Čtvrtek, 13 června, 2024

Ocelové profily JÄKL z Karviné již 3,5krát obkroužily zeměkouli

Tradiční český výrobce ArcelorMittal Tubular Products Karviná slaví letos 105. výročí od založení společnosti. Ocelové profily JÄKL se v karvinském závodu začaly produkovat v roce 1931. Víte, kolik se tohoto stěžejního produktu“ vyrobilo za posledních 10 let?

„Naše profily JÄKL mají svoji kvalitu a je o ně stále zájem na náročném a vysoce konkurenčním evropském trhu, i když situace v hutním a ocelářském průmyslu není v současné době jednoduchá. Naopak díky investičním a inovačním projektům chceme ve střednědobém horizontu produkci těchto profilů postupně navýšit o desítky procent,“ uvádí René Fabik, generální ředitel společnosti ArcelorMittal Tubular Products Karviná.

Deset zajímavostí k 105. výročí založení firmy

1. Za posledních 10 let se v Karviné vyrobilo 62 712 497 kusů tenkostěnných uzavřených profilů pod značkou JÄKL. Celkový objem pak dosáhl na hodnotu 382 143 tun.

2. Pokud všechny tyto vyrobené jäkly v letech 2013 až 2022 položíme na zemský rovník, tak Zemi obkroužíme víc než 3,5krát. Jejich celková délka činila 145 451 kilometrů.

3. Díky prvotřídní kvalitě zahrnující přesné rozměry a dlouhodobou stabilitu jsou ocelové profily JÄKL dodávány do široké škály odvětví včetně stavebnictví, strojírenství a zemědělství. Profily jsou také například součástí nemocničního nábytku nebo dveřních systémů.

4. Tradiční profily z Karviné se jen v Evropě vyvážejí do 15 zemí. Mezi nejvýznamnější trhy patří Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko a Německo.

5. Od roku 2013 do roku 2022 putovalo 57 % produkce ocelových profilů na tuzemský trh. V roce 2023 zatím připadá na český trh 38 % vyrobených jäklů.

6. Mezinárodní ochranná známka produktové značky JÄKL platí mimo členské země Evropské unie také v Norsku, ve Švýcarsku, v Turecku nebo Severní Makedonii.

7. Výroba profilů v Karviné se spustila v roce 1931. Jednalo se o patent zámečnického mistra Kozicze z Vídně, který pomáhal karvinským hutníkům zdokonalovat výrobu. Ochranná značka JÄKL pak byla zaregistrována u mezinárodního orgánu v Ženevě.

8. Vznik samotného výrobního závodu ArcelorMittal Tubular Products Karviná se datuje do roku 1918, kdy v areálu dnešní společnosti vyrostly první objekty na výrobu vagónů.

9. Používání názvu Jäkl je však ještě o něco starší a je spojené se jménem rýmařovského kováře Jäkla, od něhož byl v roce 1910 zakoupen patent na výrobu kombinovaných náprav a podkov.

10. Karvinský závod je dnes schopný nabídnout svým zákazníkům také profily vyrobené z oceli značky XCarb s nezávislým certifikátem DNV GL. Ve vývoji má nový typ otevřeného profilu a rovněž testuje výrobu profilů z jiných jakostí.

Zdroj: TZ Crest Communications Ostrava s.r.o.

RELATED ARTICLES