Ing. Kateřina Kupková, výkonná ředitelka a předsedkyně správní rady společnosti Lenzing Biocel Paskov, působí ve firmě 23 let a prošla různými manažerskými pozicemi. V rozhovoru se věnuje klíčovým momentům své kariéry, výzvám v udržitelné výrobě a inspiruje mladé ženy, které chtějí uspět v průmyslovém odvětví.
Které klíčové momenty během Vaší 23leté kariéry ve společnosti Lenzing Biocel Paskov nejvíce ovlivnily Vaše vedení a pohled na řízení firmy?
Do tehdejšího Biocelu jsem nastoupila na místo manažerky controllingu. A to, myslím, byl ten důležitý moment v mé kariéře. Snažila jsem se tehdy relativně v detailu pochopit procesy a toky zdrojů ve firmě, účastnila jsem se téměř všech důležitých projektů a také jsme tehdy zaváděli nový ERP systém. To všechno mi pomohlo porozumět životu firmy z různých úhlů pohledu, získávat zkušenosti, a především – být součástí týmů při rozhodování o krocích důležitých pro rozvoj a další směřování firmy. Neméně důležití pro mne byli spolupracovníci a kolegové. Na velkou většinu z nich jsem se kdykoliv mohla obrátit a požádat je o konzultaci. Na kolegy a šéfy jsem vždy měla velké štěstí.
„Firma se musí neustále rozvíjet, zlepšovat a používat nové technologie.“
Jaké hodnoty a principy považujete za klíčové pro úspěšné vedení firmy, zejména ve vysoce konkurenčním prostředí?
Firma se musí neustále rozvíjet, zlepšovat a používat nové technologie. V našem případě to znamená také využívání tzv. BATů – Best available technics (nejlepší dostupné technologie). Podnikatelské prostředí je dnes velmi dynamické, rychlé a management firem na to musí umět pohotově reagovat. Správně nastavené rozhodovací procesy, zodpovědnosti a flexibilita při přijímání důležitých rozhodnutí jsou zásadní. Myslím, že při řízení firmy je klíčová odvaha přijmout zodpovědnost za svou práci, umět vytvořit fungující tým lidí, na které se můžete spolehnout a v neposlední řadě také schopnost motivovat kolegy k vysokým výkonům a ocenit jejich práci.
Při řízení společnosti zaměřené na udržitelnost a technologické inovace – jaké výzvy jste musela překonat, zejména v kontextu měnícího se průmyslového prostředí a iniciativ, jako je Green Deal? Jak se Vám daří efektivně propojit udržitelné postupy s úspěšnou výrobou, a které projekty v oblasti udržitelnosti Vás nejvíce inspirují a motivují?
Těch výzev je relativně hodně. Před více než deseti lety jsme kompletně změnili finální výrobek. Místo buničiny využívané k výrobě papíru jsme začali vyrábět tzv. viskózovou buničinu, která se dále používá k produkci udržitelného viskózového vlákna v textilních aplikacích a také v oblasti netkaných textilií. Během krátké doby jsme zainvestovali více než 150 milionů euro. A tím jsme dosáhli nejen změny technologie, ale také významného zefektivnění výroby. Implementovali jsme účinnější zařízení a rozšířili energetickou výrobu. Dnes jsme zcela nezávislí ve výrobě tepla i elektřiny. Téměř 20 % elektrické energie, kterou si sami vyrobíme, prodáváme do sítě. Vyrábíme výrobky z obnovitelných zdrojů, postupně navyšujeme kapacitu výroby, jsme zcela energeticky soběstační a produkujeme jen velmi málo odpadů. Za více než 40 let existence naší firmy jsme ušli velký kus cesty, významně jsme snížili dopad na životní prostředí a okolní obce. Více než 98 % naší elektrické energie je vyrobeno z nefosilních obnovitelných zdrojů. Neustále hledáme nová řešení a naše technologie splňují světové parametry. Udržitelnost pro nás není jen fráze. Není nám jedno, v jakém stavu zanecháme planetu dalším generacím.
„A tím jsme dosáhli nejen změny technologie, ale také významného zefektivnění výroby.“
Kromě toho, že jste generální ředitelkou Lenzing Biocel Paskov, zastáváte i funkci viceprezidentky Svazu průmyslu a dopravy ČR. Jako jedna z mála žen ve vedoucí pozici v průmyslovém odvětví – jak vnímáte postavení žen v průmyslu? Setkala jste se na své cestě s předsudky?
Práce ve Svazu průmyslu a dopravy ČR mě velmi naplňuje a baví. Mám možnost spolupracovat s velmi zkušenými odborníky a inspirativními lidmi. Ve svazu mám na starosti oblast udržitelnosti a cirkulární ekonomiky, což je dlouhodobě aktuální, ale v současnosti nejednoduché a velmi diskutované téma. Obecně je pravdou, že podíl žen v průmyslu je velmi nízký. To ale neplatí jen o vedoucích pozicích, to platí všeobecně průřezově všemi úrovněmi. A to je důvod, proč se pak do vedoucích pozic dostává méně žen. Jednoduše není kde brát a dle mého názoru je to škoda.
Co byste poradila mladým ženám, které zvažují kariéru v technologiích a průmyslu, ale možná se bojí vstoupit do tradičně mužského odvětví?
Není důvod se něčeho bát. Průmysl a implementace nových pokročilých technologií je naše budoucnost. Pokud chceme posunout náš svět k lepšímu, musíme se na moderní technologie zaměřit. V této oblasti je dost místa pro muže i ženy. Chce to jen dávku odvahy, nadšení, entuziasmu a pracovitosti. Vnímám, že mladá generace chce práci, která má pro ně smysl a naplňuje je. Tak proč to nezkusit v průmyslu.
Kateřino, děkujeme za rozhovor.
Ing. Kateřina Kupková
Výkonná ředitelka a předsedkyně správní rady Lenzing Biocel Paskov a.s. ve společnosti působí od roku 2001. Nejprve jako manažerka controllingu, poté jako finanční ředitelka a od roku 2020 řídí závod, který je znám ekologicky šetrnou výrobou viskózové buničiny. Je rovněž předsedkyní představenstva Asociace lesnických a dřevozpracujících podniků, Asociace českého papírenského průmyslu a od roku 2023 viceprezidentkou Svazu průmyslu a dopravy. Je absolventkou Vysoké školy Báňské – TUO, Ekonomické fakulty.
Celý rozhovor včetně anglického překladu naleznete ve speciálu magazínu POSITIV Business & Style WOMAN zde.
Speciál POSITIV WOMAN se zaměřuje na ženy, které zastávají vedoucí pozice ve firmách, a odhaluje jejich inspirativní příběhy. Věnuje se otázkám, jak se dostaly na vrchol, jaké překážky musely překonat a jak úspěšně skloubí osobní a profesní život. Přináší autentické příklady z praxe, které motivují a inspirují čtenářky k seberealizaci a odvaze na cestě za vlastními cíli. Speciál ukazuje, že každá cesta k úspěchu je jedinečná a plná výzev, které lze překonat s odhodláním a vizí.
Čtěte ZDE.