Pokles cen fotovoltaických komponentů pokračuje, ale zpomaluje
V první polovině roku 2025 pokračoval trend snižování cen solárních panelů a střídačů, který byl patrný již v roce 2023 a 2024. „Tento pokles byl způsoben především přebytečnou výrobní kapacitou v Číně, která nadále dominuje globálnímu trhu a vyrábí levnější panely ve velkém objemu,“ vysvětluje Pavel Matějovič. Cenu ovlivnili také levnější materiály, především křemík, jehož cena se od pandemických let stabilizovala a také zlepšující se technologie, které umožňují vyšší výkon na menší ploše, čímž se zvyšuje efektivita investice. Od jara 2025 se však ceny začaly mírně stabilizovat. „Trh začíná narážet na určité limity – například vyšší náklady na dopravu, zvýšené náklady na skladování a také měnové výkyvy v důsledku geopolitického napětí,“ doplňuje Matějovič.
Tepelná čerpadla: mírný růst cen kvůli zvýšené poptávce a omezením
Na rozdíl od fotovoltaiky ceny tepelných čerpadel v roce 2025 spíše mírně rostou. Důvody jsou podle Pavla Matějoviče především zvýšená poptávka v celé Evropě kvůli přísnějším emisním normám a tlaku na dekarbonizaci vytápění a také omezené výrobní kapacity v Evropě. Některé komponenty, jako jsou kompresory nebo regulace, zůstávají nedostatkové. „Na mírně rostoucí cenu má vliv také růst nákladů na instalaci. Stálý nedostatek kvalifikovaných pracovníků na trhu práce zvyšuje cenu montáže. Přesto zůstávají tepelná čerpadla výhodnou investicí, zejména v kombinaci s fotovoltaikou, kdy domácnost dosahuje velmi nízkých nákladů na energii,“ dodává Markéta Chrobolková, spolumajitelka společnosti Schlieger.
Vliv celní politiky: Hrozba cel na čínské technologie
Velkým otazníkem pro druhou polovinu roku 2025 je celní politika Evropské unie vůči Číně. Evropská komise zvažuje zavedení ochranných cel na dovoz levných čínských solárních panelů a bateriových úložišť, aby ochránila evropské výrobce před dumpingovými cenami. „Pokud budou cla skutečně zavedena, mohlo by se zvýšit ceny fotovoltaických systémů o 10–20 %, zejména u levnějších setů z Číny. Na druhé straně by tato situace mohla zvýšit zájem o evropské produkty, které jsou sice dražší, ale často kvalitnější a s lepším servisem,“ odhaduje Pavel Matějovič. Tato situace by v konečném důsledku mohla mírně zpomalit návratnost investice do domácí solární elektrárny, pokud by současné dotace zůstaly beze změn.
U tepelných čerpadel je situace jiná – většina kvalitních zařízení pochází z Evropy nebo Japonska, takže dopad celní politiky je zatím méně výrazný.
Kdy je výhodné fotovoltaiku pořídit?
Obecně platí, že nejvýhodnější období pro nákup domácí fotovoltaiky je v letních měsících, kdy instalační firmy mají více volných kapacit, což může snížit cenu práce. Vhodné je také nakupovat před zavedením nových celních opatření nebo změnou dotačních podmínek či v období akčních jarních nebo podzimních slevových nabídek. Důležité je sledovat vývoj programu Nová zelená úsporám light, který od února nabízí dotace až 140 000 Kč na kombinaci fotovoltaiky a zateplení.
Sledujte dotace a situaci na trhu
„Rok 2025 je stále příznivý pro pořízení domácí fotovoltaiky a tepelného čerpadla, ale geopolitická situace ve světě je poměrně nestabilní a rychle se mění. Klíčovým faktorem zůstane vývoj celních opatření a dostupnost státních dotací. Kdo plánuje investici, měl by aktivně sledovat dění na trhu a jednat dřív, než ceny začnou opět růst,“ uzavírá Markéta Chrobolková.
O Schlieger s.r.o.
Společnost Schlieger se specializuje výhradně na obnovitelné zdroje energie – fotovoltaické elektrárny, tepelná čerpadla a solární ohřev vody. Značka Schlieger je na trhu už od roku 2015. V počtu realizovaných montáží je jedničkou na českém trhu. Každý měsíc postaví kolem tisíce domácích fotovoltaických elektráren. Společnost má zkušenosti s instalacemi v extrémních horských podmínkách i velmi specifickými požadavky, například instalacemi vytápění bazénů pro mořské živočichy.
Zdroj: TZ Schlieger