Pondělí, 4 března, 2024

Důležitý krok k evropským miliardám. Další strategické projekty dostaly zelenou.

POHO Park Gabriela, TPA – Inovační centrum pro transformaci vzdělávání a REFRESH. Strategické projekty, o kterých se dnes rozhodovalo v rámci čerpání evropských peněz z Fondu pro spravedlivou transformaci. Regionální stálá konference Moravskoslezského kraje (RSK), která je v celém procesu velmi důležitým schvalovacím orgánem, všechny tři projekty odsouhlasila. Posledním krokem k přidělení peněz na realizaci záměrů už je pouze konečné přiklepnutí dotace ze strany Ministerstva životního prostředí ČR.

„Je to opravdu velmi složitý proces. Nesmíme se divit, usilujeme o miliardy, které mohou významně posílit transformaci našeho regionu. Jsem hrdý na všechny kolegy, kteří se na přípravě strategických projektů v našem kraji podílejí. Odvádějí perfektní práci a jsem přesvědčený, že velmi brzy má slova potvrdí i Ministerstvo životního prostředí, které má Operační program Spravedlivá transformace na starost. V Moravskoslezském kraji se připravuje celkem 13 strategických projektů, deset z nich se již o evropské peníze přihlásilo, dnešním rozhodnutím Regionální stálé konference je jich v poslední fázi před získáním dotace sedm,“ uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Jan Krkoška a připomněl, že zelenou od RSK už mají i Černá kostka – Centrum digitalizace, vědy a inovací, Life & Environment Research Center​ Ostrava (LERCO), Centrum veřejných energetiků a CEPIS – Centrum podnikání, profesních a mezinárodních studií.

„Když bych měl jednoduše vysvětlit poslední fázi schvalování: Po dlouhých a náročných přípravách se projekty hlásí o dotaci do výzvy Operačního programu Spravedlivá transformace. To je těch deset, které jsou z našeho regionu už přihlášené. Projekty posoudí odborníci z EU a ministerstva a pošlou své dotazy či připomínky. S těmi se nositelé projektů musí náležitě vypořádat a své argumenty předložit Regionální stálé konferenci. Pokud je vypořádání veškerých připomínek v pořádku, dá projektům Regionální stálá konference zelenou. To se dnes podařilo u POHO parku, TPA a projektu REFRESH. V našem kraji tak máme už sedm projektů, které čekají na konečné rozhodnutí ministerstva,“ vysvětlil hejtman Moravskoslezského kraje Jan Krkoška s tím, že ze sedmi takto schválených projektů jsou nejdál Černá kostka a LERCO, ty už prošly jednáním Výběrové komise Ministerstva životního prostředí a každým dnem by mělo být podepsáno rozhodnutí o přidělení dotací.
Transformační projekty Moravskoslezského kraje,
(podrobněji na webu Hrajemskrajem)

Název projektuNositelPodání do OP STZelená od RSK
Černá kostka – Centrum digitalizace, vědy a inovacíMoravskoslezský krajANOANO
Education DistrictDolní oblast Vítkovice, z.s.NENE
Life & Environment Research Center​ Ostrava (LERCO)Ostravská univerzitaANOANO
REFRESHVysoká škola báňská – TUOANOANO
TPA – Inovační centrum pro transformaci vzděláváníMoravskoslezský krajANOANO
CirkArena – Circular Economy R&D CentreMATERIÁLOVÝ A METALURGICKÝ VÝZKUM s.r.o.ANONE
MUSEum+MUSEum+, s.p.o.NENE
EDEN SilesiaSlezská univerzita v OpavěANONE
PODOLUPARK KarvináPDI a.s.NENE
CEPIS – Centrum podnikání, profesních a mezinárodních studiíSlezská univerzita v OpavěANOANO
POHO ParkMoravskoslezský krajANOANO
TRAUTOM – Kompetence pro 21. stoletíMoravskoslezský pakt zaměstnanosti, z.s.ANONE
Centrum veřejných energetikůMoravskoslezské energetické centrum, p.o.ANOANO

Bližší informace o hodnotícím procesu na stránkách OPST.

„Strategické projekty vnímám jako obrovskou příležitost pro dokončení transformace našeho regionu a přechod na hospodářství založené na ekonomické diverzifikaci, čistém prostředí a inovativních řešeních,“ uzavřel hejtman kraje Jan Krkoška.

Zdroj: TZ MSK

RELATED ARTICLES