Pondělí, 22 července, 2024

IVECO, Plus, dm-drogerie markt a DSV zahájí pilotní projekt automatizované nákladní dopravy v Německu

Po několika měsících důkladného testování bude v rámci programu použito těžké nákladní vozidlo IVECO S-Way vybavené vysoce automatizovaným softwarem PlusDrive®, který je ovládán řidičem. IVECO S-Way s pohonem PlusDrive je tak o krok blíž k zahájení sériové výroby.

  • Test bude proveden s vylepšeným těžkým nákladním vozidlem IVECO se zabudovanou technologií PlusDrive®.
  • Vylepšené vozidlo určené pro sériovou výrobu bude v Německu doručovat zboží z dm-drogerie prostřednictvím přepravní společnosti DSV. Má prokázat vyšší bezpečnost a efektivitu.

Turín, Itálie & Karlsruhe a Brémy, Německo – 2. července 2024 – IVECO, značka užitkových vozidel skupiny Iveco, a společnost Plus dnes společně s dm-drogerie markt, největší evropskou maloobchodní společností v oblasti drogerie, a DSV, jedním z předních světových poskytovatelů dopravy a logistiky, oznámily zahájení pilotního projektu poloautomatizovaných nákladních vozidel v Německu.

Testovací provoz probíhá na trase mezi distribučním centrem dm ve Waghäuselu a distribučním centrem DSV v Gernsheimu. V první fázi budou test vést řidiči společnosti IVECO, které budou doprovázet řidiče DSV za účelem školení. Poté budou vyškolení řidiči schopni vozidlo řídit sami.

Díky komerční přepravě zboží program shromáždí reálné údaje o provozních výhodách IVECO S-Way s funkcí PlusDrive. Mezi přínosy prokázané při nasazení systému PlusDrive u jiných globálních zákazníků patří snížení únavy řidičů, zvýšení bezpečnosti silničního provozu a snížení spotřeby paliva, což následně snižuje emise uhlíku. To v konečném důsledku vede ke snížení celkových nákladů na vlastnictví a provoz vozového parku.

Program rovněž ověří připravenost nejnovější generace IVECO S-Way s pohonem PlusDrive pro sériovou výrobu a kvalitu funkcí zajišťujících automatizovanou jízdu. V konstrukci jsou integrovány pokročilé senzory a lidar je volitelnou součástí systému zaměřeného na vidění v systému PlusDrive. Tento systém poskytuje vysoce automatizované jízdní funkce, jako jsou centrování do jízdních pruhů, systém převzetí řízení, asistent pro připojování a přejíždění v jízdních pruzích iniciované řidičem nebo doporučené systémem, asistent pro jízdu v dopravní zácpě, a to vše pod kontrolou řidiče.

Společnosti DSV a dm-drogerie markt spolupracují v rámci partnerství již od roku 1986 a již řadu let společně vyvíjejí pokročilá řešení v rámci svých dodavatelských řetězců. V roce 2021 společnosti DSV a dm společně podepsaly prohlášení o záměru dále podporovat inovativní a udržitelné projekty. Testováním této technologie obě společnosti opět demonstrují své úspěšné partnerství ve společné touze po inovacích a zaměření na budoucnost.

Společnosti DSV a dm jsou prvními společnostmi v Německu, které testují poloautonomní asistenční řešení pro řidiče nákladních vozidel v Evropě.

„Zahájení tohoto projektu významně přispěje k pohodlí a bezpečnosti řidičů a zajistí hladší a spolehlivější fungování našich dodavatelských řetězců. Naším prvotním cílem u tohoto vysoce automatizovaného nákladního vozu je ve spolupráci s našimi partnery získat poznatky o potenciálu, který využití těchto užitkových vozů nabízí pro dm,“ uvedl Christian Bodi, jako generální ředitel dm odpovědný za logistiku.

„Dekarbonizovaná budoucnost vyžaduje různé technologické inovace pro různá použití. Jsme nadšeni, že můžeme zahájit pilotní projekt, abychom mohli na základě vlastních dat posoudit, jak mohou nejmodernější automatizované nákladní automobily IVECO s technologií Plus zapadnout do našeho budoucího vozového parku udržitelných dopravních prostředků,“ uvedl Peter Matthiesen, vrchní ředitel, vedoucí oddělení inovací skupiny a technologie nákladních automobilů ve společnosti DSV.

Marco Liccardo, vedoucí pro technologie a digitální technologie společnosti Iveco Group, řekl: „Data a zpětná vazba od zákazníků jsou klíčem k tomu, abychom mohli vytvářet inovativní a udržitelné produkty, které zákazníci ocení. Spolupráce s dm, DSV a Plus na tomto pilotním programu nás přibližuje k realizaci bezpečných vysoce automatizovaných užitkových vozidel. Jsme nadšeni, že můžeme řidičům nákladních vozidel umožnit využívat potenciál těchto vozidel nové generace.“

Pilotní provoz S-Way se sytémem PlusDrive je výsledkem úzké spolupráce mezi týmy společností Plus a IVECO. Jsme nadšeni, že můžeme v tomto pilotním projektu pro DSV a dm prokázat schopnosti a vyspělost našeho softwaru pro autonomní řízení a začít se připravovat na sériovou výrobu poloautonomních nákladních vozidel,“ dodal Shawn Kerrigan, provozní ředitel a spoluzakladatel společnosti Plus.

Zdroj: TZ Iveco

RELATED ARTICLES