Sobota, 23 listopadu, 2024

Rožnov pod Radhoštěm zažije technologický boom. Onsemi plánuje významné investice do technologií a výroby čipů.

Generální ředitel společnosti onsemi v Rožnově pod Radhoštěm, Aleš Cáb, hovořil s Radúzem Máchou, předsedou redakční rady magazínu POSITIV Business & Style, o nadcházející významné investici do rozvoje technologie a výroby čipů. Projekt, jehož první fáze má být zahájena během následujících tří let, přinese zásadní technologické změny a posílí lokální výrobu na bázi karbidu křemíku. První výrobní čipy budou dostupné v roce 2027 a následný nárůst výroby bude pokračovat v průběhu několika let.

Investice a časový harmonogram

Aleš Cáb upřesnil, že žádost o investiční pobídku bude podána v červenci 2024. Očekává se, že schválení a notifikace Evropskou komisí potrvají zhruba půl roku. V roce 2025 by měla začít výstavba nové budovy a instalace technologií, přičemž první výrobky z nové linky budou dostupné v roce 2027. Postupně by mělo dojít ke zvýšení výrobní kapacity.


Rozhovor s Alešem Cábem pro magazín POSITIV Business & Style odhaluje, jak firma využila potenciál bývalé TESLY a inovovala technologie, jako je výroba desek karbidu křemíku. Čtenáři se dozvědí o budoucích plánech rozšíření výrobních kapacit, které posílí evropský automobilový trh, a o spolupráci s univerzitami na získání kvalifikované pracovní síly.


Technologické změny

Současná výroba v Rožnově se soustředí na bázi křemíkových desek. Nová technologie však přinese výrobu na bázi karbidu křemíku, což eliminuje nutnost transportu výrobků tisíce kilometrů po světě. Celý technologický řetězec bude kompletně integrován v Rožnově, od prášku karbidu křemíku, růst krystalu, přípravy desek až po finální montáž a pouzdření čipů.

Navrácení tradice výroby čipů

Nový projekt představuje návrat k tradici výroby čipů v Rožnově, kde se kdysi vyráběly křemíkové desky a integrované obvody. Aleš Cáb zdůraznil, že zatímco koncept vychází z minulosti, nová technologie je na špičkové úrovni a významně posílí lokální i evropské dodavatelské řetězce, které se ukázaly jako zranitelné během pandemie covidu-19.

Nároky na pracovní sílu

Budoucí výroba bude náročná na kvalifikovanou pracovní sílu. Očekává se, že až 40 % zaměstnanců budou mít vysokoškolské vzdělání. Společnost onsemi již dlouhodobě spolupracuje s vysokými školami, jako je Vysoké učení technické v Brně a Masarykova univerzita. S podporou vedení Zlínského kraje probíhají jednání s Univerzitou Tomáše Bati o zřízení speciálního oboru pro budoucí pracovníky onsemi, který by měl být otevřen v roce 2026.

Děkujeme za rozhovor.

Zdroj: redakce

RELATED ARTICLES