Neděle, 24 listopadu, 2024

ČEZ ESCO vybudovala pro ŠKODA AUTO obří fotovoltaiku v Mladé Boleslavi

Vlastní výroba ekologické energie v průmyslových podnicích je globálním i evropským trendem, který se čím dál více dostává i do České republiky. Potvrzuje to spolupráce ČEZ ESCO se Škoda Auto a energetickou společností ŠKO-ENERGO, které uvedly do provozu jednu z největších střešních fotovoltaických elektráren v Česku. 

Jedná se o tři střešní fotovoltaické systémy v hlavním závodě automobilky v Mladé Boleslavi a v logistickém centru Škoda Parts Center o výkonu 2,2 MW a celkové ploše osázené panely přes 10 000 m2, což odpovídá více než 15 tenisovým kurtům. Předpokládaná roční výroba elektrické energie je více než 2 GWh. S tímto objemem energie je možné plně nabít přibližně 25 000 vozů Škoda Enyaq 85.

Zájem o fotovoltaické elektrárny mezi zákazníky ČEZ ESCO v poslední době výrazně roste. Progresivní společnosti jako Škoda Auto se o CO2 neutrální řešení stále více zajímají a s vlastní fotovoltaickou elektrárnou mají jistotu, že jejich podnik využívá skutečně čistou elektřinu. Navíc snižují provozní náklady za energie na desítky let dopředu. 

Aktuálně ČEZ ESCO instaluje řadu elektráren – jejich velikost přesahuje 1 megawatt. „Zakázka pro Škoda Auto byla výjimečná svou velikostí a náročností. Jde o jednoho ze zákazníků, který pojímá dekarbonizaci komplexně a usilovně pracuje na snižování uhlíkové stopy,“ říká generální ředitel ČEZ ESCO Kamil Čermák.

Záměrem Škoda Auto je pokračovat na cestě k dosažení uhlíkové neutrality ve výrobě do konce dekády

První spolupráce společností Škoda Auto, ČEZ ESCO a Ško-Energo na solárních systémech začala koncem roku 2019 vybudováním fotovoltaiky na servisním centru ŠKODA AUTO v Kosmonosech. Tamní fotovoltaika pokrývá plochu více než 2 200 metrů čtverečních, má výkon 441 kWp a ročně vyrobí téměř 17 % energetické spotřeby Servisního centra. 

Hlavním posláním společnosti ČEZ ESCO je pomoc s dekarbonizací zákazníkům z oblasti průmyslu, obcí a veřejné správy. Společnost má v plánu do roku 2030 postavit nebo provozovat pro potřeby svých zákazníků fotovoltaické elektrárny o celkovém instalovaném výkonu 300 MW. Půjde o instalace převážně na střechách, carportech a ve výrobních areálech zákazníků. 

Celý článek včetně anglického překladu naleznete v magazínu POSIITIV Business & Style 4/2023 ZDE.

RELATED ARTICLES