Sobota, 22 června, 2024

V parku u Zámku Zábřeh byla zahájena revitalizace

Zásadní úpravy a oživení se dočká park u Zámku Zábřeh. Jeho nové řešení počítá s částečným přetrasováním stávajících stezek a doplněním pěších komunikací. Perspektivní zeleň a zdravé, starší jedinci dřevin budou v rámci úprav ponechány. V místě vzniknou odpočinkové plochy doplněné novým mobiliářem, dojde také k vybudování nové přípojky vody s pítkem.

Návrh celkové koncepce parčíku vychází z respektu ke stávajícím dřevinám a jejich umístění. Prokácením přestárlých stromů dojde k uvolnění a proslunění vnitřního prostoru. Podél středové osy parku je navržena zajímavá odpočinková zóna s pítkem, jejíž součástí budou vyvýšené zídky a sedací lavice. Organicky tvarované zídky budou provedeny z pohledového hlazeného betonu s leskle červenou, povrchovou úpravou. Pod lavicemi umístěnými na obloukových zídkách, budou skrytě zabudovány led pásky, které v celé délce daný prostor jemně podsvítí.

Kompozice daného prostoru vychází z historického kontextu zámeckého parčíku. V současné době je tento parkový prostor olemován pěšími komunikacemi, které přímo navazují na místní asfaltové cesty. Středovou části parku prochází chodník, v severní části je plocha parku lemována kamennou zdí přilehlého zámku Zábřeh a budovou zdravotního střediska. Obnova parku zásadně nezmění kompozici prostorového řešení současného stavu,“ zdůraznil náměstek primátora Aleš Boháč.

Kompozice je založená na tvarové melodičnosti zídek a kontrastu barev – hnědé, případně šedé (dřevo, imitace dřeva, dlažby), červené (zídky) a žluté, oranžové, modré a zelené (louky nad zídkami s různobarevnou proměnlivou květenou).

Revitalizace vdechne oblíbenému relaxačnímu místu v Zábřehu nový život, a přinese i některé moderní atraktivní prvky, jako například jemné podsvícení zídek,“ řekl náměstek primátora Břetislav Riger. „Úpravy podle projektu Ivana Tachezyho zhotoví za přibližně 110 dnů společnost K2 stavební Moravia s.r.o.“, dodal náměstek Riger.

Náklady na realizaci dosáhnou 13,1 milionu korun bez DPH. Práce byly zahájeny začátkem června a ukončeny by měly být v prosinci tohoto roku. V místě dojde k omezení provozu pro pěší, které potrvá přibližně 4 měsíce. Zajímavostí je, že se v parku od roku 2015 nachází nová Lípa svobody. Ta původní v Jubilejní kolonii z roku 1945 uschla a byla symbolicky nahrazena stromem právě v zábřežském parku.

Zdroj: ostrava.cz

RELATED ARTICLES