Sobota, 2 března, 2024

Největší varhany v Ostravě mají naději, že se znova rozezní. Součástí příběhu se může stát každý

Varhany pro Ostravu – tak se jmenuje veřejná sbírka, kterou na podzim odstartovala farnost Moravská Ostrava spolu s Biskupstvím ostravsko-opavským. Díky kampani mohou najít největší varhany v Ostravě svůj nový domov. Za sebou mají rozhodně pestrou minulost…

Příběh Varhan pro Ostravu začal za normalizace. Tehdy si Komunistická strana Československa objednala pro svůj Sjezdový sál v pražském Paláci kultury prvotřídní varhany. Stát na nich nešetřil a objednal ze zahraničí ty nejlepší díly. Podle organologů se jedná o nejkvalitnější nástroj, který v Československu v té době vznikl. Ve Sjezdovém sále KSČ varhany doprovázely stranické sjezdy. Po roce 1989 se ale staly přebytečnými.

Královský nástroj s 87 rejstříky tehdy naštěstí získal kupce. Pořídila si je Janáčkova filharmonie Ostrava do své domovské scény – společenského sálu Domu kultury města Ostravy. Současný ředitel filharmonie Jan Žemla si nástroj nemohl vynachválit: „Varhany ve společenském sále Domu kultury města Ostravy zajišťovaly vysoký standard a byly součástí mnoha orchestrálních skladeb i sólových recitálů. Nejen Janáčkova filharmonie tak měla možnost využít vždy skutečný akustický nástroj a nenahrazovat jej elektronicky, jak je tomu mnohdy při absenci varhan zvykem.“ Kvůli probíhající rekonstrukci Domu kultury ale filharmonie varhany prodala. Znovu tak vyvstala otázka, co bude se špičkovým nástrojem dál. Pokud by se nenašel nový zájemce, přišla by Ostrava o výborný nástroj, který by možná čekalo rozprodání píšťal. Vhodných prostor pro tak velké varhany navíc není mnoho.

Nový život pro prvotřídní varhany i novorenesanční varhanní skříň

Ukázalo se ovšem, že by se nástroj hodil do ostravské katedrály Božského Spasitele, která na kvalitní varhany čeká již od svého vzniku – tedy 140 let. Při bohoslužbách a koncertech tam aktuálně slouží nástroj přivezený z Německa v 90. letech. Pro monumentální prostor katedrály (druhý největší chrám na Moravě) je jejich zvuk nicméně nedostačující. „Bohužel jejich velikost a celkové vyznění neodpovídají akustice a prostoru chrámu,“ vysvětluje diecézní organolog Jiří Krátký, který celý projekt koordinuje po odborné stránce. I tak ale budou stávající varhany z katedrály sloužit dál díky prodeji do menšího kostela.

Nové varhany budou s interiérem katedrály souznět také výtvarně. „Varhanní stroj umístíme do částečně dochované a z větší části rekonstruované novorenesanční varhanní skříně, kterou pro ostravskou katedrálu navrhl v 19. století vídeňský architekt Max von Ferstel,“ vyzdvihuje Krátký, že projekt Varhany pro Ostravu dá nový život nejen nástroji, ale také více než 130 let starému původnímu mobiliáři.

Přes 5 tisíc píšťal vyžaduje pečlivý přístup

Varhanářskou firmu Dlabal-Mettler čeká náročná práce. Rozhodně totiž nestačí píšťaly a další díly varhan rovnou převést do katedrály a poskládat jako stavebnici. „Máme k dispozici celý píšťalový fond, který musíme naprojektovat do dochované skříně v 94 znějících rejstřících. Celkově to je přes 5600 jednotlivých píšťal, které musí dostat svou přesnou pozici a dostatek místa. Každá jednotlivá píšťala musí mít intonaci ušitou na míru akustice katedrály. Čeká nás také kompletní obnova elektroinstalace varhan,“ popisuje první kroky varhanář Boris Mettler. Po mnoha měsících práce v dílně a zvukových zkouškách přijde čas na instalaci nástroje. Pokud vše půjde dobře, rozezní se nové varhany v katedrále v roce 2026.

Adopce píšťal i darovací kiosek v katedrále jsou připraveny

Aby se to podařilo, potřebuje farnost Moravská Ostrava sehnat zhruba 27,5 milionů Kč. Dalších 3,5 milionu Kč si vyžádal odkup varhan a jejich stěhování. Tuto sumu pokrylo Biskupství ostravsko-opavské 2,5 miliony Kč a farnost Moravská Ostrava 1 milionem Kč. Farníci začali střádat už od jara. V katedrále je připraven také darovací kiosek, který přijímá bezkontaktní platby kartou. Na webu www.varhanyproostravu.cz je přichystána také adopce píšťal. Dárci mohou získat jako odměnu darovací certifikát, drobný model varhanní píšťaly a za větší dary také ještě originálnější upomínku v podobě vyřazených píšťal z Paláce kultury, které se pro ostravskou katedrálu nehodí. Je možné přispět také na účet veřejné sbírky 1388059555/2700.

Zdroj: Ondřej Elbel, vedoucí tiskového odboru

RELATED ARTICLES