Mohl z něj být filmař, ale pak by Česko přišlo o jednoho z dvaceti expertů na světě, kteří testují produkty Googlu v první lajně. Ivana Kutila citují dokonce na japonských webech. Tvrdí o sobě, že má svou vnitřní šipku.
Příběh AppSatori začal psát v době, kdy cloud byl ještě v plenkách. Dnes je jedním ze čtyř společníků, fakticky mluvčím firmy, která posouvá v inovacích další velké hráče. Rohlíku pomohla vytvořit prototyp měření teploty v chladících boxech pomocí cloudu. Pro Českou televizi navrhla AI automatizaci pro festival Zlatá Praha a díky vlastnímu produktu, SignatureSatori, nastavila e-mailové podpisy třeba Kofole.
Když se bavíme o tom, co nás v souvislosti s umělou inteligencí v budoucnu čeká, zmiňuje Kutil zajímavou věc. „Můj oblíbenec Ray Kurzweil predikuje bližší spojení mozku s počítačem. Předpovídá, že AI dosáhne úrovně lidské inteligence do roku 2029 a že lidé splynou se stroji do roku 2045.“
O lidskost prý nepřijdeme, snad o halucinace. I těch se dotýkáme v rozhovoru, který vznikl pro FENOMÉN. Po San Franciscu a Dubaji má Ivan Kutil v hledáčku Zlín. Uslyšíte tam o digitálním dvojčeti. A možná zjistíte, proč Van Gogh za svůj život neprodal jediný obraz.
Zmínil jste to v médiích. Proč podle vás budou knihy přežitek?
Ve středověku většina lidí číst neuměla a bývalo pravidlem číst nahlas sám pro sebe nebo pro jiné. Spisovatelé pronášeli věty a tím, jak je psali, posuzovali jejich hudebnost. Ten, kdo četl potichu, vzbuzoval pozornost. Ale abych se vrátil k vaší otázce. Knihy neskončí, jen se promění forma informací, kterou nosí. Už nyní došlo k postupným změnám, například s rozvojem online knihkupectví jsou první kapitoly napsány zajímavěji pro získání pozornosti, protože ty jsou většinou celé k přečtení zdarma.
Jaké další “novoty” nás čekají?
Populárně naučné knihy amerických autorů na téma otužování, dech, pohyb, spánek mají v sobě kolem desíti hlavních myšlenek, které jsou rozepsané na 300 až 500 stránek. Kromě odborného shrnutí můžete s knihou pomocí AI „diskutovat“ nebo aplikovat na své aktuální situace. Získáte tím aplikovanější znalosti z informací. Slovo informace toto nese v sobě od začátku, protože je odvozeno od slova informacion ve významu „určující formu“.
Formu dnes ladíme s AI. S kým si raději povídáte, s Chat Gpt nebo s Gemini? Proč?
Rozhodně více s Google Gemini, kde lze nově konverzovat i v češtině. Využívám ji několikrát denně a pro minimalizace halucinací používám tlačítko (G), které informace vůči výsledkům vyhledávání na Google ověří. Mohu vyhledávat pomocí obrazu, takže něco vyfotím a zeptám se. Navíc integrace do systému Android mi umožňuje doptat se také hlasově přes integrovaná bezdrátová sluchátka. A to už je jak ve dvanáct let starém filmu Ona, kdy hlavní protagonista chodí po městě a konverzuje s chytrou asistentkou.
Prozraďte, s čím nás Google v dohledné době překvapí.
Pro české uživatele je to rozhodně integrování Gemini modelu přímo do firemních nástrojů Google Workspace. Umí vygenerovat odpověď na email, v dokumentech rozepíše firemní strategii, v tabulkách vygeneruje vhodný vzorec a u prezentací vykreslí obrázek dle textu či celý slajd. To již nyní funguje, ale pouze pro uživatele v angličtině.
Co nás čeká v horizontu několika let?
Ve střednědobém horizontu je to pak uvedení agentů. Každý agent je specializován na konkrétní oblast, např. HR Asistent, Marketing Asistent nebo Obchodní asistent. Můžu jim napsat textovou zprávu se žádostí o pomoc nebo sám zareaguje na otázky v chatovací místnosti. Výhodou bude, že agenti budou reagovat v kontextu firemních dat a dohledávat mé interní strategie, firemní směrnice a další znalosti, do kterých jim dám přístup.
Co to pro nás znamená? S čím vším se budeme muset poprat?
Ten postup bude pro někoho pozvolný, ale pro většinu lidí skokový. Jak jsem zmínil, už nyní můžete pomocí promptu zadávat příkazy pro získání emailů a generovat grafy v tabulkách. Ty jsou založeny na textových vstupech. Největší výzvou bude eliminování halucinací tak, aby prioritně čerpali z firemních dat. To bude velké téma roku 2025 a na tomto firmy pracují – aby model mohl odcitovat, odkud čerpal.
Budou AI agenti stále potřebovat naši zpětnou vazbu? Nebo to někdy skončí?
Zpětnou vazbu budou potřebovat stále, jen se obejdou bez tolika příkladů a budou schopni znalost rychleji aplikovat. Dříve bylo při strojovém učení potřeba desítek tisíc příkladů obrázků psa a kočky pro jejich rozpoznání, s velkými jazykovými modely jich stačí pár desítek či stovek a v budoucnu bude stačit jen pár příkladů. Teoreticky to může dojít až do bodu, kdy si každý vycvičí své digitálně dvojče podle aktivity, stylu komunikace a akcí, které provádí. Tato technika, tzv.federované učení, kdy data zůstávají na lokálních zařízení a model se učí přímo na nich, je blíž, než si myslíme.
Kde jsou limity AI, co se týče kreativity?
Říká se, že stojíme na ramenou obrů, inspirujeme se u ostatních. Renesance navazuje na antiku, novorenesance na renesanci. To, co děláme, dělají i velké jazykové modely. Jen mají rychlejší zpětnou vazbu toho, co se většině uživatelů líbí, a tedy považuje za krásné. Běžní umělci tu zpětnou vazbu mají delší a mnohdy ji nemají ani během svého života, např. Van Gogh neprodal jediný obraz. Vlastně modely, spíš než predikují a generují, dobře imitují. Pablo Picasso řekl: „Dobří umělci kopírují, velcí umělci kradou“. V tom je, myslím, všechno.
Kde uvidíme největší pokrok v AI během příštích deseti let?
V turbulentní době lze těžko odhadnout, co bude za rok, natož za deset let. Můj oblíbenec Ray Kurzweil predikuje bližší spojení mozku s počítačem. Předpovídá, že AI dosáhne úrovně lidské inteligence do roku 2029 a že lidé splynou se stroji do roku 2045. Tomuto bodu se říká Singularita. Hezky je to vidět na prvních pokusech firmy Neuralink, která již má za sebou úspěšné pokusy s vytvořením rozhraní pro připojení mozku s počítačem.
Nepřijdeme v honbě za technologickým pokrokem o „lidskost“?
Nepřišla už nyní zvířata díky nám o svojí „zvířeckost“? Ne, vážně, chápu, co tím myslíte. Asi každá technologie nás nějak odcizuje. Do práce často dojíždíme autem sami, v hromadné dopravě koukáme do telefonu, většinu nevyžádaných nabídek dostáváme spíše přes telefon než osobně. Stále si ale myslím, že každá technologie nás posune a zlepší kvalitu života. AI demokratizuje učení, protože pomůže nadaným studentům zaměřit se na silné stránky. Stejně tak si umím představit osobního kouče, který pomůže řešit různé situace. A tím se dostáváme zpět k agentům.
IVAN KUTIL (AppSatori)
- Jeden z nejvýraznějších odborníků na Google v Česku, dne 20. března 2025 vystoupí na zlínské konferenci FENOMÉN
- Od roku 2013 jeden z dvaceti specialistů elitního programu Google Developer Expert.
- Jako první Čech získal v roce 2021 ocenění Champion Innovators pro Google Cloud.
- Spoluzakladatel firmy AppSatori, která se zaměřuje na Google Workspace a Google Cloud Platform, kde zastává pozici technického ředitele (CTO) a je odpovědný za strategický, technologický a znalostní rozvoj firmy.
- Mezi jejich klienty patří Česká spořitelna, VALEO, Rohlik, Národní rozvojová banka, Czech News Center nebo Technologická agentura ČR.
- AppSatori raketově roste, za poslední čtyři roky vzrostl firmě obrat z 25 téměř na 100 milionů korun.
Zdroj: FENOMÉN