Pátek, 4 října, 2024

Zájem o komunitní energetiku v ČR roste. Málokdo je však připraven na reálnou praxi

Elektroenergetické datové centrum (EDC) zahájilo v srpnu přijímání registrací ke sdílení elektřiny v ČR. První měsíc potvrdil, že Češi mají o sdílení elektřiny velký zájem. Ze zhruba 8 tisíc subjektů registrovaných do portálu EDC, uzavřelo smlouvu 5 tisíc z nich. Potenciál a přínos komunitní energetiky je obrovský. Výrazně totiž pomůže k decentralizaci české energetiky a s růstem možnosti využívání vlastních zdrojů. Má to však jeden háček, o kterém se zatím příliš nemluví – přebytky energií je potřeba spotřebovávat v okamžiku jejich sdílení, resp. v intervalu max. 15 min. Pokud tomu tak není, platí první strana (výrobce energie, nejčastěji majitel FVE) za prodej do sítě a druhá strana (odběratel sdílené energie) standardní cenu za výkup. Tento problém však řeší společnost Loxone, specialista na automatizaci domácností a komerčních budov. 

„Představte si situaci, kdy vlastníte dva domy. Na jednom z nich máte umístěnou fotovoltaiku, která vyrábí elektřinu. V letních dnech však FVE velmi rychle pokryje aktuální spotřebu domu a nabije baterie na maximum. V tu chvíli vznikají energetické přetoky, které můžeme v rámci komunitní energetiky využít a sdílet do druhého domu. Problém však nastává, když se sdílená energie nezačne na druhé straně rovnou spotřebovávat, resp. ve stejném 15 minutovém intervalu. Pokud se tak nestane, tak odběratel sdílené energie platí standardní cenu za dodávku a výrobce energii nesdílí, ale prodává do sítě. Majitelé FVE se dokonce v letních měsících dostávají do záporných spotových cen, což se pak negativně projeví ve výkupu elektřiny. Tento problém však řeší Miniserver Loxone, který kromě sběru dat a řízení všech technologií zajišťuje komunikaci mezi těmito dvěma domy v reálném čase. Informuje tak druhý dům o přetocích energie, který následně zapne spotřebu a rozhodne, na kolik stupňů například nahřát bojler nebo na jaký výkon nabíjet elektromobil. Ve chvíli, kdy má druhý dům pokrytou celkovou spotřebu v 15 minutovém intervalu ze sdílené energie, platí pouze distribuční poplatek,“ uvedl Pavel Lískovec, Branch manager Loxone CZ.

Sdílená energetika je pro Českou republiku výzvou, ale především velkou příležitostí. Již nyní se do ní zapojují i některé obce, jako například Brumovice na Břeclavsku. V rámci pilotního projektu zde energii sdílí dva obecní objekty a rodinný dům. Obec však plánuje projekt výrazně rozšířit také o další soukromé i veřejné budovy.

Pro efektivní sdílení energie je nesmírně důležité nejen kvalitní měření výroby, ale také spotřeby energie. To nám umožňuje právě Miniserver Loxone, který v reálném čase tyto parametry sleduje a řídí tím smysluplně spotřebu dle množství vyrobené a dodávané energie,“ dodal Daniel Ullmann, vedoucí energetické a environmentální komise Brumovic.


O společnosti Loxone

Společnost Loxone patří mezi přední hráče na českém i světovém trhu v oblasti inteligentní elektroinstalace a automatizace. Vznikla v roce 2009, kdy vstoupila na trh s vlastním Miniserverem, který způsobil revoluci v odvětví inteligentních domácností. Dnes Loxone přináší chytrá řešení nejen pro domácnosti, ale také pro komerční budovy jako jsou kanceláře, hotely, restaurace či sklady. Za dobu svého působení realizovala přes 300 000 projektů ve více než 100 zemích a v současnosti zaměstnává více než 1000 lidí po celém světě. Posláním společnosti Loxone je revolučně měnit způsob, jakým lidé žijí, pracují a tráví čas v budovách s pomocí sofistikovaného a plně integrovaného řešení. To totiž majitelům a správcům budov přináší nejen komfort a bezpečí, ale také velký benefit v podobě energetických úspor. Pro více informací navštivte www.loxone.com

Zdroj: TZ Lexone

Ilustrační foto pixabay.com

RELATED ARTICLES