Pátek, 12 dubna, 2024

Havířov nepřestává investovat do rozkvětu města

Pár turbulentních let je za námi, a jak to tak vypadá, i před námi. Jedno se ale nemění – Havířov se i přes ne zcela příznivou ekonomickou situaci nebojí investovat do lepší budoucnosti města a jeho občanů. 

Není to tak dávno, co město sklízelo obdiv a pochvaly za nově zrekonstruované havířovské železniční nádraží a přednádraží, Národní tréninkové centrum stolního tenisu nebo nové výtahy a elektroinstalace v městských bytech. Také v roce letošním má Havířov velké plány, které se začínají stávat skutečností. V případě sportoviště u ZŠ Gorkého v Havířově-Městě to rozhodně platí. Hřiště prošlo rozsáhlou rekonstrukcí, která stála zhruba 26 milionů korun, a školní mládež i široká veřejnost si mohou od dubna užívat atletickou dráhu s umělým povrchem, hřiště pro malou kopanou a softball s povrchem z umělé trávy, dvě víceúčelová hřiště pro volejbal a basketbal s EDPM povrchem, nebo hřiště workoutové. V budoucnu by měla projít revitalizací i další havířovská hřiště. K tomuto účelu město zpracovalo systematickou koncepci, která má zjistit potřeby a možnosti jednotlivých sportovišť.

V investičním plánu město myslelo i na občany handicapované, a tak z objektu bývalých jeslí v Havířově-Šumbarku, který už mnoho let nesloužil svému účelu, vytvořilo denní stacionář, který od května letošního roku poskytuje sociální služby dospělým osobám s mentálním nebo kombinovaným zdravotním postižením. Součástí rekonstrukce je také nemalá zahrada, která již brzy nabídne klientům dostatek místa pro skupinové i individuální venkovní aktivity.

Denní stacionář v Havířově-Šumbarku

Rozmanitost investic v Havířově dokazuje i plánovaná revitalizace parku za Kulturním domem Radost. Nová zeleň, hrací plochy, odpočinková zóna, parkovací místa, úprava vozovky a chodníků, nový mobiliář, veřejné osvětlení nebo dešťová kanalizace – to vše bude od léta příštího roku nabízet oblíbený park v centru města. Půjde o inovaci za cca 58 milionů korun, práce začnou v listopadu a hotovo by mělo být v srpnu příštího roku. A změny to budou velké, začne se obměnou dřevin a zeleně. Jen malá část té stávající se bude muset odstranit, většina zůstane a doplní se výsadbou novou, která učiní z parku místo modernější, elegantnější a vzdušnější. Chybět nebude dostatek odpočinkových zón a ty nejmenší jistě potěší skluzavka, houpačka, pískoviště, trampolína či lanový park. Tato oáza zeleně v centru města, která je celoročně vyhledávaným útočištěm nejen pro maminky s dětmi, ale také pro pejskaře a milovníky procházek, bude plná laviček a kvetoucí zeleně, ideální pro relaxaci i aktivní trávení volného času v přírodě. Populární park společně s kulturním domem funguje již od vzniku města, tedy od roku 1955, a to dosud bez renovace a modernizace. Vedení města Havířova se proto rozhodlo, že je nejvyšší čas vdechnout parku nový život.

Vizualizace parku za Kulturním domem Radost

Celý článek si přečtěte v magazínu POSITIV Business & Style 2/2023 ZDE.

Text a foto: Statutární město Havířov

RELATED ARTICLES