Čtvrtek, 13 června, 2024

Ceny energií trápí český průmysl. Firmy hledají, jak ušetřit

Ceny energií vzrostly za poslední rok několikanásobně. Mnoho podniků je tak nuceno hledat úspory, aby nemusely rostoucí náklady přenášet na své zákazníky. „Zájem o naše úsporná řešení v posledních měsících výrazně stoupl. Dobrou zprávou pro klienty je, že díky stabilnímu dodavatelskému řetězci dokážeme projekty realizovat ještě v tomto roce,“ říká Vladimír Hanák, manažer obchodního rozvoje skupiny Veolia Energie.

Začínají již firmy pociťovat neustálé zdražování energií?

Řekl bych, že velmi silně. Denně vyřídíme desítku telefonů, kde nejenom zástupci firem, ale také obcí či zdravotnických zařízení poptávají aplikace, které by jim snížily výdaje za energie. Nejčastěji se rozhodnou pro výměnu osvětlení nebo pořízení fotovoltaické elektrárny. Pro maximální úsporu je ale ideální obě úsporná opatření zkombinovat.

Zmínil jste, že zákazníci v poslední době poptávají výměnu svítidel. Pro koho je vhodná?

Výměna svítidel je vhodná vlastně pro každého, kdo chce ušetřit na nákladech na svícení. Úspora je dána stávající světelnou soustavou a hodinami svícení. Standardně ale dosahujeme úspory od 57 do 88 procent na svícení. 

Nejčastěji měníme stará sodíková svítidla na závěsném systému za úsporná LED svítidla. V některých prostorách stačí dodržet světelné body a vyměnit původní svítidla za nová. Samotný projekt většinou realizujeme na klíč, zajistíme i demontáž původních technologií včetně začistění stropu a také odvoz a ekologickou likvidaci původního osvětlení či stavebního materiálu.

Dokážete vyměnit osvětlení tak, aby nebyla narušena plynulost výroby?

Úpravy realizujeme vždy způsobem, abychom výrobu nenarušili. Zvládneme se pružně přizpůsobit harmonogramu práce v dané firmě. 

Jak je to s financováním těchto úsporných projektů?

Celý rozhovor si můžete přečíst v magazínu POSITIV Business & Style 3/2022 ZDE.

Zdroj: Veolia Energie ČR, a.s.

RELATED ARTICLES