Pondělí, 26 února, 2024

„Automatizace a lidé musí jít ruku v ruce,“ říká ředitel společnosti KATEK Czech Republic.

Historie dceřiné společnosti německého holdingu KATEK SE se začala psát krátce po sametové revoluci v roce 1993. Z výrobce důlních elektronických systémů se postupem času stal přední dodavatel elektronických systémů do různých odvětví, od testovacích systémů pro automobilový průmysl po medicínskou techniku. O tom všem si s námi popovídal ředitel KATEK Czech Republic, pan Ernst Käppeler.

Příští rok Vaše společnost oslaví 30. narozeniny. Jak vzpomínáte na své začátky?

Začínali jsme v roce 1993 jako dodavatel důlních elektronických systémů. Naším prvním zákazníkem v České republice a ve východní Evropě vůbec byl Důl František.

Abychom neměli jen jednostranně zaměřené zákazníky, resp. jediného zákazníka, kterým bylo OKD, začali jsme se věnovat osazování elektroniky a poskytování služeb EMS (Electronic Manufacturing Services). Začínali jsme se dvěma zaměstnanci, dnes je nás více než 400 a oblast důlní automatizace už je za námi, letos se tato kapitola uzavřela úplně (dá se říci, že se tak stalo s koncem OKD). Nyní je naší hlavní činností vývoj a výroba elektroniky. Je to vzorový příklad toho, jak se společnost měnila spolu s regionem – z jednostranného dodavatele těžebního průmyslu na mnohostranného specialistu na elektroniku.

Jak byste popsal Vašeho typického zákazníka?

Našimi typickými zákazníky jsou specialisté v různých branžích a technologičtí lídři ve svém oboru. Nejedná se o výrobce masového zboží (mobily, ledničky, televize…), ale o firmy, které se zabývají průmyslovými technologiemi a automatizací. Dalším důležitým zaměřením pro naší společnost je elektromobilita, průmyslové pohony, aplikace pro smart home, průmyslové stroje a medicínské zařízení.

Celý rozhovor si můžete přečíst v e-verzi magazínu POSITIV Business & Style 4/2022 ZDE.

RELATED ARTICLES