Sobota, 14 září, 2024

V Třineckých železárnách zprovoznili automatickou linku pro úpravu ocelových tyčí

S přesností na setiny milimetru a bez povrchových vad vyjíždí z nové loupací linky Třineckých železáren ocelové tyče průměru 30 až 80 milimetrů. Firma ji do zkušebního provozu uvedla dnes v pondělí 5. prosince. Jde o moderní plně automatickou linku, jejíž stavbu huť zahájila v loňském roce. Investice přesáhla 700 milionů korun.

Ocelové tyče prochází automatizovanou kontrolou jakosti materiálu pomocí online rentgenového fluorescenčního spektrometru. Automatizovaný je také celý výstupní úsek, v němž dochází k vázání ocelových tyčí do svazků, konzervaci a balení. Její součástí je ekologické zpracování odpadních ocelových třísek, které je na místě drtí a následně briketuje pro další využití.

„Nová loupací linka má kapacitu 90 kilotun ročně. Její zprovoznění zvýšilo naši celkovou kapacitu loupaných tyčí v Třinci na 150 kilotun za rok, což upevní postavení firmy na trhu. Zákazníci mají u loupaných tyčí jistotu, že splní přísné rozměrové tolerance na setiny milimetru a jsou zbaveny veškerých povrchových vad,“ vysvětluje hlavní přínosy projektu investiční ředitel Radek Olszar. Produkty směřují zejména do automobilového průmyslu, vyrábí se z nich ložiska, hřídele, ale i závitové tyče do větrných elektráren. Uplatnění nachází rovněž ve šroubárenství a v kovárnách.

„Na lince v celé hale velikosti čtyř kluzišť Werk Areny (6 600 m2) pracuje 20 provozních zaměstnanců včetně expedice, údržby a IT. Ti jsou během jedné směny schopni vyrobit až 90 tun materiálu,“ vypočítává výrobní ředitel Česlav Marek.

Jde již o druhou technologii v Třineckých železárnách, která zvyšuje přidanou hodnotu produkce ocelových tyčí kruhového průměru. První zahájila provoz v roce 2014. Tyčová a profilová ocel je druhým nejprodávanějším produktem největší české hutní firmy. Z celkového objemu výroby loňského roku 2 400 kilotun představovala tyčová a profilová ocel bezmála 540 kilotun.

Zdroj: trz.cz

RELATED ARTICLES