Středa, 23 července, 2025

Zuzana Bajgarová o respektu k místu, jeho historii a uživatelům

Z toho vycházejí developerské projekty skupiny ANTRACIT, které s pokorou a zodpovědností hledají to nejlepší řešení: kvalitní architektonické i urbanistické projekty. V mnohém objevné, soudobé, dlouhodobě udržitelné, šetrné k životnímu prostředí a zároveň respektující historii, navíc skloubené s technickými, legislativními i ekonomickými limity. O této filozofii i konkrétních výzvách hovoří v rozhovoru ředitelka společnosti ANTRACIT Zuzana Bajgarová.

Paní ředitelko, mohla byste krátce představit společnost ANTRACIT a její roli v rámci PURPOSIA Group?

ANTRACIT je mezinárodní developerská skupina, jejíž portfolio zahrnuje rezidenční výstavbu, logistické a průmyslové objekty a administrativní budovy v Česku a na Slovensku. Výstavba průmyslových a logistických areálů byla původně jedním z klíčových pilířů skupiny, ale postupem času se náš záběr přirozeně rozšířil i o rezidenční, administrativní a jiné projekty. Nabízíme tedy široké spektrum řešení napříč různými typy nemovitostí a zajištění komplexních developerských služeb, odpovídajících specifickým požadavkům klientů. A díky investiční skupině PURPOSIA Group máme k dispozici silné a stabilní zázemí.

Co pro vás osobně znamená práce v oblasti architektonických a urbanistických projektů? Řídíte se při ní nějakými konkrétními zásadami?

Věřím, že kvalita prostředí, ve kterém žijeme nebo pracujeme, ovlivňuje kvalitu našeho života. Při přípravě i realizaci projektů tak považuji za důležité mít respekt k místu, vnímat potřeby budoucích uživatelů stejně jako potřeby těch, kteří v místě již žijí nebo pracují, a spolupracovat s odborníky z různých disciplín, kteří nám pomáhají hledat nejvhodnější řešení, které je zároveň dlouhodobě udržitelné, a pokud to jde, tak i v něčem jedinečné.

„Prostředí, ve kterém žijeme nebo pracujeme, ovlivňuje kvalitu našeho života.“

V portfoliu ANTRACIT najdeme projekty jako polyfunkční dům Václav nebo Vila Dvořákova. Můžete je blíže představit? Který z nich je pro vás aktuálně největší výzvou?

Polyfunkční dům Václav v historickém jádru Ostravy již roste. Dokončen bude v roce 2027 a nabídne prostory pro bydlení i podnikání, přičemž pronájem kancelářských prostor už probíhá a většina je už i rezervována. Byty a komerční prostory budou v nabídce příští rok. Václav se navíc nachází na jedinečné adrese – v srdci Ostravy, s výhledem na jednu z jejích nejstarších památek, kostel sv. Václava, i na řeku.

Vila Dvořákova je historická městská vila z konce 19. století v centru Ostravy. Po plánované rekonstrukci a citlivé přístavbě v ní vznikne sedm jedinečných bytů se soukromou zahradou. Každý projekt má svá specifika – tou největší výzvou pro nás zůstává získání stavebního povolení. Věřím, že v případě Vily Dvořákova se ho podaří získat v nejbližších týdnech.

A mimořádný je pro nás také projekt bývalého Hotelu Palace. Jde o ikonickou stavbu, jejíž obnova ovlivní podobu centra města – a k tomu je vždy potřeba přistupovat s pokorou a zodpovědností.

Hotel Palace je výraznou stavbou Ostravy. Proč jste se rozhodli vyhlásit právě na něj mezinárodní architektonickou soutěž?

Budova bývalého Hotelu Palace má pro Ostravu mimořádný význam. Od roku 1913 byla součástí každodenního života města – jako místo setkávání, kultury i běžného městského provozu. Chceme ji znovu oživit tak, aby fungovala přirozeně v rytmu dnešní Ostravy. Soutěž vnímáme jako nejlepší cestu, jak si ověřit naše zadání s různými architektonickými přístupy. Pomůže nám také najít nejlepší řešení, které bude kvalitní, soudobé, ale zároveň respektující historii.

Jak soutěž aktuálně probíhá a co bude následovat?

V červnu porota vybrala pět týmů, které postoupily do soutěžního dialogu. Následně proběhl v Ostravě první workshop spojený s prohlídkou lokality a prezentací zadání. V září se uskuteční další workshop zaměřený na rozpracované návrhy a jejich konzultaci s porotou. Finální návrhy budou prezentovány porotě 7. listopadu.

Jak přistupujete k projektům, které zasahují do historické struktury měst? V čem se váš přístup liší od jiných developerů?

V zahraničí, ale i v Česku vidíme mnoho inspirativních příkladů toho, jak vstupovat do historického prostředí s novými projekty. Za klíčovou považujeme otevřenou spolupráci už od začátku – především s památkáři, architekty, urbanisty a dalšími, kteří rozumějí prostředí, ve kterém projekt vzniká. Nikdy nejde pouze o samotnou stavbu – také nám záleží na okolním veřejném prostoru a dopadech na okolí jako celek.

Projekty ANTRACIT často propojují kvalitní architekturu, šetrnost k životnímu prostředí a respekt k místu. Jak tyto hodnoty skloubíte v praxi?

Je to vždy otázka rovnováhy. Každý projekt má své limity – technické, legislativní i ekonomické. Ale právě proto považujeme za klíčovou mezioborovou spolupráci.

Chystáte v ANTRACIT další projekty?

Ano, připravujeme nové investice, které navazují na naše stávající zkušenosti. A některé z nich možná už dnes míjíte – jen zatím netušíte, co z nich vyroste…

Děkuji za rozhovor.

Foto: Jiří Zerzoň, ANTRACIT

Tento a další rozhovory naleznete v letním vydání magazínu POSITIV zde.

RELATED ARTICLES