Středa, 16 července, 2025

iKomunita: Největší sdružení v komunitní energetice odolává propadu trhu

Unikátní technické řešení spojení fotovoltaiky a chytrého sdílení energie pod hlavičkou iKomunita využívá už 30 firem. Vytvořily tak nejsilnější sdružení odborných montážních firem v České republice a úspěšně čelí propadu zájmu o domácí fotovoltaické elektrárny. Sdružení se zaměřuje na bytové domy a obecní objekty, pro které má patentované systémy sdílení.

„Na změny na trhu solárních elektráren jsme se připravili a společně je zvládáme. Pro náš koncept spolupráce se nám daří získávat zkušené firmy a vybíráme si ty nejlepší. Dosáhli jsme stabilního celorepublikového pokrytí a můžeme se soustředit na rozvoj, kvalitu, bezpečnost a další inovace našich systémů,“ uvedl Leopold Benda, ředitel a zakladatel sdružení firem iKomunita a jednatel firmy Benekov ESCO.

Trh s domácí fotovoltaikou zpomaluje, iKomunita roste dál

Zástupci sdružení iKomunita už začátkem roku upozorňovali na fakt, že fotovoltaický trh v Česku prochází velkou proměnou a zájem o využívání solární energie u rodinných domů klesá. Nyní dramatický propad potvrdila i Solární asociace. Počet nových domácích FVE klesl téměř na polovinu.

Trh s domácí fotovoltaikou zpomaluje, iKomunita roste dál

iKomunita se zaměřuje se na bytové domy a obecní objekty, tedy větší projekty, které jsou však složitější. „Montážních firem je na trhu celá řada, ale nemají zkušenosti s komunálními projekty nebo bytovými domy, některé dokonce nemají ani potřebné technické oprávnění. My klademe velký důraz na odbornost, zkušenosti i spolehlivost a tím se odlišujeme,“ doplnil Lukáš Velký, obchodní ředitel a spoluzakladatel sdružení iKomunita a obchodní ředitel společnosti BlueBen servisní.

Silní partneři z celé republiky pod jednou značkou

Do platformy iKomunita už dříve vstoupili zkušení velcí hráči na trhu FVE, jako je například firma Bidli (Praha), Sunmill (Nertovice), nebo Lambda Energy (Praha). Novými členy jsou například E-Sea (Pelhřimov) a Fulgur (Brno). Silně jsou ve sdružení zastoupeny moravskoslezské firmy, kromě Benekov ESCO (Horní Benešov) například Wolf Energy (Ostrava) a Techsun power (Frýdek-Místek). Většina firem ve sdružení působí ve více krajích, má dlouholeté zkušenosti a za sebou stovky projektů.

Patentované technologie přinášejí efektivní sdílení energie

iKomunita vyvinula a patentovala technické řešení pro inteligentní sdílení energie v bytových domech nebo obecních objektech. Disponuje obchodním a technickým know-how specializovaným na hardware a software pro komunitní energetiku, které mohou firmy ve sdružení využívat.

Zajišťuje široký komplex služeb – od studie proveditelnosti přes projektovou přípravu, realizaci projektů, až po servis a online monitoring.

Zaměřuje se také na kybernetickou a požární bezpečnost systémů a energetický management. Zabývá se i zvýšením efektivity, predikováním a řízením vybíjení bateriových úložišť ve prospěch odběrných míst. Věnuje se také osvětě a vzdělávání.

Reálné úspory pro obce i domácnosti díky sdílené energii

Bytové domy nebo města a obce mohou ušetřit více než polovinu nákladů na elektrickou energii při kombinaci fotovoltaické elektrárny, baterie a systému sdílení. Úspory dosahují v případě bytového domu v průměru 200 tisíc a na jeden byt až 6.000 korun ročně. Vyplývá to ze zkušeností firem ve sdružení iKomunita, které mají za sebou už více než 400 instalací FVE na bytové domy.

iKomunita je sdružení partnerských firem, které mají společně patentované technické řešení určené
k inteligentnímu sdílení elektřiny v energetických komunitách jako jsou bytové domy, města a obce. Sdružení založily moravské společnosti Benekov ESCO a BlueBen servisní. Jejich systém využívá fotovoltaické panely pro výrobu elektrické energie, která je pak chytře rozdělována mezi jednotlivé domácnosti či veřejné budovy. Díky dlouholetým zkušenostem, vlastnímu vývoji a patentovaným řešením dosahují vyšších úspor a kratší doby návratnosti.

Zdroj TZ iKomunita

RELATED ARTICLES