Úterý, 8 října, 2024

TRL Space chystá první africkou misi k Měsíci. Iniciativu ocenil prezident Petr Pavel při své návštěvě její rwandské pobočky

Prezident Petr Pavel navštívil africkou pobočku TRL Space ve Rwandě. Při návštěvě ocenil iniciativu české firmy předávat know-how a technologie do zemí Afriky, vyvážet českou značku a budovat tu celý vesmírný ekosystém. Firma ve Rwandě staví družici pro pozorování Země. A nově začíná pracovat na družici pro první africkou misi k Měsíci. Ta začne ve rwandské pobočce brněnské kosmické firmy TRL Space vznikat v nejbližších měsících s podporou Rwandské vesmírné agentury. Pro Rwandu, ze které chce TRL Space vytvořit centrum pro stavbu malých satelitů pro zbytek Afriky, je tato cesta k Měsíci i spolupráce s NASA, která celou aktivitu také kvituje, významným milníkem. 

Satelit o velikosti 6U vynese do vesmíru kameru a laser. Cílem bude ověřit schopnost tohoto nákladu správně fungovat i v náročném a na radiaci bohatém prostředí okolo Měsíce. Kamera vybavená AI jednotkou pro zpracování dat přímo na palubě satelitu zároveň pořídí pro Rwandskou vesmírnou agenturu první vlastní fotografie povrchu této jediné přirozené družice země. Dalším cílem je otestovat laser. Ten má za úkol zpřesnit způsob měření vzdálenosti mezi Měsícem a satelitem, což přispěje k lepšímu fungování satelitů kolem Měsíce.

Rwanda jako strategický i obchodní partner TRL Space

Družice pro měsíční misi vznikne ve rwandské zahraniční pobočce TRL Space, kterou tam společnost otevřela loni na podzim. Firma chce ve spolupráci s tamní vládou, univerzitami a výzkumnými organizacemi přinést do země své know-how, část vývoje i výrobu. Do této inovativní spolupráce plánuje TRL Space investovat přes 2 miliony USD. 

První družice, která bude sloužit výhradně pro monitorováni Rwandy, se v zahraniční pobočce TRL Space již začala realizovat. Kamera umístěná na této družici bude snímkovat celý stát, a zajišťovat tak data cenná například pro sledování zemědělství, střežení hranic i monitorování změn klimatu, což je důležité například při ochraně goril ve volné přírodě. A další družice budou následovat. Zatímco tu první postaví inženýři z Evropy a Afriky společně, ostatní satelity budou v budoucnosti sestavovat už převážně místní odborníci. Cílem je vytvořit kompletní konstelaci družic, která zajistí pravidelné a dostatečné snímkování celého kontinentu. 

„Našim záměrem není tyto technologie do země pouze dodávat. Do oblasti přinášíme přidanou hodnotu. Naším cílem je zavedení nových kosmických technologií, díky kterým zvyšujeme ekonomickou a životní úroveň celého regionu,” vysvětluje Petr Kapoun, CEO TRL Space. 

„Rwanda je země s velkým potenciálem pro naše firmy. Díky progresivní legislativě a velmi nízké byrokracii při zakládání a vedení projektů se nabízí jako místo, kde lze vyzkoušet inovativní řešení pro celou Afriku. Příklad společnosti TRL Space je pak přesnou ukázkou toho, jak by měla ekonomická diplomacie vypadat a jak ve spolupráci s Ministerstvem zahraničních věcí exportovat a rozvíjet investice v zahraničí,” říká Nicol Adamcová, velvyslankyně České republiky. 

Působení TRL Space ve Rwandě ocenil i prezident Petr Pavel

Prezident Petr Pavel při návštěvě Rwandy, jejíž hlavním cílem byla účast na událostech připomínky 30. výročí genocidy, navštívil také sídlo TRL Space v hlavním městě Kigali. Při své návštěvě se seznámil s příběhem a projekty firmy, prohlédl si prostory a setkal se s jejími zaměstnanci. Ocenil iniciativu firmy, budování dobrého jména české značky v zahraničí a také to, že firma svým působením napomáhá ke strategii ČR vyvážit roli Číny a Ruska na Africkém kontinentu, a to právě díky technologiím z Evropy.

Kromě Rwandy se TRL Space zaměřuje na rozvoj spolupráce i s ostatními africkými zeměmi. Díky úspěšným jednáním v dalších státech střední a východní Afriky to vypadá, že si firma brzy připíše další úspěch a v řadě již druhou zemi ze 7 států tzv.: „Eastern African Community”. A následovat budou ještě v letošním roce i další kontinenty. 

O TRL Space

TRL Space je česká kosmická společnost věnující se dodání kompletních vesmírných misí na míru zákazníkovi a zároveň vývoji a následné komercializaci vlastních produktů pro mezinárodní organizace, kosmické agentury i soukromé společnosti. Kromě evropského trhu, kde mimo jiné spolupracuje na různých misích pro Evropskou kosmickou agenturu (ESA), usiluje o širší zavedení vesmírných technologií po celém světě. V rámci svých projektů propojuje firmy, akademiky i vědce ze všech koutů světa. Její vizí je dostat českou vlajku na Měsíc a své produkty a služby na všechny kontinenty – což se dnes (v roce 2024) již stává realitou.

Zdroj: TRL Space

RELATED ARTICLES