Pátek, 12 dubna, 2024

V Komenského sadech narazíte na sedmimetrovou dortovou věž, obří lesklé poupě i koňskou hlavu

Centrum kultury a vzdělávání Moravská Ostrava (CKV) pokračuje v prostoru Komenského sadů v další úspěšné exteriérové instalaci soch současných špičkových výtvarníků. Vernisáž originální výstavy s názvem „Sochy!!! vol. 2 …yummy yummy“ odstartuje poslední květnový den v 17:00 hodin u lávky z Komenského sadů na Kamenec.

Loňský nultý ročník výstavy „Sochy!!!… vypráví své příběhy“ představil pod širým nebem v Komenského sadech vokolí restaurace Pyková dáma sochy „Mazlíků“ Michala Trpáka a v okolí busty Jana Amose Komenského pak figurální plastiky ze surového železa od uměleckého sochaře Jakuba Flejšara.

Nová exteriérová výstava soch bude umístěna v prostoru promenády od mostu Pionýrů po Dětský ráj a představí od konce květnadíla předních českých autorů. Oblíbení světélkující Mazlíci a Kapka Michala Trpáka ale ještě v Ostravě zůstanou, stejně jako kovová socha Jakuba Flejšara,“ sdělila Marcela Mrózková Heříková, ředitelka CKV.

Název dalšího ročníku výstavy „Sochy!!! vol. 2… yummy yummy“ se přímo nabízel díky nepřehlédnutelnému dílu „Cake Tower“, jehož autorem je Andrej Margoč. Ten na sedmimetrovou dortovou věž použil barevný a lakovaný epoxid, ocel a beton, a naskládal do výšky lákavé dezerty. Sladkosti, jsou podle autora navršeny i jako jakási hrozba cukru, který někteří nazývají bílým jedem. V tomto případě však gurmánský zážitek zprostředkovaný pohledem či pohmatem nikomu neublíží.

Podle mne je úplně skvělé, když můžeme dát lidem umění volně k dispozici, kdy je součástí přirozeného prostředí, v němž se pohybují. Nenutíme je za uměním chodit do zavřeného prostoru, ale dáváme jim možnost si ho všimnout, i když o umění třeba v soukromém životě přímo nestojí. Ale když jim přijde do cesty, stane se součástí jejich života, a může je třeba obohatit,“ říká Dominik Beneš, dramaturg CKV.

V Komenského sadech budou od konce května kromě Cake toweru k vidění tři kovové sochy sochaře Jakuba Flejšara: Hlava koně, Nohy a Pokus o levitaci. „Všechny mé plastiky, včetně levitace, jsou často abstraktním vyobrazením lidské prázdnoty bezdůvodně přebývající v tomto světě,“ vysvětluje autor skulptur Jakub Flejšar.

Další sochou je gigantické blyštivé „Poupě“ Lukáše Raise, vyrobené z lesklé ušlechtilé oceli, v jehož ploše se návštěvníci odrážejí a stávají se tak součástí díla. Nad hlavami příchozích se budou vznášet sochy Michala Trpáka s názvem „Pocit svobody“ a „Velký závod,“ které autor přivezl do Ostravy spolu s dalším dílem nazvaným „Invazivní druh.“ 

Zdroj: TZ CKV

RELATED ARTICLES