Po téměř dvou a půl stoletích se uzavírá kapitola, která formovala český průmysl i život celých regionů. Na konci ledna 2026 skončí hlubinné dobývání černého uhlí v posledním aktivním dole v České republice. Symbolickým rozloučením se stane vyvezení posledního vozíku uhlí – moment, který připomene nejen historický význam hornictví, ale i práci stovek lidí, jejichž profese tímto krokem definitivně končí.

Dopady na zaměstnance a region
K 31. lednu 2026 ukončí pracovní poměr v OKD přibližně 750 zaměstnanců. Po následném uzavření úpravny uhlí odejde do konce února dalších zhruba 150 pracovníků. S ukončením hornické činnosti skončí také většina dodavatelů důlně-stavebních prací.
Společnost vyplatí odcházejícím zaměstnancům odstupné v celkové výši přes 500 milionů korun. Součástí podpory je rovněž program Nová šichta, který má horníkům pomoci s hledáním nového pracovního uplatnění mimo těžební sektor.
Ukončení těžby tak neznamená pouze provozní změnu jedné firmy, ale zásadní přelom pro celý region, jehož identita byla s hornictvím po generace úzce spojena.
„Dopíšeme finální kapitolu významné části historie naší republiky. Chceme vzdát úctu všem, kteří hornické řemeslo vykonávali – za jejich práci, obětavost i často vysokou osobní cenu.“
Konec jedné éry českého hornictví
Společnost OKD ukončí na konci ledna 2026 těžbu v Dole ČSM ve Stonavě na Karvinsku. Tím se definitivně uzavře přibližně 250letá historie hlubinného dobývání černého uhlí na území dnešní České republiky.
Hornictví patřilo po dlouhá desetiletí k základním pilířům českého průmyslu. Formovalo podobu krajiny, zaměstnávalo tisíce lidí a stálo u hospodářského rozvoje celých oblastí.
„Dopíšeme finální kapitolu významné části historie naší republiky. Chceme vzdát úctu všem, kteří hornické řemeslo vykonávali – za jejich práci, obětavost i často vysokou osobní cenu,“ uvedl generální ředitel OKD Roman Sikora.
Poslední vozík vyjede 4. února
Symbolické ukončení těžby proběhne 4. února 2026 od 11 hodin v areálu Dolu ČSM-Sever ve Stonavě. Během slavnostního ceremoniálu vyjede z dolu poslední vozík černého uhlí.
Akce je určena především současným a bývalým zaměstnancům OKD, hornickým spolkům, kroužkům krojovaných horníků a pozvaným hostům. Zúčastnit se však budou moci také podporovatelé hornické tradice z řad veřejnosti.
Kvůli omezenému prostoru v tzv. náraží jámy bude samotný okamžik vyvezení vozíku přístupný pouze omezenému počtu hostů. Průběh ceremoniálu bude přenášen na velkoplošné obrazovky v areálu dolu. Po skončení oficiální části bude poslední vozík zpřístupněn i ostatním návštěvníkům.


Hornický průvod a bohoslužba v Ostravě
Vzpomínkové akce budou pokračovat také v Ostravě – městě, kde bylo v roce 1763 nalezeno černé uhlí. V 15 hodin vyjde ze Slezské Ostravy hornický průvod ke katedrále Božského Spasitele.
V katedrále bude umístěna replika posledního vozíku uhlí. Od 16 hodin se zde uskuteční bohoslužba za horníky, kterou povede biskup ostravsko-opavské diecéze Mons. Martin David. Hudební doprovod zajistí pěvecký sbor Permoník Karviná.
„Havíři odcházejí s hlavou vztyčenou. Mají na co být hrdí. Mnoho z toho, čím jsme dnes obklopeni, by bez jejich práce nikdy nevzniklo,“ doplnil Roman Sikora.
Historický milník pro celý region
Nad slavnostním ceremoniálem převzal záštitu hejtman Moravskoslezského kraje Josef Bělica. Záštitu nad ostravskou částí akce poskytli také primátor města Ostravy Jan Dohnal a starostové městských obvodů Slezská Ostrava a Moravská Ostrava a Přívoz.
Ukončení hlubinné těžby uhlí tak představuje nejen technický konec jednoho odvětví, ale především symbolický moment, který uzavírá dlouhou kapitolu českého hornictví a zároveň otevírá prostor pro novou budoucnost regionu.
Zdroj: TZ OKD, a.s.
Foto: Renner


