Čtvrtek, 21 listopadu, 2024

David Kotek: Jedna hotová věc či kvalitní myšlenka přitahuje další, ten svěží nový ostravský ruch nesmí ustat

Autor: Ondřej Dostál, redakční úpravy: Michal Sobek

Rozhovor vznikl redakční úpravou strukturovaného rozhovoru, který slouží jako podklad pro analytickou část strategického plánu města Ostravy pod značkou fajnOVA.

David Kotek a jeho architektonická kancelář PROJEKTSTUDIO se už několika stavbami propsali do současné podoby Ostravy. V rozhovoru o rozvoji města jsme se architektuře a stavbám nevyhýbali, ale řeč byla i o jiných tématech, která Ostravu utvářejí.

Je vaší prací každodenně přemýšlet o tom, jak by měly vypadat a fungovat domy, stavby. Zkuste s námi přemýšlet o tom, jak by mohla vypadat Ostrava. Kde vidíte prostor nebo potenciál pro změnu?

Ostrava má samozřejmě obrovský potenciál se dál rozvíjet. Kdybychom se bavili o konkrétních místech nebo lokalitách, je takových nepočítaně. Například Nová Ves a okolí křižovatky u Vodárny je prázdný geografický střed města. Může tady být nové místo, může se tady vlastně sjíždět celé město. Nedaleko teče Odra, máme chráněnou krajinou oblast přímo ve městě, to je vážně něco. Podobně bychom se mohli bavit třeba o Svinovu nebo Hrušovu. Moc lákavá je oblast dolu Zárubek. Myslím, že je důležité Ostravu dál zahušťovat a to hlavně efektivně zevnitř! Třeba napojení centra směrem k DOV by se mělo dít, i kdyby to bylo za cenu velkých dotací. Mrzí mne nezrealizovaná lanovka k zoo. Stejně důležité mi ale přijde propojovat město i navenek, mezinárodně. Je to taky otázka dostupnosti. Místní MHD je výborná a zaslouží si pochvalu. Ostravský dopravní podnik reaguje na potřeby lidí, ptá se jich, umí si udělat legraci třeba polepy v reakci na svátky. Je podle mne na špičkové úrovni. Ale dál už je to horší. Letiště už nenakopneme a tak mějme raději pendolino do Vídně, Katovic a do Brna. Posílit musí i rychlé spoje do Prahy.

Pak jsou tady v Ostravě konkrétní stavby, často velmi diskutované. Na mnoha zajímavých projektech sám pracujete. Které z ostravských projektů byste zmínil, že jsou klíčové, posouvají město dál?

V Ostravě se musí stavět a taky se musí dotáhnout ty velké projekty, které se načaly. Aby po nich nezůstala taková pachuť ve smyslu „my jsme vám to říkali, že se to nedotáhne“. Když se to totiž nepovede, je to taky nějaká zpráva i navenek a pro investory. Jedním z klíčových projektů je bezpochyby koncertní sál. Cítím, že je zásadní mít jej tady. Další takovou stavbou je Muzeum+ v Dolních Vítkovicích, ale i mrakodrapy jak od Jiřičné, tak Chybíka. Jen z toho mám až trochu frustraci, jak všechno trvá. Moc se mi taky líbí představa o přeměně pohornické krajiny i to, jak se dostává k veřejnosti. POHO 2030, to je show a neskutečná věc. Nejlepším příkladem toho, jak takové projekty mění město, je galerie v bývalých jatkách. Oceňuji politickou kontinuitu v tomto projektu. Jedni začali, druzí dokončili. Jedna velká věc přitahuje další, začíná se investovat v okolí, proměňuje se území. Můžeme, ale přemýšlet i opačně. Co bude s Tieto Tower, až tam nebude Tieto? Ostrava potřebuje dostat do města velké firmy.

Co dalšího Ostravu pálí, kde má své boláky?

Moc se mi líbí, jak město o rozvoji uvažuje. Nejen na základě pocitů, ale i dat. Jedním z těch nejzásadnějších indikátorů je pro mě bohužel ubývající počet obyvatel. Jak je to možné, když se tady tak dobře žije? Alfou a omegou je myslím nabídka pro mladé lidi. Hodně lidí se z Prahy vrací do Ostravy a to, co je posouvá dál, je konkurence, koncentrace lidí a služeb. Začíná to vždycky prací, ale je to taky o možnostech relaxu. Všichni víme, že do Ostravy se na víkend nejezdí a to je špatně. Když chceš něco dělat, a nemáš kde, tak zůstaneš doma. Za aquaparkem se jezdí mimo Ostravu. Divadlo loutek je pořád plné, že tam ani nejdou koupit lístky. Co třeba únikovky? Možná to může být i o dalších detailech. Proč má pořád VŠB v názvu to slovo „báňská“? Ať se toho zbaví, ubírá jí to na atraktivitě. Lákat do Ostravy studenty by mělo mít prioritu. Nejenže to pomáhá městu, ale má to efekt i navenek. Podpořil bych jak širší tak úzkou spoluprací našich univerzit.

Kdybyste měl svou představu o budoucnosti města koncentrovat do tří slov, která by to byla?

Vzdělávání a školství je zásadní. Musí se také dále ve městě stavět, ten ruch nesmí ustat. A mělo by se zatlačit na nové ostravské stavební předpisy. Potřebujeme je nejlépe teď hned, ať můžeme Ostravu rychleji a jednodušeji, a hlavně efektivněji zahustit účelnou zástavbou a kvalitním veřejným prostorem.  

RELATED ARTICLES