Sobota, 22 června, 2024

V Havířově se rozjíždí největší městský úsporný projekt na Moravě. Sníží náklady na teplo a elektřinu o 14,6 milionů korun ročně

V Havířově letos začne historicky největší městský energeticky úsporný projekt na Moravě. Bude zahrnovat kolem 50 úsporných opatření ve 22 objektech či areálech ve vlastnictví města, například instalaci fotovoltaiky na střechách magistrátu, domovů pro seniory a 10 základních škol, výměnu stávajícího osvětlení za moderní LED svítidla, kterých bude téměř 19 000, osazení více než 4 000 radiátorů chytrými termostatickými hlavicemi s efektivním měřením a řízením teploty v místnosti, nebo zateplení stropů a střech. Projekt je výjimečný hned v několika ohledech: rozsahem a výší investice do modernizace, komplexností, důrazem na OZE a chytré technologie.

Náklady na realizaci energeticky úsporných opatření činí 151 milionů korun, ale roční úspory představují 14,6 milionů korun. Ty má navíc město smluvně garantováno po dobu deseti let poskytovatelem. Projekt může posloužit za vzor, jak modernizovat budovy a snižovat jejich spotřebu energie – navíc s ekologickým přínosem – i dalším městům a obcím. „Vše jsme začali připravovat v roce 2021. Naším cílem je snížit energetickou náročnost městských objektů, a tedy naše provozní náklady. V tomto případě o více než 44 procent. Důležitý pro nás je také ekologický aspekt. Tato úspora představuje snížení emisní zátěže o 2 036 tun ročně, a to se na Ostravsku počítá. Také mám velkou radost, že náš městský úsporný projekt vyhrál první cenu a získal titul Nejlepší připravovaný EPC projekt roku 2023 v soutěži, kterou pravidelně vyhlašuje Asociace poskytovatelů energetických služeb. Odborná porota ocenila na dosud investičně největším městském projektu EPC na Moravě především jeho komplexnost,“ neskrýval nadšení primátor Havířova Josef Bělica.

The article, including an English translation, is available in POSITIV Business & Style magazine 1/2024 HERE.

Článek včetně anglického překladu je dostupný v magazínu POSITIV Business & Style 1/2024 ZDE.

RELATED ARTICLES