Neděle, 24 listopadu, 2024

Pořízení inovativní technologie PTR pro zahájení unikátní výroby technických průmyslových plynů a dalších produktů z plastových druhotných surovin

Projekt zaměřený na pořízení inovativní technologie PTR přináší jedinečné možnosti výroby technických průmyslových plynů a produktů z druhotných plastových surovin. Za použití technologie pomalého termického rozkladu s integrovaným plynovým hospodářstvím, která zahrnuje více technologických celků, je projekt schopen efektivně zpracovávat plastový odpad a přeměnit jej na vysoce kvalitní plynné složky, jako je vodík, ethylen či methan. Tato investice podporovaná z fondů Evropské unie nabízí průmyslové aplikace pro chemický a ropný sektor a přináší udržitelné řešení pro efektivní využití odpadních materiálů.

Popis projektu

Předmětem projektu bylo pořízení inovativní technologie využívající technologii pomalého termického rozkladu s plynovým hospodářstvím, kdy tento výrobní celek je určený pro zahájení zcela nové unikátní výroby technických průmyslových plynů a dalších produktů z plastových druhotných surovin.

V rámci projektu bylo pořízeno technologické řešení a zařízení, které je tvořeno několika technologickými celky. Jedná se o tyto stěžejní a provozní celky:

  • Modul termického rozkladu,
  • Systém procesní chromatografické analýzy,
  • Systém chlazení, čištění a primární úprava plynu,
  • Separace a skladování plynů.

V rámci realizace projektu byly použity technologické zařízení, které samostatně existují v rámci průmyslově významných provozních prostředí (např. energetika, plynárenství, apod.). Zde však byly implementovány do inovativního řešení výrobního celku za využití několika patentů, čímž dochází k unikátnímu propojení technologického procesu na zpracování plastových druhotných surovin. Díky procesní chromatografické analýze složení plynných produktů, čištění, separace technických průmyslových plynů a jejich mezioperačního skladování v rámci technologie plynového hospodářství dochází k získávání konečných produktů v podobě konkrétních složek technických průmyslových plynů. Jedná se například o vodík, ethylen, methan, propan apod. Tyto je pak možné využít v různých průmyslových aplikacích chemického, zpracovatelského a ropného průmyslu.

Závěr projektu

Úspěšně byl instalován technologický celek schopný provádět proces tepelné rekombinace organické hmoty, který využívá procesní analytickou technologii založenou na chromatografii. Tento technologický celek umožňuje termický rozklad, který zpracuje organické odpady a vyrobí plynné, kapalné a pevné produkty specifikované kvality. Technologie je navržená a konstruována jako nízko odpadová, čímž dochází k výrobě využitelných produktů z odpadních materiálů. Termický rozklad organických materiálů probíhá v indukčně zahřívaných reaktorech, v redukční atmosféře v různých fázích při teplotách v rozsahu od 150 do 1200°C.

Zařízení umožňuje odpaření volné i hrubé vody a desorpci adsorbovaných látek (CO2, CH4, C2H6, N2). Technologický proces umožňuje uvolnění velkého množství dehtových par CO2, vznikající odštěpováním hydroxylových a karboxylových skupin. S rostoucí teplotou pak dále na methan a vodík.

Součástí zařízení je instalován výměník tepla, kde dochází k separaci různých kapalných frakcí. Těžké frakce uhlovodíků (C7+) zde kondenzují. Tlak výstupních kapalných produktů pak nepřesahuje 0,5 bar při teplote <30 °C. Kapalné produkty prochází procesem odsolování a odvodňování. Dále jsou kapalné produkty čerpány do mobilních dvouplášťových ocelových nadzemních nádrží.

V rámci zařízení plynné produkty prochází suchým komplexním sorbentním praním, mokrým praním a primárním sušením. Součástí dodaného zařízení je jednotka separace a skladování plynu. Zde dochází k přetlaku a dalšímu oddělení jednotlivých technických plynů. Výsledné oddělené plynné produkty splňují požadavky na separované plyny v souladu s analyticky stanovenou kvalitou. Skladovací tlak separovaných plynů je až 250 bar a proces probíhá v automatickém režimu.

Zdroj: FILÁK, s.r.o.

RELATED ARTICLES