Sobota, 25 března, 2023

Ostrava jako první v Česku otevírá motoplochu pro zkoušení motorkářů

Ostrava se jako první město v České republice může chlubit motoplochou, tedy prostorem, který je speciálně připravený a vybavený pro řidičský výcvik a závěrečné zkoušky motocyklistů. Plochu, do které Ostrava investovala zhruba 35 milionů korun ze svého rozpočtu, v těchto dnech dobudovaly Ostravské komunikace, které přitom spolupracovaly se Sdružením OSTRAVA BEZPEČNÁ DOPRAVA!!! a Centrem bezpečné jízdy LIBROS.

To také pěti miliony korun dofinancovalo rekonstrukci přilehlé budovy pro zázemí zkušebních komisařů, majitelů autoškol a jejich klientů.

Oficiální akreditovaná zkušební zpevněná asfaltová plocha s autorizovaným vjezdem a výjezdem, včetně infrastruktury pro závěrečné zkoušky uchazečů o řidičské oprávnění, je k dispozici i pro závěrečné i cvičné jízdy. „Především jsme chtěli udělat účinný krok ke snížení počtu dopravních nehod a smrtelných zranění motocyklistů nejen na území našeho města. Současně je nutné myslet na efektivní přípravu uživatelů elektrických mopedů, skútrů, elektrokol a dalších moderních dopravních prostředků individuální přepravy,“ uvedla náměstkyně primátora pro investice Zuzana Bajgarová.

Podle zástupce Sdružení OSTRAVA BEZPEČNÁ DOPRAVA!!! Dalimila Friče bude plocha v provozu celoročně a poslouží také všem motorkářům, kteří už sice řidičský průkaz mají, ale chtějí se zdokonalit v bezpečném ovládání svého jednostopého stroje. Instruktoři chtějí do výcviku zařadit také smykovou desku a terénní jízdy na stávajícím polygonu Librosu. Nabídka pamatuje také na programy celoživotního vzdělávání řidičů, na kurzy prevence dopravních nehod. Plocha bude sloužit i pro závěrečné zkoušky řidičů vozidel do 3,5 tuny – skupiny B a pro volnočasové aktivity.
„Výcvik a příprava nových řidičů motorek se v tuzemsku bere jaksi okrajově, snad proto jsou pak jízdní dovednosti nováčků v silničním provozu tak nízké. Sofistikovaná forma organizace cvičných jízd a následných závěrečných zkoušek zcela jistě přispěje k lepší kondici nových řidičů,“ uvedl náměstek primátora Ostravy pro dopravu Miroslav Svozil.
Podle odborníků je skvělé, že Ostrava jde směrem ke zlepšení. „Realizace tohoto projektu zcela jistě prospěje bezpečnosti dopravy,“ uzavřel Frič.

Zdroj: ostrava.cz

RELATED ARTICLES