Uplynulé pololetí, během kterého sledoval SRNA index počty střetů vozidel se zvěří a odhadovanou výši škod po těchto nehodách, potvrzuje, že srážky se zvěří na českých silnicích zůstávají na téměř neměnné úrovni. Za poslední sledovaný půlkrok šlo celorepublikově konkrétně o 9 469 nehod. Meziročně to představuje mírný pokles o 5 procent. Škody na majetku a zdraví napříč Českem meziročně narostly o 6 procent a dosáhly za sledované nehody odhadované částky 421,9 milionů korun.
NEJMÉNĚ SRÁŽEK V POSLEDNÍCH DVOU LETECH
Data ukazují, že v uplynulém pololetí došlo v Moravskoslezském kraji ke 620 srážkám se zvěří. Ve stejném období loni jich bylo zaznamenáno 665 a předloni dokonce 780. Ve srovnání s předchozími lety tak došlo k výraznému zlepšení situace. Škoda na majetku, zdraví a životě na jeden kilometr silnic v kraji je za uplynulé pololetí 7 916 Kč. Celkový účet za srážky zvířat v kraji za šest měsíců pak činí více než 27 milionů korun.
Nejrizikovější úsek se nachází na silnici I/58 z Petřvaldu u Nového Jičína směrem k mošnovskému letišti. Jedná se o 178 kritických metrů, na nichž došlo k 8 nehodám s celkovou škodou 346 tisíc korun.
NOVÝ PŘÍSTUP POLICIE
Policie ČR již delší dobu v některých krajích a okresech uplatňuje změněnou metodiku evidence nehod se zvěří. Šetření dopravní nehody probíhá v tzv. zkráceném režimu, kdy motoristovi potvrdí pouze tzv. euroformulář. Taková nehoda se do oficiálních statistik o střetech se zvěří ale nedostane, čísla v policejních statistikách klesají, ačkoliv nehod reálně na silnicích neubývá.
Důvody nového přístupu? Policie ČR preferuje efektivitu, rychlost a snižování administrativní zátěže při šetření tohoto typu dopravních nehod. Praxe funguje od dubna 2025 již celorepublikově, do současných výsledků 12. vydání SRNA indexu se však ještě plně nepromítla.
Pro dlouholeté podrobné sledování fenoménu střetů se zvěří na českých silnicích ale bude mít fatální následky. Výzkumníci i veřejnost přijdou o informace, které by zachycovaly realitu.
„SRNA index přitom po loňské úpravě metodiky, kdy jsou do jeho výpočtů kromě dat Policie ČR zařazeny i kvalifikované odhady vycházející z dat JSDI, představuje stále nejreálnější obrázek o střetech vozidel se zvěří v Česku,“ vysvětluje prof. Michal Bíl, odborník na střety se zvěří z Centra dopravního výzkumu.
PRŮMĚRNÁ ŠKODA 50 000 KČ
Skutečnost, že motoristé zvěř na silnicích ve vysokých počtech sráží, dokazují i statistiky Generali České pojišťovny. Její likvidátoři denně v průměru přijmou od motoristů dvě desítky hlášení o střetu se zvěří. V roce 2024 to představovalo 7628 pojistných událostí, za něž pojišťovna vyplatila 379,3 milionů korun.
„Ve sledovaném období 12. vydání SRNA indexu dosáhla průměrná škoda po střetu se zvěří téměř 50 tisíc korun. S klientkami a klienty jsme od října 2024 do března 2025 řešili 3540 pojistných událostí za 175 milionů korun,“ popisuje praxi Patrik Nauš, senior manažer likvidace pojistných událostí motorových vozidel z Generali České pojišťovny.
Náklady na pojistné události přitom stále průběžně rostou. Do cenových kalkulací oprav vozidel se promítá nárůst ceny práce v autoservisech a spolu s ní také zvyšující se ceny materiálu a náhradních dílů.Nejvíce hlášení o střetu Generali Česká pojišťovna evidovala ve sledovaném období v říjnu 2024. A zatímco následující měsíce čísla pozvolna klesala, březen roku 2025 již přinesl první zvýšení. Motoristé před sebou mají rizikové měsíce, které jsou z pohledu počtu srážek se zvěří statistiky dlouhodobě nejhorší.
POLICIE ČR A STŘETY SE ZVĚŘÍ
Policie ke každé nehodě nemusí přijet: hlídka na místo srážky nepřijdete, pokud při ní nedošlo ke zranění osob, škoda nepřesáhne 100 000 Kč (200 000 Kč od července 2025) a nehoda nemá vliv na provoz na komunikaci.
Policii nutno volat vždy: když dojde ke střetu s domácím zvířetem (např. pes, hospodářské zvíře) nebo vznikla škoda na majetku třetí osoby (např. poškozený plot, svodidla).
Oznámení nehody zůstává povinností: při střetu se zvěří je i nadále nutné policii kontaktovat telefonicky na lince 158. Pracovník operačního střediska bude účastníka nehody instruovat o dalším postupu. Potvrzení nejsnáze elektronicky: žádost o potvrzení oznámení dopravní nehody podává účastník nehody elektronicky (e-mailem, datovou schránkou), ale i písemně na policii.
Důležité součásti žádosti: datum a čas oznámení nehody, místo události střetu se zvěří, kontaktní údaje žadatele vč. jména, příjemní a data narození, vztah k poškozené věci.
Řidič(ka) dokumentuje: pořízení záznamu dopravní nehody (poškozené vozidlo, sražené zvíře apod.) v podobě fotografií či videí apod. zůstává na účastníkovi střetu se zvěří.
zdroj: Generali Česká pojišťovna