Domů Rozhovory Ženy v byznysu

Žena ženám: dobré zkušenosti nejen uplatňujme, ale i předávejme dál

Hana Bobrovská – zkušená HR manažerka s více než 25 lety praxe v oblasti řízení lidských zdrojů. V současnosti působí jako CEO společnosti HM PARTNERS a aktivně podporuje podnikatelky 50+.
Hana Bobrovská

Hana Bobrovská má více než 25 let zkušeností na pozici personální ředitelky ve významných společnostech z různých odvětví. V rozhovoru sdílí své postřehy o výzvách v oblasti lidských zdrojů, od rozvoje zaměstnanců až po zavádění nových systémů odměňování. Přibližuje nám také zajímavé projekty, na kterých pracovala, a osobnosti, které ovlivnily její profesní cestu. Jak se jí daří uplatňovat své bohaté zkušenosti v současné roli ředitelky vzdělávací společnosti HM PARTNERS a jak podporuje podnikatelky nad 50 let?

Máte více než 25 let zkušeností v oblasti HR v řadě významných firem, jako například ITT Holdings, OSRAM, TATRA TRUCKS, SAFT FERAK nebo ABB. Jaké byly největší výzvy, kterým jste jako personální ředitelka čelila v těchto firmách?

Výzvy v personalistice jsou ve firmách často obdobné. Klíčové je, aby v pravý okamžik byli na správných pozicích dostatečně kvalitní, kvalifikovaní a motivovaní zaměstnanci. Samozřejmě to není jen o náborech, ale i o rozvoji, odměňování, komunikaci, akcích pro zaměstnance a vytváření přátelské firemní kultury.

Jednou z mých nejzajímavějších pracovních výzev bylo zavádění autonomních týmů v závodech SAFT ve světě, kde jsem pracovala v roli projektového manažera. Díky tomu jsem měla příležitost vidět spoustu provozů, přístupů v práci s lidmi a potkat opravdu hodně zajímavých, chytrých a nadšených lidí.

Další zajímavé projekty byly zaměřeny na zavádění nových systémů odměňování ve firmách OSRAM a ITT.

V rámci vzdělávání a rozvoje lidí jsem se podílela na zavádění tréninkových center ve firmách TATRA a ITT.

“Jednou z mých nejzajímavějších pracovních výzev bylo zavádění autonomních týmů v závodech SAFT ve světě, kde jsem pracovala v roli projektového manažera.”

Během působení v těchto firmách jste se tedy setkávala se spoustou zajímavých nebo významných lidí. Mohla byste nám říct, se kterými jste se potkala?

Samozřejmě, během své kariéry jsem měla možnost se potkat a spolupracovat s řadou významných osobností.

Z konkrétních jmen bych uvedla například svého guru ve firmě ABB, pana Jukku Antero Anttilu. Jukka mi dal příležitost stát se personalistkou a zasvětil mě do tajů HR práce, která se nedělá jen v kanceláři, ale především mezi lidmi.

V Tatře to byl Ing. Petr Karásek, který jako interim manažer pomáhal se záchranou TATRA TRUCKS. A určitě nechci opomenout Césara Saviniho – italského šéfa divize Friction v ITT, který si na lidi vždycky udělal čas, uměl jim naslouchat a nadchnout je pro věc.

Také jsem se setkala s odborníky na vzdělávání, jejichž myšlenky přispěly k rozvoji mých projektů, například s profesorem Františkem Bělohlávkem.

Každé takové setkání pro mne bylo cennou zkušeností a obohacující příležitostí k učení. Stále se vzdělávám a zajímám o novinky. Nedávno jsem absolvovala kurz Lektorka dalšího vzdělávání a nyní se věnuji možnostem využití umělé inteligence ve své práci.

Momentálně pracujete jako ředitelka v rozvojové a vzdělávací firmě HM PARTNERS, kde úzce spolupracujete s jednatelem a majitelem společnosti Ing. Zdeňkem Michálkem. Je to velká změna oproti předchozímu zaměstnání. Ovlivnila tato změna chod firmy?

Samozřejmě, je to změna. Mám mnohem větší možnost ovlivňovat komplexní chod firmy, jednat přímo se zákazníky, hledat pro ně nejlepší řešení a v neposlední řadě navrhovat nové produkty.

Věřím, že můžu říci, že můj příchod do firmy byl pozitivním přínosem zejména z pohledu mých zkušeností v HR. Dokážu se vžít do problémů personalistů a tlaku, který je na ně vyvíjen, vím, co musí splňovat dobře připravená vzdělávací a rozvojová aktivita. V neposlední řadě si uvědomuji, jak těžké je zaměstnance k rozvoji a vzdělávání motivovat. Všechny mé pracovní zkušenosti mi pomáhají při tvorbě jak analytických, tak vzdělávacích programů pro firmy a organizace a doufám, že ulehčují práci personalistům, manažerům i našim lektorům.

“Věřím, že můžu říci, že můj příchod do firmy byl pozitivním přínosem zejména z pohledu mých zkušeností v HR.”

Kromě zmíněné práce se podílíte na projektu Podnikatelky 50+. Mohla byste nám tento projekt více přiblížit? Jaké konkrétní aktivity a opatření projekt Podnikatelky 50+ nabízí ženám, podnikatelkám nad 50 let věku?

Projekt je veden Krajskou hospodářskou komorou MSK a je určen pro ženy – podnikatelky ve věku 50 a více let, které zaměstnávají do 10 zaměstnanců. Cílem projektu je podpořit stabilizaci a rozvoj jejich podnikatelských aktivit.

Podnikatelky čelí řadě výzev, které jsou pro jejich věkovou skupinu typické. Často čelí ztíženému přístupu k finančním zdrojům a potýkají se s věkovou a genderovou diskriminací. Důležité je pro ně využívání sociálních a podnikatelských sítí i digitálního světa. Musejí se také přizpůsobit novým trendům na trhu, aby si zajistily konkurenceschopnost. Významnou výzvou je rovněž hledání rovnováhy mezi pracovním a soukromým životem. Dalším klíčovým cílem je dosažení úspěchu v podnikání a zajištění finanční stability pro stáří.

Můžete nám přiblížit koncept setkání pro ženy zapojené do projektu, kde si mohou vyměňovat zkušenosti?

Projekt nabízí účastnicím komplexní program, který zahrnuje vstupní diagnostiku problémů a potřeb, individuální poradenství, mentoring a koučink. Dále mají možnost zúčastnit se skupinového vzdělávání formou vzdělávacích kurzů. Během těchto setkání dochází k výměně zkušeností a k budování nových příležitostí, přičemž se ženy mohou seznámit s inspirativními osobnostmi z podnikatelské sféry. Jednou z pěkných akcí byla společná návštěva Marlenky a aktuálně připravujeme slavnostní setkání žen – podnikatelek u příležitosti ukončení prvního běhu projektu.

Hanko, děkujeme za rozhovor.

Celý rozhovor včetně anglického překladu naleznete ve speciálu magazínu POSITIV Business & Style WOMAN zde.

Hana Bobrovská – zkušená HR manažerka s více než 25 lety praxe v oblasti řízení lidských zdrojů. V současnosti působí jako CEO společnosti HM PARTNERS a aktivně podporuje podnikatelky 50+.
Hana Bobrovská – zkušená HR manažerka s více než 25 lety praxe v oblasti řízení lidských zdrojů. V současnosti působí jako CEO společnosti HM PARTNERS a aktivně podporuje podnikatelky 50+.

Mgr. Hana Bobrovská

V současné době pracuje jako CEO ve společnosti HM PARTNERS s.r.o., kde zodpovídá za strategické řízení a rozvoj firmy. Téměř celý svůj profesní život pracovala v oblasti HR na manažerských a ředitelských pozicích ve významných výrobních společnostech, jako jsou Saft Ferak, TatraTrucks, Osram a ITT. Měla a má štěstí na báječné lidi – své spolupracovníky („dream teamy“) i nadřízené. Práce ji naplňuje a dá se říci, že je jejím koníčkem.


POSITIV WOMAN

Speciál POSITIV WOMAN se zaměřuje na ženy, které zastávají vedoucí pozice ve firmách, a odhaluje jejich inspirativní příběhy. Věnuje se otázkám, jak se dostaly na vrchol, jaké překážky musely překonat a jak úspěšně skloubí osobní a profesní život. Přináší autentické příklady z praxe, které motivují a inspirují čtenářky k seberealizaci a odvaze na cestě za vlastními cíli. Speciál ukazuje, že každá cesta k úspěchu je jedinečná a plná výzev, které lze překonat s odhodláním a vizí.

Čtěte ZDE.