Pondělí, 24 června, 2024

Pátý ročník přehlídky čisté mobility e-SALON navštívilo v Letňanech více než 23 tisíc lidí

Přehlídka čisté mobility e-SALON, která se konala ve dnech 9. až 12. listopadu v PVA EXPO PRAHA, ukázala rostoucí zájem veřejnosti o udržitelnou mobilitu. Pátý ročník jedné z nejvýznamnějších středoevropských událostí tohoto oboru navštívilo 23 042 návštěvníků z řad odborné i široké veřejnosti. Oficiálními vozy veletrhu jsou automobily značky FORD.

Na ploše 21 tisíc čtverečních metrů se během letošního pátého ročníku akce prezentovalo 109 vystavovatelů, představeno bylo 226 vozů napříč světovými značkami a přibližně stejný počet elektrokoloběžek, elektrokol a dalších eko vozítek. Návštěvníci si mohli v Letňanech dopřát testovací jízdy v 55 vozech a celkem jich v útrobách výstaviště proběhlo 2228.

„Letošní e-SALON byl co do počtu exponátů a značek nejbohatší ve své historii a vzbudil obrovský zájem návštěvníků i médií. V národní premiéře se tu představil tucet elektromobilů, k vidění byly i hybridní a další eko vozidla a dopravní prostředky, které doplnily dobíjecí technologie a exponáty spojené s elektromobilitou a její infrastrukturou,“ řekla ředitelka veletrhu Jana Nosálová. Co všechno návštěvníci v Letňanech měli možnost vidět?

Exkluzivní národní premiéry

Peugeot ukázal symbol nové éry značky – Peugeot Inception Concept – jen deset měsíců po mezinárodní a osm měsíců po evropské premiéře. Na výstavišti mu dělalo společnost dalších pět sériových modelů značky včetně aktuálních novinek e-2008 a 508 PSE.

Hned dvě významné národní premiéry přivezla na e-SALON značka Škoda, a to novou generaci vozů Kodiaq iV a Superb iV. Oba vozy našli návštěvníci na e-SALONu ve verzi iV s plug-in hybridním pohonem.

Velké lákadlo bylo vystaveno také na expozici automobilky Renault. Poprvé v Česku se představil nový model Scenic E-Tech 100% elektrický, který měl svoji světovou premiéru na salonu v Mnichově v září letošního roku. Druhou premiérou značky byl poprvé v Letňanech prezentovaný nový Espace E-Tech full hybrid 200k.

Značka Dacia zaujala návštěvníky svojí novinkou Jogger Hybrid 140, který se stává unikátním vozem na trhu. Kia návštěvníkům předvedla v národní premiéře model největšího elektrického SUV Kia EV9.

Nejbohatší účast značek i modelů

Tím ale výčet zajímavostí letošního ročníku přehlídky e-SALON zdaleka nekončí. Například Volkswagen ukázal modely včetně ID.7, Cupra předvedla Tavascan. U Hyundai byla připravena i novinka KONA Electric. Všechny své modely vystavila značka DS, nechyběly Opel, Alfa Romeo, Jeep, Fiat, Renault, MG, Mitsubishi, Tesla, Ford či e-trucky Daimler Truck, Volvo a Scania. V Letňanech nechyběla ani elektrická dodávka IVECO DAILY Electric nebo kola CARGIO. Pomyslnou třešničkou na dortu byla možnost prohlédnout si vozy značek DONGFENG, americké LUCID Motors nebo NIO čínské výroby.

V halách byly vystaveny i vysokozdvižné elektrické nakladače a bagry od First Green Industries, HELI a Bobcat, solární technologie NanoSun, car porty ALUKOV či dobíjecí stanice společností ELEXIM, Phoenix Contact, Sectron, Olife Energy, Siemens a dalších. Elektrokoloběžky byly k dispozici i pro testování v Hale 5B. Hala 1 byla věnovaná testovacím jízdám elektromobilů s flotilou 55 vozů, a to i díky partnerům VOLTDRIVE a CAR MNGMT.

Soutěž i setkání odborníků

Veletrh e-SALON, jehož spoluorganizátorem je televize Prima, uvedl i portfolio řady výrobců dobíjecích stanic, dodavatelů energií, výrobců manipulační a komunální techniky a nabídl i atraktivní program. První den veletrhu proběhl 5. ročník konference pro odborníky ČISTÁ MOBILITA, jejímž generálním partnerem je společnost carVertical.

Velkou premiérou byla soutěž Phoenix Contact Česká Trophy v ecoRally, která se konala ve dnech 10. a 11. listopadu a na níž se představily alternativní druhy pohonu.

Více na www.e-salon.cz.

Zdroj: Lucie Bártová, vedoucí PR oddělení ABF, a.s., bartova@abf.cz

RELATED ARTICLES