Pondělí, 24 června, 2024

Modernizace města pod horami

Současnost a pozoruhodná historie jsou si zde blízké. Město – dříve rozdělené silnicí a řekou na čtyři části, se citlivými zásahy spojuje, ožívá, a stává se tak lepším místem k životu.

Pane primátore, co nejzásadnějšího čeká město Frýdek-Místek z pohledu jeho strategického rozvoje v nejbližších letech?

Frýdek-Místek nyní připravuje nový plán strategického rozvoje, který přinese výhody pro město i občany. V nejbližší době nás čekají dvě zásadní výzvy. První je naplňování memoranda mezi městem a společností Slezan Holding. Díky memorandu se nám daří otevřít doposud uzavřené bývalé textilní továrny a začlenit je do města. První kroky už jsou vidět. U Těšínské a Nádražní ulice vzniká nová městská čtvrť s bulvárem. Nevyužívaný areál bývalé Lembergerovy továrny s nádhernou secesní budovou koupil po jednáních s vedením města zdejší podnikatel Gevorg Avetisjan. V hlavní budově zřídí muzeum, kavárnu a obnoví park. Část areálu tak bude sloužit veřejnosti. V dalším slezanském areálu působí Faunapark; plocha bývalého textilního závodu ve Frýdlantské ulici je připravena pro investora. V místě by měly vzniknout bytové domy. Areály se tak stávají součástí města. 

Druhou výzvou je po dokončení obchvatu města úprava dosavadního průtahu – Hlavní třídy – tak, aby netvořila ve městě bariéru a nerozdělovala jej, jak tomu bylo doposud. 

Blíží se dlouho očekávaná proměna kulturního centra. V jaké fázi se nyní projekt nachází? 

V současné době připravujeme zadání projektové dokumentace na rekonstrukci Národního domu, bývalé záložny, na městskou galerii a na výstavbu Nové scény. S odbornou veřejností ladíme podrobnosti a zapracováváme její požadavky na budoucí sál. Měl by být multifunkční s variabilním hledištěm, aby poskytoval zázemí nejen divadelníkům, ale také tanečním souborům a hudebním tělesům. Tyto tři objekty budou propojeny dvoranou a vytvoří důstojné kulturní centrum Frýdku-Místku. Objekt Nové scény navrhla Eva Jiřičná. 

Jaký je váš hlavní argument, kterým lákáte nové světové i české investory právě do Frýdku-Místku? Co může město potenciálním investorům aktuálně nabídnout?

S investory komunikujeme, jednáme a vytváříme jim co nejpříznivější podmínky. Frýdek-Místek má dobré dopravní napojení silniční i železniční a výhodou je také letiště v nedalekém Mošnově. Plusem je též poloha města poblíž ostravské aglomerace a hranic se Slovenskem a Polskem. 

Díky podpoře města se ve Frýdku-Místku pravidelně pořádají festivaly a další kulturní akce. Které z nich byste zdůraznil? Proč jsou takové aktivity podle Vás důležité? 

primátor Frýdku-Místku Petr Korč

Celý rozhovor si můžete přečíst v magazínu POSITIV Business & Style ZDE.

RELATED ARTICLES