Lašský poklad, projekt Lašské brány Beskyd vzniklý ve spolupráci měst Kopřivnice, Štramberka, Příbora a obce Hukvaldy, získal Cenu cestovního ruchu turistické oblasti Beskydy 2024 v kategorii Nejlepší turistický produkt.
Ocenění bylo vyhlášeno během XI. ročníku Fóra cestovního ruchu turistické oblasti Beskydy, které se konalo 15. dubna 2025.
Lašský poklad – originální venkovní hra pro všechny generace
Lašský poklad je originální zábavně-poznávací hra, která atraktivní formou seznamuje s městy, památkami, přírodními zajímavostmi, příběhy i historií regionu Lašské brány Beskyd.
Osm tematických tras v okolí Kopřivnice, Štramberku, Příbora a Hukvald provádí účastníky malebnou krajinou Lašské brány, kde řeší soutěžní otázky, odemykají skryté poklady a objevují i méně známá, ale krásná místa. Odměnu získávají soutěžící v cíli každé z tras a zapojit se mohou i do celoroční soutěže o zajímavé ceny.
Způsob, jak dostat děti ven i předcházet overturismu
Projekt přirozenou formou motivuje k pohybu v přírodě a aktivnímu trávení volného času. Hra je vhodná nejen pro rodiny s dětmi, ale i pro páry všeho věku, menší školní skupiny nebo jednotlivé návštěvníky – turisty i místní.
Mnozí rodiče potvrzují, že s Lašským pokladem se jim konečně podařilo přesvědčit děti, že dobrodružství venku může být větší zábava, než čas strávený u obrazovky mobilního telefonu.
„Projekt je koncepčně postaven tak, aby předcházel tzv. overturismu nebo unbalanced turismu, tedy nevyvážené časoprostorové koncentraci turismu v regionu. Lašský poklad podporuje tzv. slow-tourism, příznivě rozprostírá návštěvnost atraktivit v prostoru i čase. Zároveň podporuje hlubší poznávání krás regionu a motivuje přijíždějící návštěvníky ke strávení většího počtu dní v našem regionu,“ vysvětluje Petra Čaníková, koordinátorka spolupráce měst a turistické destinace Lašská brána Beskyd.
Jedinečnost projektu spočívá nejen v jeho hravé a přístupné formě, ale i v meziobecní spolupráci čtyř samospráv, kulturních institucí a informačních center. Herní prvky využívají i existující turistické cedule a infotabule, čímž kreativně oživují jejich obsah. Hra zároveň nenápadně podporuje spolupráci v rodinách, logické myšlení nebo pozornost k detailům.
„Máme velkou radost, že byl Lašský poklad oceněn odbornou porotou. Je to důkaz, že i jednoduchý nápad může mít silný dopad – obzvlášť pokud spojuje komunitu, objevuje krásu v detailech a přináší radost dětem i dospělým,“ dodává koordinátorka hry Petra Čaníková.
Pátý ročník Lašského pokladu proběhne od června do října 2025. Více informací naleznete na www.lasskypoklad.cz nebo na sociálních sítích Lašské brány Beskyd či v informačních centrech zapojených měst.
Zdroj: TZ Lašský poklad