Středa, 19 června, 2024

Díky rodinné firmě VEMAT má Krnov první průmyslovou halu se zelenou střechou

VEMAT, český výrobce šňůr, lan a galanterie, se od svého založení v roce 1992 proslavil nejen jako významný hráč na trhu textilní galanterie, ale také díky svému přístupu k udržitelnosti. Jedním z opatření je zelená střecha, od které očekává lepší mikroklima uvnitř i v blízkém okolí a výrazně menší odtok dešťové vody. Zelená filozofie je hluboce zakotvena ve firemní kultuře, což firmu staví do pozice vzoru v oblasti odpovědného podnikání.

Textilní výroba, zelené střechy, udržitelnost a včelařství – tato klíčová témata jsou spojená s firmou VEMAT. V roce 1992 Leopold Matela založil v garáži malý podnik zaměřený na výrobu šňůr, pruženek, lan a gumolan. Tento skromný začátek položil základ dnešní rodinné firmy VEMAT, která se od té doby stala významným hráčem na trhu ve svém oboru. 

Růst firmy byl postupný a promyšlený. V roce 1997 došlo k nákupu větších prostor v Branticích, což umožnilo rozšíření výroby. Důležitým milníkem byla rovněž transformace na společnost s ručením omezeným v roce 2002, která přinesla nové obchodní a organizační možnosti. 

V roce 2003 převzala rodina včelařství po dědečkovi. V tutu chvíli se stává včelaření nejen rodinným koníčkem, ale také součástí provozu firmy, představující přibližně 15 % jejího obratu.

V letech 2007 a 2008, navzdory vysokým cenám stavebních prací a nadcházející ekonomické krizi, postavil VEMAT novou halu o velikosti 1000 m². Právě tento prostor dovolil rozšířit zaměření firmy o včelařské potřeby s inovativním provedením úlů v rozloženém stavu ve stylu „IKEA“.

Rozvoj pokračoval až do roku 2019, kdy byl zahájen proces mezigeneračního předání a zároveň započata rekonstrukce skladové haly. Vrcholným bodem v rozvoji firmy bylo v roce 2023 postavení nových hal a přesun výroby do Krnova, čímž došlo k dalšímu rozšíření a modernizaci výrobních kapacit. 

V rámci svého závazku k udržitelnému podnikání se VEMAT zaměřuje na využívání obnovitelných zdrojů energie. Jedním z klíčových opatření je instalace fotovoltaické elektrárny na střeše jejich nové haly v Krnově. Ta pokrývá většinu denní spotřeby elektrické energie firmy, což je nejen krokem k efektivnímu využívání „čisté energie“, ale také přispívá ke snižování ekologické stopy firmy.

Kromě využívání fotovoltaické energie přijal VEMAT i další ekologická opatření, jako je zelená střecha jejich průmyslové haly. Tato zelená střecha nejen že přispívá k lepšímu mikroklimatu uvnitř i v okolí haly, ale také má pozitivní dopad na řízení srážkové vody. 

VEMAT je tak firmou, která nejen tvoří zisk, ale bere ohled také na životní prostředí a přispívá k udržitelnějšímu provozu a efektivnímu využívání přírodních zdrojů.

Leopold Matela a Lukáš Matela

Celý článek včetně anglického překladu naleznete v magazínu POSITIV Business & Style 4/2023 ZDE.

RELATED ARTICLES