprovodil major Aleš Svoboda, kterého snad brzy čeká skutečná cesta do vesmíru – na Mezinárodní vesmírnou stanici.

Parabolické lety jsou nedílnou součástí přípravy astronautů – umožňují jim osvojit si pohyb v mikrogravitaci a přizpůsobit se podmínkám, které je čekají na oběžné dráze. Podobně jako my v astronautském výcviku i studenti prošli náročným výběrem, aby se této jedinečné zkušenosti mohli zúčastnit. Vidět je, jak se ve stavu beztíže snaží ovládat své pohyby a aplikovat poznatky z přípravy, bylo fascinující i zábavné,“ říká Aleš Svoboda, český astronaut ve výcviku a hlavní velitel posádky mise Zero-G.

Klíčovou roli v hladkém průběhu mise sehrála také spolupráce s Letištěm Václava Havla Praha, které akci umožnilo. „Jsme rádi za příležitost hostit tento jedinečný projekt a poskytnout zázemí pro historicky první beztížný let s českými studenty. Pro Letiště Václava Havla Praha je podpora takto významné události nejen otázka prestiže, ale také společenské odpovědnosti, která je neoddělitelnou součástí strategické dopravní infrastruktury státu. Věříme, že podobné projekty nejen inspirují mladou generaci k objevování vesmíru, ale zároveň posilují postavení České republiky v oblasti kosmického výzkumu a nových technologií,“ říká Jiří Pos, předseda představenstva Letiště Praha.

Z kadetů budou ambasadoři českého vesmírného programu

Mladí nadšenci, kteří si dnes na vlastní kůži vyzkoušeli stav beztíže, se nyní stávají klíčovými tvářemi, které budou inspirovat své vrstevníky. Osobní zkušenost s náročným výběrovým řízením i parabolickým letem dává mladým vesmírným ambasadorům jedinečnou možnost autenticky sdílet své dojmy a motivovat další generace k zájmu o přírodovědné a technické disciplíny. 

„Cesta našich vesmírných kadetů je živým důkazem toho, že i v České republice se mohou mladí lidé aktivně zapojovat do kosmických aktivit. Podobnými projekty proto i nadále plánujeme otevírat dveře mladým talentovaným lidem k objevování vesmíru a k posouvání hranic našeho poznání,“ zakončuje koordinátor národního projektu Česká cesta do vesmíru Václav Kobera.

Pokračování cesty do vesmíru: Mise Film a nové projekty

Mise Zero-G je ale pouze jedním z kroků, které Česká republika podniká v rámci své cesty do vesmíru. Zatímco Aleš Svoboda pokračuje ve svém astronautském výcviku v záložním týmu astronautů Evropské kosmické agentury, mladí lidé z celého Česka se mohou těšit na nové vesmírné projekty a výzvy. 

Dnešním dnem například startuje jedinečná Filmová soutěž: Mise Film, která zájemcům nabídne další příležitost k tvůrčímu vyjádření zájmu o vesmír. Česko tak pokračuje v podpoře mladých talentů a vytváří platformu pro jejich rozvoj v oblasti kosmického výzkumu a technologií.

Zdroj: TZ národní projekt Česká cesta do vesmíru

RELATED ARTICLES