Čtvrtek, 18 července, 2024

Rail Business Days 2024: Stadler představuje nejnovější jednotku EMU FLIRT pro Srbské železnice

V Ostravě začíná každoroční mezinárodní veletrh a konference „Rail Business Days“  zaměřená na železniční průmysl, infrastrukturu a logistiku. Společnost Stadler vystavuje na  kolejích této akce nejnovější elektrickou jednotku FLIRT vyrobenou pro Srbské železnice.  Osmnáct objednaných vozidel bude provozováno na tratích po celém Srbsku, zlepší  regionální dopravu a předvede nejmodernější technologii. 


Firma Stadler přichází s řešením dopravy budoucnosti

Švýcarská kvalita a spolehlivost je už svým způsobem pojem. A to platí také pro železnici a města s tramvajovou infrastrukturou. Stadler Rail je nositelem komfortu a kvality veřejné dopravy nejen doma, ale také ve světě.


Elektrická jednotka FLIRT pro Srbské železnice (Srbija Voz) 

Na konci roku 2021 podepsaly Srbské železnice (Srbija Voz) a společnost Stadler smlouvu na dodávku 18 inovativních elektrických jednotek FLIRT pro provoz na regionálních tratích v celém  Srbsku. Tento navazující nákup je již třetí smlouvou, kterou společnost Stadler podepsala se  Srbskými železnicemi, a byl uzavřen po první objednávce 21 jednotek FLIRT v roce 2014 a druhé objednávce na tři flotily vysokorychlostních vlaků KISS v roce 2015. Nejen z obchodního  hlediska, ale i mezi cestujícími byly oba typy vozidel dobře přijaty díky svému komfortu a  spolehlivosti. Nejnovější objednávka vlaků tak doplní stávající flotilu vozidel Stadler  provozovaných Srbskými železnicemi. Vozidla byla navržena inženýry z konstrukční kanceláře  Stadler v Praze. Zakázka se realizuje v závodě Stadler Polska v Siedlcích. 

Osm z 18 objednaných vozidel bylo již dodáno do Srbska. První dvě jednotky jsou v současné  době ve zkušebním provozu na srbské železniční infrastruktuře. Proces zahrnuje zkušební jízdy s cestujícími (30 dní nebo 15 000 km). Po úspěšném ukončení zkušebního provozu budou  vozidla oficiálně předána dopravci. Dokončení celé zakázky je naplánováno na konec dubna  2025. 

Ivan Bulajić, generální ředitel společnosti Srbija Voz, zdůrazňuje hladký průběh kontraktu: „Jsme rádi, že pokračujeme ve vynikající spolupráci se společností Stadler, která se stala tradicí. Tento krok dokazuje, že naše partnerství je silné. Od roku 2015, kdy první várka 21 vlaků FLIRT vstoupila do provozu na srbských železnicích, byli občané naší země více než vděční za možnost využívat tyto vysoce kvalitní a moderní vlakové soupravy. S novými 18 vozidly FLIRT budeme moci jako společnost dále růst a nabízet našim cestujícím ještě lepší služby. Rádi bychom vyjádřili hluboké poděkování společnosti Stadler za skutečně vynikající podporu po dodání a jejich závazek k našemu partnerství.“ 

Vozidla FLIRT, která obohatí vozový park dopravce, jsou známá a velmi oblíbená po celém světě. Tohoto nejprodávanějšího modelu společnosti Stadler se již prodalo více než 2 640 kusů a je v provozu ve 23 zemích světa. 

„Společnost Stadler je hrdá na to, že se může podílet na obnově vozového parku pro Srbské železnice. Vozidla výrazně zvýší komfort srbských cestujících – to je pro nás zdrojem uspokojení. Rád bych poděkoval našemu zákazníkovi za důvěru a skvělou spolupráci. Jsem rád, že mohu vozidlo FLIRT pro Srbsko představit veřejnosti na Rail Business Days v Ostravě. Jednotka FLIRT, náš bestseller, vyvolává velký zájem dopravců a věřím, že je velmi atraktivní i pro provozovatele osobní dopravy v České republice i v dalších zemích této části Evropy„ řekl Željko Davidović, obchodní ředitel pro střední a východní Evropu. 

Další informace o jednotce FLIRT pro Srbsko 

Elektrická jednotka FLIRT pro Srbsko má lehkou hliníkovou konstrukci, splňuje normy TSI a  odolnosti proti nárazu (EN 15227) a jezdí maximální rychlostí 160 km/h. Konstrukce vozidla  klade důraz na nízkou spotřebu energie a snadnou obsluhu. Při jeho výrobě byly použity  materiály šetrné k životnímu prostředí, včetně nátěrů na vodní bázi a chladicí kapaliny HVAC.  Jednopodlažní vlak má prostorné nástupní prostory, které umožňují snadný nástup a výstup  cestujících, zejména osob s omezenou pohyblivostí nebo vozíčkářů, cyklistů či kočárků. Vozidlo  je vybaveno klimatizací, vnitřním i vnějším kamerovým systémem a vizuálním a zvukovým  informačním systémem. Vozidla jsou vybaveny moderními toaletami a plošinou, která zlepší při  nastupování osobám se zdravotním postižením. Pro zvýšení bezpečnosti a ochrany na palubě  mohou cestující mluvit přímo s řidičem pomocí interkomu. Vozidla se skládají ze čtyř jednotek,  které jsou dlouhé 80,7 m, pojmou až 473 cestujících a mají 244 míst k sezení. K dispozici je  prostor pro cestující první třídy s pohodlnými sedadly a také prostory pro cestující se sníženou  pohyblivostí. Vozidlo disponuje velkými zavazadlovými prostory.

Stadler na Rail Business Days 2024 

Společnost Stadler vystavuje na svém stánku v hale A09. Na koleji K12 je vystavena nová  elektrická jednotka FLIRT pro Srbské železnice. Její oficiální představení je stanoveno na 12.  června ve 14:30. Vstup je zdarma. 

O společnosti Stadler 

Společnost Stadler vyrábí vlaky již více než 80 let. Poskytovatel řešení mobility v oblasti  konstrukce kolejových vozidel, servisu a signalizace sídlí v Bussnangu ve východním Švýcarsku.  Zaměstnává přibližně 14 000 pracovníků, kteří pracují v různých výrobních a inženýrských  závodech a na více než 80 servisních místech. Společnost si je vědoma své společenské  odpovědnosti za udržitelnou mobilitu, a proto se zasazuje o inovativní, udržitelné a kvalitní  výrobky s dlouhou životností. Sortiment výrobků v oblasti hlavních železničních tratí a městské  dopravy zahrnuje vysokorychlostní vlaky, meziměstské vlaky, regionální a příměstské vlaky,  metro, vlakotramvaje a tramvaje. Společnost Stadler vyrábí také traťové lokomotivy, posunovací  lokomotivy a osobní vozy. Je předním světovým výrobcem pro ozubnicové tratě. 

Zdroj: TZ Stadler

RELATED ARTICLES