Čtvrtek, 13 června, 2024

Jaké je nyní investiční očekávání vůči vývoji inflace a úrokových sazeb?

V současnou chvíli můžeme sledovat, že se národní bance daří realizovat cíl postupného snižování inflace. Její predikce hovoří o tom, že se příští rok inflace stabilizuje kolem 2% hodnoty, tedy stanoveného cíle. S novým rokem tak čekáme i pokles úrokových sazeb. Pokles klientských sazeb u vkladů nastane určitě dříve s tím, jak obchodní banky budou očekávat pokles sazeb ČNB. Vrchol už máme za sebou.

Pojďme se nyní bavit o investování. Na trhu teď můžeme vnímat postupné snižování meziroční inflace. Jaké investiční příležitosti tento vývoj nabízí?

Od ČNB lze očekávat, že bude držet svou základní repo sazbu na současných 7 % až do konce letošního roku. Pro investory to znamená, že stále mohou využívat vyšších výnosů na spořicích účtech. Ty ovšem nebudou trvat věčně. S tím, jak se pokles repo sazby bude blížit, bude i rychleji klesat úročení vkladů.

Dále je zájem o investování do dluhopisových nástrojů, zejména pak státních dluhopisů a dluhopisových fondů, kterým při poklesu úrokové sazby roste vnitřní hodnota držených dluhopisů, a tedy i výnos. Pro zkušenější investory připadá v úvahu i investování do podnikových dluhopisů. Teď je na to ideální doba. Výnosy jsou vysoko a investor si tak může zajistit na další léta výrazně vyšší výnos úročení vkladů a než bude inflace.

Velmi časté téma je investování do akcií v době poklesu, který jsme mohli sledovat v uplynulých obdobích. Jak vnímáte tento přístup?

Je pravdou, že roste vzdělanost a zájem populace o investování do akcií. Nicméně je důležité si uvědomit, že se jedná pro nespekulující investory o dlouhodobou záležitost, která obnáší vzdělání a trpělivost. Současný vývoj v rámci inflace napomáhá očekávání růstu, ovšem nelze stavět budoucí očekávání na současné situaci.

Proto bych zdůraznil důležitost diverzifikace portfolia, např. skrze investování do indexů místo do konkrétních titulů. Dále je důležité mít vytvořená zadní vrátka, než se člověk pustí do dlouhodobého spoření, se kterým v ideálním případě nebude dlouhodobě manipulovat.

Oblíbeným investičním sektorem u Čechů jsou dlouhodobě nemovitosti – jak nyní vnímáte tuto oblast?

V poslední době jsme se mohli setkat s viditelným poklesem cen nemovitostí. Ten ale nebyl nijak zásadní a trval velmi krátce. Byl zejména způsoben snížením zájmu o nákup kvůli dražšímu financování prostřednictvím hypoték. V současnou chvíli se situace začíná obracet, čímž se zvýšilo očekávání investorů. To potvrdil na začátku srpna i hospodářský institut Ifo, který predikuje výrazný růst cen v dalších deseti letech. Konkrétně u nás někteří experti odhadují růst v jistých nemovitostních odvětvích i dvacet procent ročně. 

Pro investora, který nechce přímo kupovat konkrétní nemovitost na držení nebo pronájem, připadají v úvahu nemovitostní podílové fondy. U nich bych rád zdůraznil zejména ověření historie, a hlavně podkladového aktiva fondu. Zjistit, o jaký typ nemovitosti jde a jaká je jejich diverzifikace, považuji za zásadní pro výběr toho, který fond využít.

Celý článek včetně anglického překladu naleznete v magazínu POSITIV Business & Style 3/2023 ZDE.

RELATED ARTICLES