Úterý, 19 března, 2024

Na komunitní centra v Třebíči a Ostravě poskytl IROP téměř 45 milionů korun

Armáda spásy ve spolupráci s magistrátem moravskoslezské metropole otevřela zimní noční centrum v Ostravě. V jídelně nízkoprahového denního centra tak může v teple přenocovat dalších dvacet žen a čtyři desítky mužů. V Třebíči zase přestavěli bývalé kino Moravia na nové komunitní centrum. Na oba projekty přispěl Integrovaný regionální operační program (IROP), který administruje Centrum pro regionální rozvoj České republiky, 45 miliony korun. IROP však pomáhá i s dalšími sociálními projekty.

„S podporou sociální infrastruktury se počítá i v období 2021-2027. IROP na ni bude mít téměř 9,7 miliardy korun. Podpora bude směřovat opět do zajištění vyšší dostupnosti a kvality služeb, podpoře vzniku bytů určených pro sociální bydlení a dokončení deinstitucionalizace sociálních služeb,“ říká náměstek Sekce evropských a národních programů Zdeněk Semorád. 

Armáda spásy provozuje v Mariánských Horách největší noclehárnu v Moravskoslezském kraji. Vyrostla před dvěma lety, aby nahradila nevyhovující budovu ze sedmdesátých let. Nové zařízení vzniklo díky více než 28 milionům korun z evropských zdrojů Integrovaného regionálního operačního programu. Běžná kapacita je osmdesát lůžek na přespání a šedesát míst v denním centru. Zájem je velký. „Při mrazech přijde až o pětinu víc lidí, než jaká je naše kapacita,“ potvrzuje Tomáš Hruška, ředitel noclehárny a denního centra Adelante.  

Evropské peníze pomáhají propojovat občany

V Třebíči přestavěli bývalé kino Moravia na nové komunitní centrum. Evropská dotace 17 milionů korun pomáhá zlepšovat životy mnoha spoluobčanů. Vznikla zde například sociální kavárna, kde se její klienti pod dozorem asistentů ze spolku Vrátka učí připravovat kávu, obsluhovat hosty a pracovat s penězi. „Během jediného roku už kavárna umožnila zaměstnání devatenácti osobám s mentálním hendikepem,“ říká Martina Bártová, ředitelka neziskovky Střed, která provozuje komunitní centrum. Než rekonstrukce nevyužívaného kina začala, uspořádala radnice kulatý stůl, aby zjistila, co lidem ve městě chybí. V komunitním centru vznikl víceúčelový sál s rovnou podlahou jako prostor pro setkávání cílových skupin i pro kondiční cvičení, jsou zde prostory pro sociální práci, k dispozici je tréninková kuchyň například pro děti a hendikepované lidi. Nechybí ani knihobudka pro vyměňování knih, galerie pro různé výstavy nebo zahrada pro pétanque či dětské hry. 

Projekty dávají střechu nad hlavou

Řada projektů pomáhá i lidem v bytové nouzi. IROP například podpořil částkou 8,5 mil. Kč výstavbu a vybavení šesti bytových jednotek sociálního bydlení v Bílovicích nad Svitavou, město Krupka mohlo zrekonstruovat azylový dům pro ženy Agapé díky částce 13,1 mil. Kč a třeba v Uherském Ostrohu vzniklo díky podpoře z IROP 6,7 mil. Kč také 6 nových bytových jednotek pro sociálně vyloučené osoby. 

Podpora sociální infrastruktury z IROP 

Sociální projekty, které IROP podporuje, mají zvýšit dostupnost a kvalitu služeb, zajistit sociální bydlení dostupné potřebným a snížit počet sociálně vyloučených osob. V oblasti sociální infastruktury podpořil IROP v letech 2014-2020 celkem 1192 projektů za 9,2 miliardy korun včetně projektů integrovaných nástrojů. Celkem by do konce programu mělo vzniknout 2209 bytů s kapacitou 5394 lůžek a 1 929 zázemí pro služby a sociální práci. 

Zdroj: crr.cz

Ilustrační foto mmr.cz

RELATED ARTICLES