Úterý, 17 září, 2024

V Česku vyvinutá mobilní vrtná souprava hloubí geotermální vrty v Nizozemí

Práce českých techniků a konstruktérů ze společnosti Huisman Czech Republic, vrtná souprava LOC 400, nese ovoce v nizozemském Delftu. Tamější geotermální projekt bude vytápět budovy místní univerzity a tisíce domácností ve městě.

Vrtná souprava LOC 400, průkopnická technologie pro hloubení geotermálních vrtů, byla kompletně navržena a vyrobena v závodě Huisman Czech Republic ve Sviadnově. „Díky malému půdorysu, kontejnerovému designu a vynikající mobilitě je ideálním zařízením pro vrtání v hustě zalidněných městských oblastech,“ uvedl Karel Pavlíček, Managing Director ze závodu Huisman Czech Republic.

Geotermální projekt v Delftu patří k největším mezinárodním výzkumným zařízením na geotermální energii v městském prostředí. Jádrem projektu je přírodní rezervoár v hloubce přibližně 2 500 metrů. Do zdroje teplé vody se hloubí dva vrty – výrobní a injekční. Vrtání je současnou fází projektu, první „horká“ voda se očekává v polovině roku 2024.

Delftský městský projekt bude vytápět budovy v kampusu místní Technické univerzity a později také okolní čtvrti a studentské byty. Celkem může být spolehlivým a dostupným zdrojem energie až pro 10 000 domů ve městě. Dokončený geotermální systém může generovat teplo po dobu nejméně 30 let.

Velkou výhodou českého zařízení LOC 400 je snadná manipulace a přeprava. Souprava se rozloží na 22 jednotek odpovídajícím standardním kontejnerům, převeze se na místo vrtání a do 48 hodin může být zase uvedena do provozu. Tento modulární design je vhodný na použití na pevnině, ale i na plošinách umístěných v moři a v ekologický senzitivních oblastech.

Česká vrtná souprava LOC 400 dokáže vrtat až do hloubky 6 000 metrů, váží přibližně 600 tun a její věž je vysoká 38 metrů. Zařízení také disponuje plně automatizovaným podáváním trubek, což představuje klíčovou výhodu oproti mnoha soupravám stejného typu. „Driller může jednoduše usednout do kabiny a sledovat, jak LOC sám automaticky vytahuje vrtné tyče z vrtu, nebo je naopak do vrtu vkládá. Tato automatizace výrazně usnadňuje celý proces,“ doplňuje Martin Vojtek, Assembly Manager, Huisman Czech Republic.

Vrtné soupravy LOC 400 ze společnosti Huisman Czech Republic již v minulosti pomáhaly s geotermálními vrty v Rakousku, při výstavbě geotermální elektrárny v Německu nebo ve francouzsko-norské spolupráci při testování revolučního systému na odebírání vzorků hornin. Pro zaškolování vrtařů slouží unikátní simulátor vrtné soupravy, který rovněž vyvinuli čeští odborníci z Huismanu.

Zdroj: TZ Crest Communications Ostrava s.r.o.

RELATED ARTICLES