Úterý, 5 března, 2024

Veletrh Mining Week Kazakhstan 2023. Devět českých firem jednalo v Karagandě o obchodech za více jak 300 mil. Kč

18. ročník mezinárodního veletrhu dobývací techniky v Kazachstánu MINING WEEK KAZAKHSTAN se konal ve dnech 20 až 22. června 2023 ve městě Karaganda.

Organizátoři letošní ročník hodnotí více než kladně, zvýšila se účast firem a také počet návštěvníků. Veletrh nepatří k největším co do počtu výstavních hal a vystavovatelů, nicméně svou důležitost v rámci regionu Centrální Asie má velikou. Celkem se na výstavě představilo 150 vystavovatelů z 12 zemí světa.

V rámci oficiální účasti České republiky se na ploše 56m2 představilo celkem 9 českých firem plus Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR a asociace CDT – Česká dobývací technika. Na stánku se prezentovaly následující společnosti:  ENELEX, spol. s r.o., OSTROJ, a.s., HANSEN ELECTRIC, spol. s r.o., ŽDB DRÁTOVNA, a.s.,  ŘETĚZÁRNA, a.s., ZVVZ GROUP, a.s., ZAM  SERVIS, spol. s r.o., NOEN, a.s. a  SIGMA GROUP, a.s.  Společnost FERRIT, a.s. měla svojí vlastní expozici hned vedle stánku ČR.

„Kazachstán je pro celou naši asociaci velmi zajímavý trh, kde můžeme nabídnout naše know-how a technologie pro zvýšení efektivity těžby, v čemž máme mnohaleté zkušenosti. Naše společnost ENELEX například dokončuje kalibrace nainstalovaných 4 kusů online analyzátorů kvality uhlí v povrchovém uhelném dole Bogatyr. Tento veletrh tak velmi pomohl našim obchodním aktivitám a pomohl nám úspěšně navázat na dvě mise organizované agenturou CzechTrade, kterých jsme se jako ENELEX účastnili. Určitě se rádi zúčastníme i příštího ročníku Mining Week, jelikož zde vidíme do budoucna veliký potenciál pro naše firmy a možnost částečného vykrytí výpadku trhů Ukrajiny a Ruska,“ uvedl obchodní ředitel společnosti ENELEX a Vice-President asociace  Česká Dobývací technika Daniel Vacek.         

„Navštívili jsme potencionální obchodní partnery ve městech Almaty, Ust Kamenogorsk, Astana a Karaganda a přilehlých oblastech, a prezentovali zde rozsáhlý obchodní a výrobní program naší společnosti i celé skupiny Witkowitz Group partnerům v oblasti těžebního průmyslu, včetně významných těžebních a investičních společností.  Na obchodní misi dále navázala naše účast na výstavě Mining week Kazachstán, kde jsme vystavovali spolu s dalšími českými firmami z asociace CDT a dalšími. Na výstavě se nám podařilo získat nové kontakty na místní i zahraniční firmy, a také poptávky od potencionálních zákazníků. Obchodní misi i výstavu považujeme pro naši firmu za prospěšnou a úspěšnou. Navazujeme tak na obchodní aktivity v tomto regionu z předchozích let a doufáme, že se nám podaří obchodně uspět,” řekl Pavel Snášel, obchodní ředitel společnosti NOEN.

“Pro naši společnost hlubinné uhelné doly kolem města Karaganda jsou velmi důležitým trhem, obzvlášť v této době, kdy je zastaven export na ruský trh a omezen z hlediska investic na Ukrajině.
Do Kazachstánu dodáváme zařízení víc než 15 let, kde již máme navázané obchodní kontakty, vytvořené servisní středisko a držíme sklad náhradních dílů pro naše zařízení.
Na konci veletrhu mimo jiné jsme navštívili i důl, kde je uskladněná naše poslední dodávka, kde jsme probrali další kroky pro uvedení do provozu. Budeme jen vítat podporu i v dalších letech pro tento veletrh, kterého se naše společnost bude určitě účastnit,” zhodnotil účast Alexandr Petrov, obchodní ředitel společnosti Hansen Electric.

„Během výstavy a také na doprovodných akcích jsme měli příležitost se střetnout se stávajícím obchodními partnery a také s ostatními potencionálními zákazníky. Získali jsme aktuální informace z trhu v Kazachstánu a také okolních zemích.  Kromě stávajících partnerů budeme rozvíjet obchodní vztahy i s novými zákazníky a věříme v posílení pozice na těchto trzích,“ řekl k účasti David Kouřil, vedoucí exportu ze společnosti Řetězárna, a.s.

„V průběhu výstavy proběhla řada zajímavých schůzek a prezentací výrobního programu a našich dodavatelských možností novým potenciálním zákazníkům. Kromě nich se uskutečnila jednání se stávajícími zákazníky a dalšími partnery, které jsme pozvali k návštěvě společného českého stánku a navázali tak na nezbytnou tradici osobního jednání, která byla na čas přerušena pandemickou situací. Kazachstánský trh naše společnost vnímá jako velmi perspektivní, a proto i nadále počítáme s rozvojem obchodních aktivit ZVVZ GROUP, a.s. v tomto teritoriu,” zhodnotil účast na veletrhu obchodní ředitel společnosti ZVVZ GROUP Martin Levý.

Zdroj: mpo.cz

RELATED ARTICLES