Sobota, 20 července, 2024

V Třinci vznikne moderní zdravotnické středisko s praktickými i zubními lékaři

Do jednoho roku by mělo začít sloužit občanům Třince nové moderní zdravotnické středisko. Své služby by zde nabízeli i stomatologové. O tomto konkrétním záměru společnosti Klinika Třinec s.r.o. byli informováni zastupitelé města na svém posledním zasedání před komunálními volbami. Zdravotní středisko by mělo vzniknout v Třinci – Lyžbicích, v místě s dobrou pěší i autobusovou dostupností a dostatečnými parkovacími kapacitami.

V současné době společnost kupuje nemovitosti a připravuje projektovou dokumentaci. Postupně dochází k dohodám s lékaři tak, aby se nové zdravotnické zařízení otevřelo v polovině roku 2023. Podle vyjádření zástupce společnosti Klinika Třinec navázala firma díky aktivitám vedení města Třince úzkou spolupráci se středními a vysokými školami. Na své klinice chce vytvořit takové podmínky, aby do budoucna zajistili v Třinci jistou primární stomatologickou péči.

„To je dobrá zpráva pro občany. Magistrát města Třince určitě půjde tomuto projektu naproti a poskytne možnou součinnost při realizaci,“ uvedla primátorka města Věra Palkovská.

AKTIVITA MĚSTA SE VYPLÁCÍ

V regionu Třinecka a Jablunkovska žije cca 80 tisíc obyvatel, kterým poskytuje péči celkem 50 stomatologů. Plná třetina z nich je ve věku nad 61 let, polovina nad 50 let. „Mladých stomatologů je málo, přičemž někteří z nich upřednostňují výkony nehrazené z veřejného zdravotního pojištění a další pacienty nepřijímají,“ říká Věra Palkovská a dodává: „Jednou z priorit města je zajištění kvalitní a dostupné zdravotní péče. Dlouhodobě spolupracujeme s Lékařskou fakultou Ostravské univerzity a ve snaze o akreditaci oboru stomatologie ji podpoříme. Město chce podpořit studium těch, kteří se rozhodnout v Třinci zůstat, jednáme i o ekonomických úlevách, tedy například slevách na nájmech nebo zajištění vybavení ordinace,“ říká primátorka Třince.

Podle původních představ měli být v září 2022 přijati první studenti oboru Zubní lékařství na Lékařské fakultě Ostravské univerzity. „Třinec je v tomto směru od začátku velice aktivní. Jedním z mnoha podpůrných kroků v tomto dlouholetém procesu vzniku nového oboru byl doporučující dopis, který počátkem ledna sepsala vaše primátorka a odeslala vedení fakulty lékařství Ostravské univerzity,“ uvedl děkan fakulty Rastislav Maďar.

„Bylo by skvělé, kdyby se absolventi tohoto, věřím budoucího oboru, rozhodli žít v našem městě a chtěli třeba i pracovat v nově vznikajícím zdravotnickém středisku. Jsme připraveni pomoci ve vytvoření kvalitního zázemí,“ dodala Věra Palkovská.

Zdroj: trinecko.cz

RELATED ARTICLES