Sobota, 20 července, 2024

Promet Group vstupuje do nové éry: investice a inovace pod vedením druhé generace

Ostravská průmyslová skupina Promet Group uspořádala tiskovou konferenci, kde představila klíčové oblasti svého podnikání, aktuální investice a trendy v oboru. Akce se konala za účasti hlavních představitelů skupiny, včetně generální ředitelky Denisy Materové, člena dozorčí rady Radima Matera, a generální ředitelky společnosti Tawesco Margity Rejchrtové.

Významné milníky a projekty

Představení Promet Group

Společnost byla založena v roce 1992 a nyní se řadí mezi největší rodinné firmy v České republice, s více než 4 000 zaměstnanci. Hlavními oblastmi podnikání jsou strojírenství, metalurgie a inženýrství. Skupina byla zařazena mezi 100 nejhodnotnějších českých společností a v posledních dvou letech se umístila na čtvrté příčce mezi největšími rodinnými firmami. V roce 2022 dosáhla skupina konsolidovaných tržeb ve výši 10,4 miliard korun.

Do Promet Group patří strojírenské divize Tatra Trucks a Tawesco se svými dceřinými společnostmi. Doplňuje je ještě chorvatský výrobce nákladní vagónů Đuro Đaković. Celkově se strojírenská divize podílí na výsledcích skupiny z 80 %.

Zleva: Pavel Barvík, Denisa Materová, Margita Rejchrtová, Radim Matera

Investice a Inovace

Promet Group nedávno dokončila rozsáhlé investice zaměřené na ekologizaci provozů a modernizaci výrobních technologií svých dvou sléváren. Vsetínské Promet Foundry a kopřivnické Tatry Metalurgie. Realizovány byly investice v hodnotě 1,1 miliardy korun. „Nedávné spuštění modernizovaných provozů našich sléváren ve Vsetíně i Kopřivnici je významné jak z hlediska využívání nejmodernějších technologií výroby, tak pozitivním dopadem na okolí těchto závodů. Pomohly k více než devadesáti procentnímu snížení emisí těchto provozů a tím ke zkvalitnění životního prostředí v závodech i jejich okolí,“ doplňuje Denisa Materová.

Do strojírenské a metalurgické divize pak v posledních pěti letech plynuly největší investice. Celkově to bylo přes 2 miliardy korun. „Smyslem těchto investic byl nákup nejnovějších technologií a rozšíření portfolia našich výrobků. Chtěli jsme získat konkurenční výhodu na trhu. Být lídry v oblastech našeho podnikání. V případě sléváren to pak byl také významný pozitivní dopad na ekologii,“ popsala důvody pořízení nových technologií Denisa Materová.

Společnost začíná investovat do digitální transformace, automatizace a robotizace, s cílem vytvořit tzv. smart factory – továrnu budoucnosti, kterou představil Radim Matera, která bude v symbióze s člověkem a jeho prostředím.

Skupina také výrazně investovala do kopřivnického výrobního závodu Tawesco, od roku 2020 to bylo 912 milionů korun. Ten se díky nákupu nových technologií se zařadil mezi pět společností v Evropě s nejkomplexnějším know-how v oblasti lisování a svařování dílů pro segmenty automotive, zemědělské, lesnické a manipulační techniky.

Vodíkové Technologie

Promet Group se v oblasti inovací zaměřuje i na rozvoj vodíkových technologií, včetně vodíkových nákladních automobilů a podpůrné infrastruktury. Skupina je členem Moravskoslezského vodíkového klastru a aktivně se podílí na projektech, které podporují rozvoj vodíkové ekonomiky v regionu. Představila například vodíkovou Tatru, která kombinuje elektrický a vodíkový pohon a je určena pro doly. Promet Group také plánuje vývoj vodíkových automobilů pro komunální služby.

Regionální Podpora

Promet Group se aktivně podílí na podpoře místních komunit, zejména svých zaměstnanců a jejich projektů. Skupina finančně podporuje sportovní kluby, kulturní aktivity a poskytuje pomoc městům. V minulosti například při integraci uprchlíků z Ukrajiny. Skupina darovala prostředky na podporu měst jako Ostrava, Kopřivnice a Nový Jičín, aby pomohla s integrací ukrajinských uprchlíků a zajištěním jejich potřeb. Mezi významné projekty respektující historické kořeny patří zprovoznění muzea nákladních automobilů v Kopřivnici, kde pomohla zajistit exponáty vozů Tatra a oprava historické slovenské strely.

Budoucí plány

Skupina plánuje další organický i akviziční růst, zaměřuje se na udržitelnost a stabilitu. Plánuje rozvoj nových technologií a kompetencí, a to jak v oblasti smart factory, tak i v oblasti vodíkových technologií. V rámci dlouhodobé strategie se zaměřuje na udržitelnost, stabilitu a rozvoj nových technologií a kompetencí. Promet Group plánuje další růst prostřednictvím organických i akvizičních příležitostí, včetně expanze do nových lokalit a rozšiřování stávajících závodů.

Specifické Projekty
Tatra Trucks

Vodíkové nákladní vozy představují jednu z možných cest v budoucnu, na které se proto Promet Group také zaměřuje.

Đuro Đaković

Výroba železničních vagónů s cílem stát se třetím největším výrobcem v Evropě. V letošním roce plánují kolegové z Duro Dakovic vyrobit tisíc vagónů.

Tawesco

Zvýšení efektivity logistických procesů ve výrobě a zavedení nových technologií. Tawesco se zaměřuje na výrobu pro automobilový průmysl, zemědělskou, lesnickou a manipulační techniku.

Mezi největší zákazníky Tawesca patří Škoda Auto a skupina Volkswagen Group. Lisované a svařované díly nebo speciální formy pro lisy vyrábí také pro značky Audi, Bentley, Mercedes nebo Tesla. A samozřejmě pro nákladní vozy Tatra. V oblasti zemědělské techniky je již 15 let klíčovým zákazníkem světoznámý producent John Deer. I mezi výrobci manipulační techniky jde o dobře známé a zavedené značky Doosan, Bobcat či Linde. „Naše lisované a svařované díly najdete v automobilech, kombajnech, secích strojích, lesní technice nebo třeba ve vysokozdvižných vozících světoznámých značek po celé Evropě. Ročně vylisujeme nebo svaříme přes 16 milionů výrobků. Počet zákazníků chceme do budoucna dál zvyšovat. Cílem je diverzita portfolia a tím snížení závislosti na jednom či dvou oborech. V dnešní době plné změn je to pro stabilitu výroby velmi důležité,“ komentuje obchodní plány Margita Rejchrtová, generální ředitelka společnosti Tawesco.

Závěr

Tisková konference Promet Group ukázala, že skupina nejen upevnila své postavení na trhu, ale také se aktivně podílí na regionálním rozvoji a inovacích. Tyto kroky mají pozitivní dopad na životní prostředí i společnost jako celek, a pod vedením druhé generace rodiny Materových vstupuje Promet Group do nové éry plné příležitostí a výzev.

Promet Group se zaměřuje na udržitelnost, inovace a podporu regionu, čímž potvrzuje své místo mezi předními průmyslovými skupinami v České republice. S jasnou vizí a strategickým plánem pro budoucnost je skupina připravena čelit novým výzvám a pokračovat ve svém úspěšném rozvoji.

Zdroj: redakce

Foto: Promet Group

RELATED ARTICLES