O tom, že v Moravskoslezském kraji je řada šikovných živnostníků a podnikatelů není pochyb. Nejinak tomu je i v Beskydech, kde letos již potřetí plánují vydat Diář podnikatele. Jedná se o představení 8 zajímavých podnikatelských příběhů formou rozhovoru a poutavých fotografií. Právě probíhá nábor zájemců (ti se mohou přihlásit do 11. května) a my jsme se při té příležitosti zeptali na pár otázek iniciátorů projektu: organizátorky Kamily Smutné a předsedy Mikroregionu Frýdlantsko-Beskydy, Davida Pavlisky.
Pane Pavlisko, Diář podnikatele vstupuje do třetího ročníku a opět představuje pestrou škálu místních firem. Mikroregion Frýdlantsko-Beskydy sdružuje 13 beskydských obcí, od Starých Hamer, přes Ostravici až po např. Bašku, co vedlo obce k vytvoření tohoto projektu a co je jeho cílem?
Pro podporu místních podnikatelů jsme se rozhodli cca před 4 lety, kdy jsme nejprve nabídli dva kurzy určené začínajícím podnikatelů. Na ty jsme posléze navázali spoluprací s neziskovou organizací Progresko, která pro nás poslední 3 roky realizuje Akademii pro podnikatele. Ta spočívá v tom, že místní podnikatelé, ale třeba i lidé, kteří jsou v zaměstnání a podnikání je láká, navštěvují pravidelné semináře a workshopy. Nabídka témat se mění, letos na jaře jsme měli třeba intenzivní sérii workshopů na téma umělé inteligenci. V květnu nás čeká workshop rétoriky a umění mluveného projevu, protože i tato oblast je pro podnikatele důležitá.
Co se týče naší motivace. Protože jsme ve vedení obcí, vnímáme, že máme v Beskydech velmi šikovné obyvatele, ale aby byli ve svém podnikání úspěšní, musí neustále sledovat trendy a zlepšovat své dovednosti. I dnešní zákazník je čím dál tím náročnější, chceme tím pádem našim podnikatelům formou vzdělávání podat pomocnou ruku.
Kamilo, jak probíhá výběr podnikatelů do Diáře a co všechno pro ně účast obnáší?
Diář podnikatele jsme vydali už dvakrát a v souhrnu jsme přinesli již 20 podnikatelských příběhů (čtenáři je mohou nalézt na našem webu). Letos budeme z přihlášených vybírat 8 zajímavých podnikatelských příběhů. Zájemci mohou mít dílnu, prodejnu, e-shop nebo třeba nabízet zajímavou službu. Jsme otevřeni opravdu různým oborům, jedinou podmínkou je, aby přihlášení podnikali v jedné z 13 obcí Mikroregionu Frýdlantsko-Beskydy. Vybraným podnikatelům nafotí portrétní a ilustrační fotografie fotografka Lucie Deutsch, zpracujeme s nimi rozhovor, ve kterém představíme jejich činnost a následně se snažíme o co největší medializaci jejich příběhu. I díky partnerství s magazínem POSITIV se nám to myslím daří.

Kamilo, můžete nám dát malou ochutnávku? Jaké příběhy jste přinesli v minulosti?
Těch příběhů už máme za sebou dvě desítky a je těžké vybrat jen některé. Co nás myslím charakterizuje je pestrost. Z loňského ročníku mě například napadá pekařství Prostě chleba z Janovic, které bylo mezi čtenáři velmi oblíbené. Ukázalo se, že jídlo táhne a když je ilustrováno pěknými fotkami, tak myslím, že většina z nás čtenářů dostala při čtení rozhovoru hlad (smích). Máme ale i zajímavé rukodělné projekty, jako například světla Venee z dřevěné dýhy nebo kožedělnou dílnu K.M. Saddlery, ta navazuje na dlouholetou tradici práce s kůží, kterou mají v Metylovicích. Čtenáři ale oceňovali i představení tradičních kamenných prodejen, jako je například Papírnictví SEKAS z Frýdlantu.
Představení podnikatelů, ale i semináře jsou díky finanční podpoře obcí pro účastníky zdarma. Pane Pavlisko, proč Mikroregion považuje podporu podnikání touto formou za důležitou investici?
Věříme, že Beskydy jsou místo plné schopných a aktivních lidí. Tím, že se prostřednictvím konkrétních příběhů prezentujeme i vem, budujeme pozitivní pověst našeho mikroregionu navenek (můžeme tak přilákat turisty, investory, nové obyvatele). A samozřejmě, a to v první řadě, tím, že ukazujete, kdo všechno šikovný mezi námi je, tak to upevňuje i vazby mezi místními. Samotné semináře a workshopy pro podnikatele pak nejsou jen o získávání nových znalostí, ale především o navazování cenných kontaktů a spolupráce.


To zní skvěle. Kamilo, ještě nám doplňte, kde se mohou podnikatelé, kteří by se rádi objevili v letošním ročníku, přihlásit? A kdy bude k dispozici tištěný Diář?
Zájemci se mohou hlásit na webu Progreska (registrace zde), do neděle 11. května (včetně). Na webu Progreska se budou pak objevovat během léta výsledné rozhovory, stejně tak jako na webu POSITIV. Tištěný diář pak pokřtíme na konci listopadu ve Frýdlantu.
Děkuji za rozhovor.
Foto: Lucie Deutsch