Výjimečný projekt koncertního sálu v Ostravě přinese rekonstruovanou podobu městského domu kultury, odpovídající hudební zázemí a má dopad i na poli architektury. Díky významným osobnostem architektury a rozsáhlé činnosti pracovních týmů bude moci Ostrava nabídnout nový multifunkční komplex, který nemá v zemi konkurenta.
Vlastní výstavba nového sálu a rekonstrukce domu kultury bude realizována v letech 2024–2027, s celkovými náklady projektu cca 3,8 miliardy korun. Náklady na výstavbu sálu a rekonstrukci domu kultury dosáhnou výše 2,8 miliardy korun. Zhotovitelem této fáze stavby bude Sdružení pro koncertní halu se společníky IMOS Brno a. s. a IPS Třinec a. s., se kterými byla na počátku dubna podepsána smlouva, jakožto s vítězi veřejné zakázky.
Financování celého projektu je vícezdrojové, kdy vyjma vlastních zdrojů a dotací z Moravskoslezského kraje, z prostředků Evropské komise a ministerstva kultury bude hlavním zdrojem úvěr, poskytnutý Evropskou investiční bankou ve výši 2 miliard korun.
Úvěr je možné načerpat postupně prostřednictvím až 10 tranší (čerpání částí dohodnutého úvěru) do roku 2028. Uzavíraná Smlouva o financování představuje rámcovou smlouvu, která stanoví mimo jiné pravidla, podmínky a postupy pro jednotlivá čerpání a rovněž povinnosti města Ostravy vůči Evropské investiční bance.
K datu podpisu smlouvy není známa výše úrokové sazby, ta je volitelná pro každou tranši zvlášť a její výši stanoví banka bezprostředně před čerpáním tranše.
„Postupné čerpání úvěru dává městu možnost realizovat a důsledně koordinovat toto čerpání v souladu s průběhem výstavby, a to zejména se snahou minimalizovat tím úrokové náklady,“ upřesnila náměstkyně primátora Lucie Baránková Vilamová.
V prostoru ulice 28. října mezitím pokračují přípravné práce rekonstrukce Domu kultury města Ostravy a přístavby koncertního sálu. Již za několik dní, 27. června, budou zahájeny práce na výkopu stavební jámy, její vyhloubení je předpokládáno do listopadu 2024. Následovat budou práce k zakládání objektu koncertního sálu. Stavební práce této (druhé) fáze výstavby by měly být dokončeny v roce 2027.
Nově vystavěný komplex nabídne koncertní sál s kapacitou 1300 míst, sál divadelní pak obsáhne dalších 490 míst a multifunkční komorní sál skýtá kapacitu 515 míst. Edukační centrum je definováno 200 místy a v přednáškovém multifunkčním sále bude možno využít 120 míst. Součástí komplexu je nahrávací studio, prostory pro volnočasové aktivity i zázemí, kavárny, restaurace, salónky. Poprvé se město Ostrava pokusilo o výstavbu kvalitního koncertního sálu v 60. letech 19. století, naposledy v roce 1969. Nová podoba stavby je známa od července roku 2019, kdy byly vyhlášeny výsledky architektonické soutěže. Vítězný návrh studia Steven Holl Architects z New Yorku a Architecture Acts z Prahy zachovávají stávající budovu ve značné míře.
Slavnostní ceremoniál poklepání základního kamene koncertního sálu je plánován na 19. července 2024. V rámci programu vystoupí Janáčkova filharmonie Ostrava pod taktovkou budoucího šéfdirigenta Daniela Raiskina, která přednese skladbu Bedřicha Smetany Má vlast. Základní kámen stavby pochází z lomu v Mrakotíně.
Zdroj: TZ Statutární město Ostrava