Čtvrtek, 13 června, 2024

Mezinárodní agentura pro atomovou energii startuje program pro ženy v jaderné energetice. Hned na úvod se prosadila Jihočeška z Temelína

Zlepšit komunikační a manažerské dovednosti, vyměnit si odborné zkušenosti a navázat nové kontakty. Takové je zaměření nového programu „The Lise Meitner Programme“, kterým Mezinárodní agentura pro atomovou energii chce posílit roli žen v jaderné energetice. Hned na úvod se do prestižního programu dokázala prosadit Jana Ulmanová, fyzička z Jaderné elektrárny Temelín.

Do úvodního ročníku se přihlásilo 350 žen z jaderné energetiky celého světa. Mezi vybranou třináctku, na kterou v první polovině června čekal v Severní Karolíně unikátní rozvojový program, se dostala i fyzička z Jaderné elektrárny Temelín Jana Ulmanová.

„Byla to úžasná zkušenost. Vyslechly jsme si prezentace zajímavých a úspěšných lidí. Těžko se říká jeden konkrétní závěr, ale takovým společným jmenovatel bylo nebát se mluvit, stát si za vlastními nápady a nenechat se odradit,“říká Jana Ulmanová, které v Temelíně působí jako technolog reaktorové fyziky.

Vedle přednášek zaměřených především na komunikační a manažerské dovednosti měla temelínský fyzička možnost navštívit hned několik jaderných zařízení. „Program byl opravdu velmi pestrý. Navštívily jsme závod na výrobu jaderného paliva, jadernou elektrárnu Shearon Harris, výzkumný reaktor nebo několik speciálně zaměřených laboratoří. Na simulátoru jsem měla šanci spustit a následně řídit reaktor, což bylo fajn, protože u nás na spouštění reaktoru z pohledu reaktorové fyziky dohlížím,“ dodává Jana Ulmanová.

Podíl žen, které pracují v českých jaderných elektrárnách, stoupl za poslední tři roky o více než dvacet procent.

„Ženy máme na různých profesích, ať už jde o manažerky, strojnice, fyzičky nebo i další specialistky. Tři ženy se aktuálně připravují na pozici operátorek blokové dozorny. A to, že se dokáží prosadit doma i v mezinárodní konkurenci, svědčí o kvalitě našich žen,“uvedl Bohdan Zronek, člen představenstva ČEZ a ředitel divize jaderná energetika.

Aktuálně je v českých jaderných elektrárnách zaměstnáno 316 žen a další působí v dodavatelských firmách. Je to o téměř čtyři desítky více než před třemi roky. Celkově jejich počet v původně silně mužském prostředí překročil deset procent.

Od začátku roku elektrárna Temelín vyrobila 8,5 terawatthodin elektřiny. Společně s Dukovany jde o zdroje, které produkují největší množství čisté elektrické energie a podílí se tak výraznou měrou na bezemisní výrobě Skupiny ČEZ. Ročně se díky jaderným elektrárnám nevypustí do ovzduší přibližně dvě desítky miliónů tun CO2.

Zdroj: cez.cz

RELATED ARTICLES