Sobota, 2 března, 2024

Dům s pečovatelskou službou Harmonie vyhrál krajskou cenu Adapterra Awards

Z chátrajícího domu ve vyloučené lokalitě k nízkoenergetickému komunitnímu centru. To je cesta projektu z Ostravy-Poruby. Na konci listopadu na ní přibylo ocenění za nejlepší řešení v oblasti adaptace na změnu klimatu v Moravskoslezském kraji. Cenu udělila Nadace Partnerství, největší česká environmentální nadace, v soutěži Adapterra Awards, na které spolupracuje s Moravskoslezským krajem.

Nejlépe hodnoceným projektem adaptací na změnu klimatu na území Moravskoslezského kraje se stal obytný dům s pečovatelskou službou v Ostravě-Porubě. Městský obvod se pro zajištění chybějícího moderního bydlení pro seniory rozhodl využít chátrající dům v dlouhodobě problematické a sociálně vyloučené lokalitě. Vznikla zde nízkoenergetická budova s 23 byty, recepcí, společenskou místností i atrium s množstvím zeleně, místy k posezení, hraní i cvičení. Z hlediska adaptací na změnu klimatu se areál může pochlubit množstvím zelených střech, přeměnou betonových ploch na zelené, kde se voda může zasáknout, výsadbou stromů či propustnými parkovacími plochami. Rekonstrukcí pustnoucí budovy byl vytvořen prostor nejen esteticky kvalitní, ale zároveň začleňující seniory i obyvatele vyloučené lokality do života městské části. Vzniklo místo pro setkávání různých věkových skupin, vhodné pro trávení volného času, které zároveň reaguje na dopady změny klimatu jako jsou častější horka, období sucha i přívalové deště.

Projekty do soutěže Adapterra Awards přihlašují obce, jednotlivci, firmy i organizace. Odborná porota je hodnotí a vybírá z nich ty nejlepší. Nadace Partnerství ve spolupráci s odborným garantem Integra Consulting následně shromažďuje v inspirativní databázi příběhy všech kvalitních nápadů a řešení. Díky tomu mohou sloužit jako vzorové realizace pro další projektanty, stavebníky či zastupitele obcí po celé České republice. Vyhlášení vítězů Moravskoslezského kraje se uskutečnilo na inspiračním setkání #jaknaklima pořádaném v rámci Unique Summit Ostrava.

Zdroj: msk.cz

RELATED ARTICLES