Strategie udržitelného rozvoje Letiště Václava Havla Praha
Letiště Václava Havla Praha pokračuje v naplňování své strategie udržitelného rozvoje. V rámci nedávné rekonstrukce kotelen v Terminálu 3 a v zabezpečovací a operační budově (ZAO) byla instalována energeticky úsporná čerpadla od společnosti Wilo. Modernizace, jejíž celkové náklady přesáhly 30,5 milionu korun, přispěje k ambicióznímu cíli letiště dosáhnout uhlíkové neutrality do roku 2030. Tato rekonstrukce navazuje na předchozí projekty realizované společností Wilo, která v posledních dvou letech zajistila také modernizaci čistírny odpadních vod i tlakové stanice.
Modernizace kotelen s čerpadly Wilo přináší úspory energie
Letiště Václava Havla Praha dlouhodobě usiluje o zodpovědný přístup k podnikání, který zahrnuje i snižování dopadů provozu na životní prostředí. V rámci své strategie udržitelného rozvoje se tak systematicky zaměřuje nejen na zvyšování kapacity, bezpečnosti a komfortu cestujících, ale také na environmentální aspekty. Klíčovou součástí této strategie se stala i nedávná komplexní rekonstrukce dvou kotelen – v Terminálu 3 (zajišťující vytápění jak pro samotný terminál, tak i pro přilehlý hotel Ramada) a druhé v objektu ZAO.
Rozsáhlá rekonstrukce zahrnovala kompletní výměnu technologií v obou kotelnách, včetně instalace nových kondenzačních kotlů, úprav rozvodů a instalace moderních čerpacích systémů Wilo pro zajištění optimálního oběhu topné vody. Celkem bylo nainstalováno devět energeticky vysoce účinných oběhových čerpadel Wilo řady Stratos MAXO a PICO, která jsou vybavena inteligentními technologiemi s automatickou optimalizací provozu podle aktuálních potřeb systému. Tím se snižuje spotřeba energie a ruku v ruce s tím i množství produkovaného CO2.
Energeticky úsporná čerpadla Wilo Stratos MAXO a PICO
„Oběhová čerpadla hrají klíčovou roli v efektivitě celého otopného systému, přesto často zůstávají opomíjena. Přitom jejich výměnou za nové, energeticky úsporné modely lze velmi rychle dosáhnout významných úspor energie a snížení emisí CO2. Jsme proto velmi rádi, že právě naše čerpadla mohou přispívat k efektivnějšímu a udržitelnému provozu největšího letiště v České republice,“ vysvětluje Jan Cidlinský, regionální ředitel společnosti Wilo pro střední Evropu.

„Při výběru technologií pro rekonstrukci kotelen jsme se zaměřili nejen na výkon a spolehlivost, ale zejména na energetickou účinnost a udržitelnost. Každé procento úspory má pro nás velký význam – nejen z ekonomického hlediska, ale především z pohledu snižování naší uhlíkové stopy. Čerpadla Wilo v tomto ohledu naprosto splnila naše požadavky, které jsme si, vzhledem k našemu závazku dosáhnout v rámci nadcházejících 5 let uhlíkové neutrality, stanovili,“ doplňuje Dušan Bek, technik vodohospodářských sítí Letiště Praha.
Spolupráce Wilo a Letiště Praha na cestě k uhlíkové neutralitě
Komplexní rekonstrukce obou kotelen zahrnovala kromě instalace úsporných čerpadel Wilo také výměnu původních kotlů za moderní plynové kondenzační kotle Viessmann Vitocrossal 200 CM2C. Každý z těchto kotlů disponuje výkonem 248 kW, díky čemuž celkový výkon jednotlivých kotelen dosáhl 992 kW, což zajišťuje bezproblémové pokrytí i během špiček. Modernizace se dotkla také ostatních klíčových systémů – došlo ke kompletnímu přepracování rozvodů spalinové cesty a vytápění, úpravě vzduchotechniky a zdravotní techniky, instalaci nové úpravny vody nebo optimalizaci systému ohřevu vody v bojlerovně.
Ještě před současnou rekonstrukcí kotelen společnost Wilo již v uplynulých dvou letech realizovala na Letišti Václava Havla modernizaci klíčových technologií. Během této doby byly rekonstruovány ČOV a tlaková stanice. Obě zařízení, která po dvaceti letech provozu potřebovala modernizaci, nyní splňují nejnovější standardy a požadavky na úsporu energie celkovou účinnost.

O společnosti Wilo
Wilo je nadnárodní technologická skupina, která patří k předním světovým výrobcům čerpadel a čerpacích systémů pro zařízení budov, vodní hospodářství a průmyslový sektor. Společnost byla založena roku 1872 v Dortmundu, v průběhu své dlouhé a úspěšné historie se rozvinula do podoby významného globálního hráče. V současnosti zaměstnává více než 8 900 lidí po celém světě. Skupina Wilo věnuje zvláštní pozornost globálním trendům jako je urbanizace, změna klimatu, řešení nedostatku vody a zvýšení energetické soběstačnosti, stejně jako technologickému pokroku a digitalizaci. Wilo je členem České rady pro šetrné budovy, která se zaměřuje na snižování negativních dopadů budov na životní prostředí.
Zdroj: Wilo