Evropská strategie pro kvantové technologie a její cíle
Evropská komise dnes předložila Strategii pro kvantovou Evropu, která má Evropě do roku 2030 zajistit celosvětové vedoucí postavení v oblasti kvantových technologií. Strategie bude podporovat odolný a suverénní kvantový ekosystém, který napomůže růstu začínajících podniků a přemění průlomovou vědu na aplikace použitelné pro trh a zároveň zachová vedoucí postavení Evropy v oblasti vědy.
Kvantové technologie povedou k revoluci při řešení složitých výzev, od průlomových farmaceutických objevů až po zabezpečení kritické infrastruktury. Otevřou nové příležitosti pro průmyslovou konkurenceschopnost a technologickou suverenitu EU se silným potenciálem dvojího užití v oblasti obrany a bezpečnosti. Očekává se, že do roku 2040 toto odvětví vytvoří v celé EU tisíce vysoce kvalifikovaných pracovních míst a jeho globální hodnota překročí 155 miliard EUR.
Klíčové oblasti strategie pro kvantovou Evropu
Strategie se zaměřuje na pět oblastí: výzkum a inovace, kvantové infrastruktury, posilování ekosystémů, vesmírné technologie a technologie dvojího užití, jakož i kvantové dovednosti.
Výzkum a inovace
Zahrnuje tato opatření:
- zahájení Iniciativy v oblasti výzkumu a inovací pro kvantovou Evropu, která je společným úsilím EU a členských států o podporu základního výzkumu a vývoj aplikací v klíčových veřejných a průmyslových odvětvích,
Kvantové infrastruktury a čipy
- vybudování zařízení pro navrhování kvantových čipů a šesti pilotních linek pro kvantové čipy, které získají až 50 milionů EUR z veřejných prostředků a které mají přeměnit vědecké prototypy na vyrobitelné výrobky,
Kvantový internet a vesmírné technologie
- zahájení pilotního zařízení pro evropský kvantový internet,
- vypracování Plánu pro kvantové technologie ve vesmíru ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou a přispění k Evropskému technologickému plánu pro vyzbrojování.
Podpora ekosystémů a startupů
- rozšíření sítě klastrů kvantových kompetencí v celé EU a zřízení Evropské akademie kvantových dovedností v roce 2026,
Kvantové dovednosti a vzdělávání
Cílem této strategie je zvýšit podíl celosvětového soukromého financování, které dostávají evropské kvantové společnosti (v současnosti asi 5 %), s cílem stimulovat růst evropských začínajících a rychle se rozvíjejících podniků a podpořit zavádění evropských kvantových řešení prostřednictvím evropských průmyslových odvětví.
Další kroky a budoucnost kvantové Evropy
Komise bude úzce spolupracovat s členskými státy a evropskou kvantovou komunitou, včetně akademické obce, začínajících podniků, průmyslových subjektů a zúčastněných stran v oblasti inovací a jejich zástupců, aby se cíle této strategie staly skutečností.
V poradním výboru na vysoké úrovni se budou setkávat přední evropští vědci a odborníci na kvantové technologie, včetně evropských laureátů Nobelovy ceny v oblasti kvantových technologií. K provádění Strategie pro kvantovou Evropu Komise poskytne nezávislé strategické pokyny.
Po strategii bude následovat předložení návrhu aktu o kvantové technologii, který se očekává v roce 2026 a který dále posílí kvantový ekosystém a úsilí o industrializaci tím, že bude členské státy a společnosti, investory a výzkumné pracovníky motivovat k investicím do (pilotních) výrobních zařízení v rámci rozsáhlých celounijních vnitrostátních nebo regionálních iniciativ.
Henna Virkkunen, výkonná místopředsedkyně pro technologickou suverenitu, bezpečnost a demokracii: „Kvantová věda se rychle rozvíjí a my jsme kousek od několika nejvíce transformativních vědeckých a technologických průlomů. Evropa vždy stála v čele kvantové vědy a může vykázat výsledky v oblasti inovací a objevů. Máme vše, co potřebujeme, abychom se v oblasti kvantových technologií stali vedoucím kontinentem, který disponuje vysoce kvalifikovanou pracovní silou a robustní výzkumnou infrastrukturou. Globální soutěž v oblasti kvantových technologií zesiluje a přesouvá se od laboratorních aplikací k reálným aplikacím, a Evropa si tedy musí udržet své vedoucí postavení. Zahajujeme proto Strategii pro kvantovou Evropu, jejímž cílem je spojit členské státy, průmysl, akademickou obec a společnost, a plně tak využít potenciál kvantových technologií.“
Zdroj: TZ Evropská komise
Ilustrační obrázek vytvořila umělá inteligence