V budoucnu jí bude potřebovat mnohem více než dnes – kde ji bude brát? Možností je více, jen jich dobře využít ve správné kombinaci.
V našem kraji vyrábíme hodně elektrické energie – přesto to nestačí?
Více než polovinu energie dovážíme. Až bude odstavena elektrárna Dětmarovice, budeme dovážet téměř celou spotřebu, a pak budeme závislí na Temelínu nebo Dukovanech, protože v našem kraji má rozvinutý průmysl mnohem vyšší spotřebu.
Z čeho bude podle Vás kraj čerpat, až se úplně odstaví uhelné elektrárny? Jaké jsou možnosti obnovitelných zdrojů?
Obnovitelné zdroje v celé ČR nemají postačující kapacitu a jsou drahé. Solární elektrárny – když slunce svítí tak 12 % času? Vítr sice fouká 65 % času v roce, nejlepší podmínky by byly na Osoblažsku, Opavsku a Hlučínsku – ale máme nechat poničit krajinu „větráky“? Ani dopad na životní prostředí není zanedbatelný, proto to ani obce nechtějí povolovat. Ani na jednom tedy nemůžeme stavět, ale brát to spíše jako doplněk.
Budeme tedy spoléhat hlavně na jádro?
To je jedinou šancí do budoucna. Nemusíme však stavět velké jaderné bloky, ale malé jaderné reaktory (SMR), které vzniknou místo tepláren: Třebovice, Třinec, Blahutovice. ČEZ plánuje SMR v Temelíně, a teprve pak chce stavět jinde, ale my potřebujeme, aby stavěl zároveň Dětmarovice i Temelín. Spotřeba elektřiny v kraji bude dramaticky stoupat – když naše dvě hutě přejdou na elektrické obloukové pece, tak to je 50 % spotřeby kraje, celých 5 % spotřeby v republice. Takže buď postavíme 10 plynových elektráren, nebo musíme využít jádra. Malé jaderné reaktory by měly tvořit páteř energetiky po r. 2050. Do té doby budeme muset nějak přežít.
Jak to přežijeme? Máme nějaké jiné dobré šance?
Nějaké máme – např. metan, další důlní plyny, biomasu, ale nic z toho není ideální ani postačující. Prostě budeme závislí na Dukovanech a Temelínu. Nějaké plynové zdroje zřejmě vzniknou a pomůžou překlenout tu mezeru mezi „dobou uhelnou“ a „dobou jadernou“. V tom můžeme závidět Polákům, kteří jasně řekli, že pro ně žádná „doba plynová“ nebude. Je tu velká příležitost s nimi spolupracovat. Mají už vyjednanou certifikaci malých jaderných reaktorů, my přemýšlíme nad každým papírem. V r. 2035 budou mít reaktory nasazené, a my se budeme jen dívat a tiše závidět, jak svítí, topí, vyrábějí… U nás budeme vypínat domácnosti a firmy, protože elektřinu nebudeme mít?
Jak je podle Vás nastavena nynější veřejná podpora výzkumu v energetice v ČR?
Problém je, že koncepci nepřipravují energetici, ale zelené neziskovky a MŽP. Jak to pak může vypadat?! ČEZ potřebuje 7 000 jaderných inženýrů do r. 2030. Ale – zvýšila se vůbec produkce inženýrů na VŠ? Myslím, že nás čekají velké problémy. Cesta z nich existuje – ale chce to moudře myslet a dobře spolupracovat.
Celý článek včetně anglického překladu naleznete v magazínu POSITIV Business & Style 3/2023 ZDE.