Čtvrtek, 14 listopadu, 2024

Fotovoltaika v Česku se přesouvá z rodinných domů na firmy a bytové domy

Po enormním zájmu Čechů o instalaci fotovoltaických elektráren na rodinné domy se poptávka v současnosti přesouvá do firemního sektoru a k majitelům bytových domů. Meziročně jde podle české firmy SOMI asi o padesátiprocentní nárůst zakázek v tomto sektoru.

Právě v této oblasti se mohou ještě více projevit výhody chytré fotovoltaiky. Je důležité co nejvíce vyrobené elektřiny spotřebovat přímo v místě instalace. 

Pro majitele domácích fotovoltaik je důležité, aby neposílali elektřinu do sítě. „Snahou je vše spotřebovat v nemovitosti, proto je lepší větší úložiště a je tu také možné využití nabíječky na elektrická auta. S bateriovými úložišti jde efektivně šetřit i vydělávat ve spojení s AI, fotovoltaikou, spotem a spotřebou. Umělou inteligenci k tomu vyvíjíme už přes dva roky. Výsledná data využíváme pro další vývoj. Lidem doporučujeme přechod na spotový tarif,“ říká Yveta Sammon, výkonná ředitelka české společnosti SOMI.

Nahrává tomu nová legislativa

Letos směřuje nabídka více na bytové domy a sdružení vlastníků jednotek. Rozvoji chytrých fotovoltaik v bytových domech nahrává nová legislativa, která bude umožňovat sdílení energie. SOMI má teď podle Sammon také nejbezpečnější FVE na trhu.

V případě SVJ dojde nejprve k připojení hlavního odběrného místa a poté se určí místa přidružená a jejich alokační klíče. Následuje podání žádosti na distribuci na sdílení elektřiny v bytových domech. Po podpisu žádosti a jejím schválení budou zaslány všem účastníkům Smlouvy k podpisu a následně dojde k instalaci průběhového (přidruženého) měření.

Instalací chytrých FVE mohou odběratelé ušetřit až 30 procent nákladů na energie. Elektřinu totiž nejen vyrábí pro svou spotřebu, ale mohou s ní i obchodovat na trhu. Vše je navíc možné sledovat prostřednictvím přehledné aplikace.

Zdroj: TZ SOMI

RELATED ARTICLES